Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion
Gaming Nintendo PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

2022 ka qenë sigurisht një nga vitet më të çuditshme në historinë e Square Enix, i cili ka dyfishuar prodhimin e saj të RPG dhe kjo ka sjellë rezultate të ndryshme për çdo lojë. Për çdo remaster vërtetë solid dhe të kujdesshëm siç ishte Tactics Ogre, pati edhe një “Babylon’s Fall”, na la plotësisht në ankth kur u njoftua remaster i Crisis Core: Final Fantasy VII.

Crisis Core, për ata prej jush që nuk e dinë ose janë fansa të rinj të Final Fantasy VII nëpërmjet FFVII Remake, Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion është një paraardhës i lojës klasike origjinale të PlayStation që u lëshua në vitin 2008 në PlayStation Portable ose siç njihet ndryshe si PSP, një pajisje portable

Crisis Core: Final Fantasy VII e shtyu PSP në kufirin e tij me aksionin dhe gameplay që kishte, i cili ishte sigurisht mbresëlënës në atë kohë. Por duke pasur parasysh se sa larg kemi arritur deri më tani, a do t’i përshtatet ky remake kohës së sotshme?

Hyni në Reunion, një mundësi për Square Enix që të vazhdojë punën e saj në FFVIIR dhe të tregojë historinë e Zach Fair me një mënyrë të re. Që në fillim të lojës, skenat e hapjes vendosin dizajnin dhe tonin e krijuar tashmë të Midgard i cili është bërë remake. Dhe po ashtu nuk kërkon shumë kohë për të zbuluar disa nga ndryshimet kryesore të bëra në sistemin luftarak.

Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

Ndërsa pjesa klasike e dizajnit origjinal mbeten, lufta në kohë reale e përzier me magjinë tradicionale të Final Fantasy dhe thirrjet, gjithçka duket shumë më afër falë UI më të përmirësuar dhe më të shpejtë të FFVIIR, nga e cila përfiton më së shumti sistemi unik Digital Mind Wave.

Mendoni për DMW si një slot machine ku një bashkim i rastësishëm i tre personazheve mund të rezultojë në Limit Breaks, summons, healing ëaves dhe më shumë. Ju nuk keni shumë kontroll mbi sistemin jashtë zhbllokimit të krijesave që mund të merrni potencialisht, por ai i shton një atmosferë eksituese aksionit dhe i mban gjërat të freskëta në proces. Përtej kësaj, Zach ka shumë aftësi të tij që imitojnë deri diku atë që Cloud dhe banda mund të arrinin në FFVII siç duhet, me sistemin Materia që ju lejon të përcaktoni ngarkesën tuaj magjike së bashku me gamën e zakonshme të ilaçeve që mund të arrihen gjatë luftimit.

Një këshillë: mos i tejkaloni ose t’i bëni skip misionet anësore. Megjithëse relativisht të shkurtra, këto kërkime të vogla mbajnë çelësin për të zhbllokuar dhe marrë një ton materialesh unike dhe sende që nuk mund t’i gjeni në asnjë vend tjetër ose nëpër shops që ka kjo lojë, gjë që nga ana tjetër do t’i bëjë quests e fundit të lojës pak më të lehta kur vështirësia e lojës rritet lart. Nëse vendosni t’i anashkaloni ato, historia do të luhet në dhjetë orë mjaft të shpejta, por koha juaj do të shpërblehet më shumë me disa filma të lezetshëm nëse hyni plotësisht në lojë.

Përveç përditësimeve dhe ndryshimeve të dukshme për t’iu përshtatur PC dhe konsoleve moderne, ekraneve dhe rezolucioneve më të larta, pjesa më e madhe e Crisis Core do të jetë shumë e njohur për këdo që ka luajtur versionin origjinal gjatë gjithë atyre viteve më parë. Historia luhet pothuajse saktësisht e njëjta gjë edhe pse tani me zë të plotë në krahasim me përzierjen e VO-së dhe tekstin e prerjes origjinale. Shumica cutscenes supozohet se janë përmirësuar ndjeshëm që nga PSP dhe, të them të drejtën, nuk e vura re menjëherë këtë gjë të vogël, e cila thjesht tregon se sa i mirë është ky remake i Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion.

Sidoqoftë, është pak më e qartë kur loja kalon në kinematografi nëpërmjet cutscenes që loja sjell nërpërmjet engine që ka. Ekipi i zhvillimit vendosi të përziejë së bashku skenat origjinale të Crisis Core me modelet e tyre moderne të personazheve, gjë që funksionon në një farë mënyre për të përmirësuar dinamikën e tregimit, por përndryshe ndihet e vjetërsuar kur Zach rrotullohet në vend ose lëviz të çuditshme. Është e qartë se ekipi ishte i kufizuar nga sa mund të ndryshonte dhe përmirësonte në të vërtetë, duke e bërë atë të ndihej më pak se remake dhe më shumë si një remaster i lojës.

Pavarësisht këtij vendimi të çuditshëm, ka ende shumë gjëra për të pëlqyer për Crisis Core, veçanërisht për ata që mund të kenë humbur përvojën origjinale në PSP. Duke pasur parasysh rëndësinë e tij brenda njohurive të FFVII, të qenit në gjendje të riprodhosh historinë emocionale të Zach është një gjë që mezi e prisnim. Historia vazhdon ende, edhe me quests e çuditshme dhe sensin e pazakontë të humorit (një element kryesor i RPG-ve japoneze) dhe përmirësimet vizuale të shtuara dhe një numër të madh ndryshimet të shtuara që e sjellin atë më shumë në përputhje me stilin e FFVIIR dhe e bën këtë mënyrën më të mirë për të luajtur Crisis Core.

Historia e Zach mbetet një nga më të mirat ndër spin-off Final Fantasy VII dhe Final Fantasy në tërësi ka sjellë dhe ky remake i kësaj loje ka sjellë një punë solide dhe goxha të mirë.  Ndryshimet në sistemin e luftimit e bëjnë kohën e shpenzuar më argëtuese dhe më të këndshme për ata që janë të rinj në këtë lojë ose për lojtarët e rikthyer të cilët janë të etur për të kujtuar historinë emocionale të Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion.