Reviews

Ace Combat 7: Skies Unknown Review

Lufta është me shumë sesa vetëm armë dhe politikë. Ace Combat është një seri që ka kombinuar me mjeshtëri dyluftimet e avjonëve reaktiv me dramat njerëzore. Prodhimi më I ri I Bandai Namco është Ace Combat 7 Skies Unknown. Pas dështimeve të njepasnjeshme të Bandai Namco, Ace combat 7 pritet ti riktheje shkelqimin e humbur kompanise. Pa humbur me shume kohe le të shohim karakteristikat e lojës me rradhe.

Ace Combat 7 eshte konsideruar nga mjaft kritik lojërash si e barabarte nga ana e gamplay-t me Forza horizon 4. Risi e kësaj serie jane shtimi ne ekuacion I kushteve atmosferike te cilat ndikojnë në performancën e perbindëshit tuaj miliona dollarësh. Loja ka brenda saj dy ekstreme…misione te cilat janë emocionuese ku ju duhet të sulmoni nje baze ushtarake ne befasi ose te fundosni nje aeroplan-mbajtese,por, ka dhe misione vezhgimi ose eskorte te cilat konsiderohen mjaft te merzitshme në botën gaming. Gjithashtu avjonët e fituar ne single-player ju mund ti perdorni edhe ne multi-player.

Ace Combat 7 përveç gameplay-t fantastik te cilin e permendëm më sipër bazohet edhe tek historia e saj e cila nuk ka shum sens. Lufta midis Mbreterise Euresiane dhe Federates Oqeanike janë kryefjala e historisë së kesaj loje. Ju luani si piloti I Federates Oqeanike I quajtur ‘’Trigger’’ I cili akuzohet per vrasjen e nje ish-kryeministri dhe dërgohet në një skuadron kamikaz. Edhe pse një skuader me pilotë të burgosur mund te duket badass eshte krejt e kundërta. Atje ti perballesh me sfida ç’njerezore dhe shpesherë perdoresh si karrem nga vete komandantët e tu. Historia ka linja të dobëta dhe dialoget duhen dëgjuar me vëmendje maksimale ne mënyrë që ju të kuptoni mirë misionin tuaj.

Grafikat nuk sjellin ndonjë risi por jane ne nivelin e lojerave te tjera te lançuara këto muajt e fundit. Detajet e avjoneve jane fantastike si jashtë edhe brenda kabinës së pilotit. Vlen per tu permendur fakti se Ace Combat 7 vjen edhe ne PSVR, nje experience e cila na ben te ndihemi si pilote të vërtetë. Ambjentet dhe kushtet atmosferike si shiu, dëbora, stuhite jane te punuara ne detaj ne menyrë që të na japin ndjesinë e reales në një botë virtuale.

Ace Combat 7 është një Arcade fantastike por me një histori të dobët. Bandai Namco duhet të punojë akoma më shumë në projektet e ardhshme në menyrë qe të rikthehet ne rradhët e më të mirëve.