Reviews

FIFA 19 Review

Kaloni vetëm disa minuta me FIFA 19 dhe do të pyesni veten nëse EA sapo ka rilançuar FIFA 18 me liçensën e Ligës së Kampionëve. Në fillim mund të ndihet shumë e njohur, më shumë se zakonisht, por jepini disa orë dhe do të filloni të vini re të gjitha gjërat e vogla, të gjitha përmirësimet delikate që EA Sports ka shtuar me kujdes në lojë. Bëjini bashkë të gjitha dhe FIFA 19 në fakt është shumë e mirë.

Mund të imagjinojmë se sa e vështirë është të balanconi saktë një lojë si FIFA. Gjatë viteve, studioja zhvilluese ka luftuar shpesh për të gjetur dhe ruajtur një ekuilibër gameplay që lejon realizmin, ndërkohë që të kënaqë njerëzit që vetëm duan të shohin sulmuesin e tyre të ​​shënojë një rrofeshatë në çdo ndeshje. Jo shumë kohë më parë, ‘pace’ ishte problem, lojtarë super të shpejtë që mund të vraponin rreth fushës me shpejtësi “të frikshme” dhe t’i bënin të gjithë të tjerët të dukeshin sikur po ecnin jo vraponin. Para kësaj, ishin mbrojtësit të cilët mund të lexonin me sa duket lojën tuaj para se ju të shtypnit një buton.

fifa-19

Kjo lloj gjëje nuk ka qenë mjaft e mjaftueshme për të ulur prestigjin e një loje si FIFA, por është përsëritja e vazhdueshme e situatave të tilla që i bën fansat të pyesin veten se çfarë i pret kësaj rradhe. Për fat të mirë për FIFA-n 19, ndihet sikur gjen një balancë shumë të mirë. Megjithëse mbrojtësit e nxitur nga kompjuteri nganjëherë mund t’i largojnë ndonjëherë sulmuesit tuaj nga topi, asgjë nuk duket si e “zhvilluar keq” le të themi.

Por mos u gaboni, kjo është ende FIFA, është ende shtëpia golave të çmendur dhe shtyllave ​​që janë të destinuara të goditen të paktën 200 herë në një ndeshje, por kjo nuk është FIFA që lejon çdo lojtar në fushë, të jap një top të përkryer si Pirlo. Nuk është FIFA që i mban mbrojtësat 5 m pas, vetëm ngaqë kundërshtari i tij ka ‘90+ pace’. Dhe sigurisht që nuk është FIFA që i jep qendërmbrojtësit tuaj 1.90, mundësinë për të dribluar një skuadër të tërë si të ishte Messi.

Mbrojtësit ndihen si mbrojtës dhe sulmuesit ndihen si sulmues, çdo pozicion ndihet sikur ka një identitet, i cili nuk ishte gjithmonë rasti në lojërat e kaluara. Për më tepër, shtesat e reja të gameplay si ‘active touch system’ lejojnë një nuancë të shtuar. Me një lëvizje të lehtë, një mesfushor teknik mund të lëvizë menjëherë në hapësirë ​​bosh ose të dërgojë markuesin e tyre në anën e gabuar. Mund të duhet pak kohë për të parë vlerën e ‘active touch’, por kur e mëson, i sjell një dimension të ri lojës suaj.

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për ‘timed finishing’, një shtesë tjetër, por jo në të njëjtën masë. Duke butonin e goditjes dy herë, mund t’i sillni një preçizion të shtuar goditjes suaj. Koha është e kresorja dhe goditja juaj fiton fuqi shtesë dhe saktësi, por nëse e gjeni momentin e gabuar, ju rrisni në mënyrë dramatike shanset tuaja për ta goditur topin keq. Përsëri, kjo është diçka që sjell një tjetër nuancë në FIFA, por në fund të fundit është një ‘shtesë e rrezikshme’. Po, ju mund ta përdorni atë për të shënuar disa gola fantastikë, por gjejini kohën e gabuar dhe shanset janë që ajo goditje të përfundojë në një rivënie anësore. Fatmirësisht, mund ta çaktivizoni ‘timed finishing’ sa herë që dëshironi, por është mirë që ta keni opsionin nëse jeni duke kërkuar për një gameplay më sfiduese.

Për më tepër, një ngarkesë animacionesh të reja të lojtarëve sigurojnë që FIFA 19 është një nivel tjetër. Rrëshqitja me një ndërhyrje agresive, për shembull, rrallëherë rezulton në përplasje të tipit lojtarë mbi njëri-tjetrin, diçka të cilën e shihnim shumë mirë në lojërat e mëparshme. Tani ka një ndjenjë të kënaqshme të impaktit kur ju thjesht dëshironi të thyeni këmbët e Neymar. Duket të ketë shumë animacione të tjera, gjithashtu, duke shtuar një shumëllojshmëri të mirëpritur në lojën tuaj.

