Reviews

Injustice 2 Reviews

Loja Injustice: Gods Among Us na dha një botë të përçarë nga konflikti ndërmjet dy heronjve më të mëdhenj të komikëve. Tashmë vrasësi Superman dhe Batmani i cili nuk do ta luftojë atë janë kthyer, duke bashkuar forcat kundër armiqve më diabolik që universi i DC ka pare.

Në momentin ku ne i lame heronjtë tanë kurajozë, gjysma e tyre nuk ishin më të tillë. Loja e Netherealm Studios në 2013 pa Superman të pushtohej nga dëshpërimi për shkak të vdekjes së Lois Lane që u vra nga Joker në kohe që ajo ishte shtatzënë me djalin e tyre. Ai u bë një lloj diktatori me dorë të hekurt mbi botën për të cilin Batman kishte makthe. Duke besuar se e vetmja mënyrë për të shpëtuar humanizmin nga vetja ishte që ta kontrollonte, stili i ashpër i Superman solli ndarjen e heronjve të Tokës dhe më tej, duke çuar në një luftë civile kaotike që la pasoja mbi botën.

Injustice 2 vjen pesë vjet pas rënies së Superman në lojën e parë. Ndërkohë që Superman kalbet në një qeli burgu specialë, Batman tenton të rikthejë civilizimin dhe gjithçka në normalitet. Shokët e mëparshëm të Superman si Flash dhe Green Lantern po punojnë drejt shëlbimit. E çliruar nga pushteti i Joker mbi të, Harley Quinn punon në një kompjuter në shpellën e fshehtë të Bruce Wayne, duke mbajtur simbolin e lakuriqit të natës në të prapmen e xhaketës. Nga ana tjetër e botës, Wonder Woman dhe Black Adam po planifikojnë rikthimin e Superman, dhe në ndihmë i ka ardhur një “armë e fshehtë” nga një botë tjetër, Kara Zor-El. E keni parasysh, Supergirl.

Prezantimi i Supergirl në momentet hapëse të Story ModeInjustice 2 gjithashtu shërben dhe si prezantimi i Brainiac, super villain-i me një tendencë për të mbledhur qytete dhe shkatërruar planete gjatë procesit. Me botën e saj gati në shkatërrim, mamaja e Kara-s e dërgon atë me një raketë të ngjashme me atë që mbante kushëriri e saj Kal-El. Kara është mbrojtësja e tij për sa kohë që ajo nuk futet në një lloj gjumi letargjik për disa dekada. Oops.

Kara arrin në një tokë të ndarë nga zemërimi i furishëm i kushëririt të saj dhe së shpejti nga diçka shumë më e ligë. Sikur planeti nuk kishte problem mjaftueshëm, Brainiac arrin për të përfunduar koleksionin e tij Kriptonian.

Fati i Tokës dhe rezoluta e konfliktit të super heronjve së filluar në lojën e pare Injustice 2 vazhdon dhe në Story Mode e Injustice 2. E ndarë në 12 kapituj, ku çdo kapitull i jep lojtarëve kontrollin e një ose dy ikonave të DC, duke u bërë kështu një crossover gjigand i komiksave në forme të luajtshme.

Ngjarjet janë deri diku të parashikueshme, është e dukshme që një lloj forme e të bashkuarit kundër një armiku të përbashkët do të ndodhë por edhe pjesët klishe janë trajtuar në mënyrë të mrekullueshme, falë një kasti aktorësh për zëra të shkëlqyer dhe animacionesh shumë të mira. Thjesht shihni gojën e Harley teksa ajo përtyp çamçakëz dhe skenat në një ndër kapitujt e hershëm të lojës.

Ndërkohë që skenimi për një seri përballjesh mes super heronjve vazhdojnë, duket si një punë fantastike deri tani. Ndërmjet Injustice original, Mortal Kombat X dhe tani Injustice 2, asnjë studio tjetër mbi lojëra me luftime nuk e tregon një histori më mire se sa Netherrealm.

Gjithashtu nuk janë dhe aq keq në momentet e luftimit. Sistemi i luftimit në Injustice 2 nuk është modifikuar shumë që nga loja e pare, përveçse të shpenzuarit nga ana e lojtarëve e aftësive speciale për t’iu larguar situatave të vështira nëpërmjet ajrit ose forcës.

Black Canary është tepër “hardcore”

Sistemi The Clash rikthehet, duke lejuar lojtarët që të fitojnë health dhe të bëjnë damage. Dhe ato super lëvizje janë aq super sa herën e pare, në mos më super. Është dora e Nethrrealm me përplasjet/përballjet e forta me një shtresë të mire aftësie super heroi dhe kjo recetë funksionon shumë mire.

Një injeksion i freskët i karaktereve me stile luftimi të veçanta e mbajnë ndjenjën e sistemit të luftimit të freskët .Karaktere si super heroina plot hijeshi Black Canary ose Cheetah i bëjnë luftimin më pikant, dhe gjithashtu dhe karakteret e vjetra kanë disa “asa nën mëngë”.

Miksimi i lëvizjeve të reja për karakteret e vjetra  dhe një injeksion i shëndetshëm talenti të freskët çon në një fushë më të luajtshme për ata që e luajnë online. Unë nuk jam shumë i mire kundër lojtarëve online por kohët e fundit ndihem sikur e kam shansin për të marrë disa fitore.

Shikoni tentativën time të parë në një lojë online poshtë. Jo vetëm që fitova por edhe e bllokova një ose dy here. Duke konsideruar stilin tim normal të lojës, ky është progres.

