Lajm i Fundit

PES 2018 është një evolucion i vërtetë i serive

Për javët që kanë kaluar Pro Evolution Soccer është bërë zgjedhja kryesore për ata që jetojnë dhe marrin frymë për futbollin. Shpejtësia e lojtarëve dhe aksionet me qëllim golin e kanë anashkaluar faktin që kampionët e Premier League quhen London FC në vend të emrit të tyre zyrtar. Loja do të dal këtë vit dhe çudia më e madhe për është mungesa e shpejtësisë së lojës. Por kjo nuk është gjithnjë diçka e keqe, përkundrazi.

PES 2018 është më e ngadaltë, duke të kërkuar që të jesh pak më i matur në lëvizjet që bën gjatë lojës. Nuk është që loja është bërë “e ngrirë”, thjesht të jep pak më shumë kohë për të parë më mire aksionin. Duke qenë se shumica do ta lozin si PES 2017 ne fillim, do ta gjeni veten të zbuluar nga kundërsulmet pas gabimeve të vogla idiote. Kur shkoni në të majtë skuadra hapej në mes, duke i dhënë mundësi kundërshtarit për të çarë mbrojtjen.

Është pak e çuditshme në fillim dhe do të kërkojë pak kohë për tu mësuar. Ndëshkohesh më shumë se më pare nëse nuk e mendon mire një sulm ose nëse nuk e mat mire një goditje me kokë. Çdo top i humbur duket më i rëndësishëm se ç’dukej në Pro Evolution Soccer 2017.

Lojtarët happen në të gjithë fushën po ashtu duke të dhënë mundësinë për pasa të tipit Paul Scholes ose një “corridor” që çan mbrojtjen prej katër në mes. Lojtarët e krahut kthehen menjëherë pasi humbet topi dhe mbrojtësit duken të alarmuar kur një sulmues i afrohet zonës me rrezik për të shënuar. Është një portretizim më real dhe i balancuar më mire i lojës, duke mos e çuar në një shpejtësi prej breshke dhe të bën të harrosh për një moment që është veçse një lojë.

Pozicionimi i portierit duket akoma paksa i dyshimtë, por është e vështirë të thuash nëse ky detaj do të dëmtoj të gjithë eksperiencën. Gjithsesi para një portieri jo dhe aq të sigurtë ndodhet një mbrojtje solide dhe në lojërat tona të pakta nuk na ndodhi të shënosjim më shumë se dy gola për ndeshje. Edhe pse aftësitë tona kanë ndikuar deri diku, mbrojtjet solide duhet të marrin meritat që i takojnë.

Nëse jeni fansa të grafikave të FIFA-s, do të surprizoheni nga PES 2018. Edhe pse akoma nuk i ka arritur standartet e caktuara prej kohësh nga EA, PES 2018 ka përmirësime të dukshme. Dhe nuk mund të themi mjaft për detajet e modeleve të lojtarëve. Vija e flokëve të Andres Iniesta-s nuk është dukur ndonjëherë më e mirë dhe sjellja e pafajshme e Philippe Coutinho-s është kapur shumë bukur.

Ndërkohë sa për lojërat “exhibition” kishim mundësinë të fushim duart në mode-in e ri 3vs3, ku gjashtë lojtarë mund të kontrollojnë një individ nga 22 atletët që ndodhen në fushë dhe do t’i jepen pike për ndërhyrjet, pasimin dhe driblimin. Me notat e gjashtë lojtarëve që dilnin tërë kohës në ekran ishte tepër çoroditëse. Mund të shoh që disa fansa të PES po kënaqen duke u ngatërruar me njëri-tjetrin por numri i ngatërrimeve që dilte në ekran na kujtoi më shumë një hartë të Assassin’s Creed se sa një kompeticion sporti.

Duke pasur këtë në mendje, Pro Evolution Soccer 2018 është me plotë kuptimin e fjalës siç e sugjeron dhe emri një revolucion i serive. PES Productions ka marrë PES 2017 dhe pa humbur atë që e bëri të bukur, e shndërroi lojën e këtij viti në diçka që përfaqëson sportin më shumë se më pare.

Në këtë pike është vështirë të thuash nëse ky lloj i ri loje më i ngadaltë do të mbajë përpara ekranit me orë të tëra, por besojmë se do t’ju maj me dëshirën për të luajtur më shumë. Dhe kjo është gjithnjë një shenjë e mire.

PES 2018 do të dale më 12 Shtator për PC, Xbox One, Xbox 360, Playstation 4 dhe Playstation 3.