E fundit por definitivisht jo më pak e rëndësishmja, kemi sistemin e ri të taktikave. Ju tani mund të mikro-menaxhoni aksesin tuaj taktik, duke ndryshuar se si ekipi juaj vepron në varësi të situatës. Pra, nëse keni shumë nevojë për një gol dhe kaloni në konfigurimin tuaj të rregullt sulmues, tani mund të shkëmbeni gjëra si sa lojtarë të futen në zonën e portierit ose mund ta ndryshoni formacionin tërësisht. Ju jeni paraqitur me kaq shumë opsione që mund të jenë disi të frikshme fillimisht, por sistemi sjell një sasi të habitshme thellësie, dhe ju me të vërtetë e vëreni ndryshimin në lojë.

Në të vërtetë, pjesa më e mirë është se ekipet tani kanë taktikat e tyre individuale të paracaktuara, që do të thotë se ato tentojnë të luajnë ashtu si në jetën reale. Për shembull, Liverpuli vjen i pajisur me presion të lartë të menjëhershëm pas humbjes së topit, i cili, ashtu si shumë skuadra pa dyshim do t’i vërtetojë në realitet, që është një makth për të luajtur kundër. Ndërkohë, Barcelona zgjedh për një qasje më metodike që shpejt mund të kthehet në jetë me një pasim të saktë, duke surprizuar ekipin kundërshtar në një çast. FIFA nuk ka qenë kurrë kaq dinamike, madje edhe kur jeni duke luajtur kundër inteligjencës artificiale.

Jashtë fushe, një nga gjërat që na pëlqejnë më shumë është se menutë janë përmirësuar jashtëzakonisht. Për shembull, duke parë tabelën e ligës në ‘career mode’, ju tregon renditjet si dhe rezultatet dhe listën e ndeshjeve. Ju gjithashtu mund të ndryshoni lehtësisht midis garave për të marrë një pamje më të mirë të sezonit tuaj deri më tani, dhe seksioni i lajmeve ju tregon për lojtarin e nominimeve të muajit dhe gjëra të vogla si kjo. Është vetëm prezantim i shkëlqyeshëm në të gjithë tabelën.

Dhe është e nevojshme, me të vërtetë, për shkak se mënyrat e lojës nuk kanë ndryshuar aq shumë. Përveç opsionit për të luajtur vetë Ligën e Kampionëve, nuk ka asgjë të re për të parë. Kick off ju lejon të rregulloni rregullat dhe të krijoni disa ndeshje potencialisht të çmendura – si marrja e një lojtari jashtë çdo herë që shënoni – dhe ndonëse këto mund të jenë një qesh me shokë, ata kurrë nuk do të jenë mishi i përvojës.

Cili na çon në Udhëtimin – kapitulli i fundit në mënyrën e Alex Hunter-it është lloj-e-okay-but-can-I-really-be-arsed-playing-it. Këtë herë ju merrni kontrollin e tre karaktereve të ndryshme, por ngjarjet ndjehen të shkëputur si rezultat. Dialogu nuk ka qenë kurrë klasë më e lartë në Udhëtimin, por duke kërcyer nga Alex në Danny nxjerr në pah se sa largohej shumë nga shkrimi. A është fundi i përshtatshëm për Udhëtimin? Po, ndoshta, por kjo është më së shumti sepse ndihet sikur modaliteti i historisë me tre pjesë patjetër ka drejtuar rrugën e saj.

Oh, dhe një gjë e fundit: koment. Komenti i përgjakshëm. Ndonjë veprim i Ligës së Kampionëve tani përmban të sapoardhurit Derek Rae dhe Lee Dixon, dhe ndërsa është tronditëse freskuese për të dëgjuar dikë tjetër se Martin Tyler dhe Alan Smith në një lojë të FIFA-s, ato ende zbatohen tmerrësisht. Të katër prej tyre flasin të pakuptimta në kohë, dhe a jemi me të vërtetë ende duke përdorur linja që nga prapa si FIFA 14? Ju bast që ne jemi!

Konkluzion

FIFA 19 është një tjetër fitues për EA Sports. Përmirësimet mbi hyrjen e vitit të kaluar janë delikate, por shumë, duke rezultuar në një sim footie që ndihet tepër i rafinuar. Bilanci më i mirë në të gjithë hapësirën hap mundësi për më shumë lojë taktike dhe ka më shumë nuanca për të eksploruar se kurrë më parë. Lojtarët më të rastësishëm të FIFA-s nuk mund të shohin ndryshimin menjëherë, por ka një ngatërresë të qëllimshme ndaj FIFA 19 dhe është e mjaftueshme për të mbajtur serinë në formë të lartë.