E pranoj që nuk kisha shumë kohë për online multiplayer përpara se të shkruaja këtë kritikë/analizë, edhe pse në pak ndeshje që bëra them se dola goxha mire. Përbindëshi i vonesës goditi gjatë ndeshjes Flash vs. Flash më sipër, gjë që shpjegon fitoren time.

Çështja është që padyshim online multiplayer një aspekt i rëndësishëm i Injustice 2, ka kaq shumë kontent për single-player sa unë nuk kam nevojë të futem patjetër në online multiplayer për të shijuar lojën.

Për lojtarët solo, ka një fushatë ekstensive, duke shfaqur disa nga kinematikët histori-tregues më të mire në çdo lojë të tillë. Për ata që duan të përleshen me të tjerë pa u shqetësuar për nivelet e aftësisë ekziston AI Battle mode. Lojtarët krijojnë një skuadër prej tre karakteresh  për të tjerët që të përballen në beteja të kontrolluara nga kompjuterë, sëbashku me një mundësi për ta shtyrë me shpejt më përpara.

Pastaj është dhe Multiverse, një seri sfidash të ndryshueshme të ngjashme me Living TowersMortal Kombat X. Çdo Multiverse prezanton një seri betejash me modifikues special. Ndonjëherë pajisje shëruese shfaqen gjatë betejave, ose dyshemeja bëhet e elektrifikueshmenë intervale të ndryshme, duke dëmtuar çdo karakter që prek. Eventet janë të matura me kohë, ndonjëherë me ditë, ndonjëherë me orë dhe kur koha mbaron ,mbaron dhe kontenti i vjetër ,duke sjellë një rrjedhë konstante me përmbajtje të re që të mbajë lojtarët solo të zënë.

Kaq shumë toka. Kaq shumë kriza.

Kompletimi i një eventi në Multiverse e shpërblen lojtarin me kuti pronash nga armiku dhe pajisje të ndryshme. Kompletimi i kapitujve të historisë i shpërblen lojtarët me kuti pronash nga armiku dhe pajisje të ndryshme. Çdo gjë që lojtarët bëjnë në Injustice 2 i shpërblen me kuti pronash nga armiku dhe pajisje të ndryshme, të gjitha në emër të zhvillimit të mëtejshëm të specifikimit të karaktereve.

Aftësia e ndryshimit të pamjes së këtyre ikonave të librave komikë ,hiq rritja në cilësi e aftësive të tyre dhe specifikimi i stilit të tyre të lojës, është diçka tepër e madhe. Kërkon shumë që të kesh një karakter si Harley Quinn në video-lojë ,imagjino të lejosh lojtarët ta ndryshojnë atë nga këtë:

Në këtë:

Krijimi i versionit tim të Flash ose Wonder Woman ose Gorilla Grodd është tepër e kënaqshme, por do ishte më mire nëse sistemi për ta bërë këtë nuk do ishte aq i komplikuar. Pjesë të ndryshme për karaktere të ndryshme merren duke fituar dyluftime ose të hapurit kuti pronash nga armiku të marra nga loja .Ndërkohë lojtarët mund të marrin shaders të ndryshëm për të ndryshuar ngjyrën në menynë e specifikimit, pajisjet vijnë si rezultat i shansit. Ndonjëherë shansi yt thjesht ta shpif.

Tre palë streçesh të Harley Quinn në një kuti? Fantastike.

Lojtarët shpresojnë të marrin pjesët që duan duke shmangur gjepura të rastit. Më pas ata duhet të sigurohen që karakteri i tyre të jetë në nivelin e duhur për të përdorur pajisjen. Është një sistem që lejon lojtarët të paguajnë tokens për të marrë pajisje me nivel më të ulët për t’i bashkuar me karakteret e niveleve më të larta, gjithashtu ekziston një mënyrë për të shkëmbyer stats e njërës me tjetrën. Vetëm mendimi tani po më bën me dhimbje koke.

Do të blesh disa kristale burimi?

Ndërkohë që të tjerët mund ta shijojnë krijimin e pajisjeve speciale për ti çuar në maksimum aftësitë e karakterit të tyre, unë mendoj që sistemi i specifikimit të karaktereve funksionon më mire kur nuk e mendon shumë. Hap kutitë e pronave nga armiku që merr, bëje karakterin sa më cool të mundesh dhe vazhdo lojën. Është një shtesë fantastike e lojës edhe pse mund të ishte shumë më shumë.

Kjo është loja e tretë e luftimit e DC Comics e rishikuar nga bashkë krijuesi i Mortal Kombat Ed Boon. E para ; Mortal Kombat vs. DC Universe, ishte një tentative solide dhe pse e çuditshme për të martuar dy projekte që nuk është se kishin shumë të përbashkëta. Duke ndërtuar mbi bazat e atij fillimi të ngadaltë, Boon me shokë kanë krijuar një lojë që është në nivelet e serive të Arkham në rangjet e lojërave më të mira të DC Comics në të gjitha kohërat.

Studiot Netherrealm hasën në pengesa duke kërkuar që të shtojnë disa shtojca inovative në Injustice 2 por mund të kishte qënë shumë më tragjike nëse feature-t e luftimit dhe histori-treguese të Injustice 2 nuk do ishin kaq spektakolare. Ku zakonisht eventet e librave komik dështojnë, Injustice 2 është një pasardhës i vlefshëm i origjinalit në çdo mënyrë.