Tech

E ardhmja ndryshon formë: Shprehu me Galaxy Z Flip

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA

Ekrani i parë i palosshëm prej xhami i Samsung, i kombinuar me një UX unike, ofron një përvojë krejt të re celulare

Sot, Samsung Electronics zbuloi Galaxy Z Flip, një smartphone të ri të palosshëm që bën diferencën. Galaxy Z Flip është i guximshëm dhe elegant – i projektuar për ata që e shohin teknologjinë e përparuar si një mënyrë për të shprehur veten e tyre. Projektuar me një xham të palosshëm, i pari i llojit të tij, Galaxy Z Flip përkul ligjet e fizikës, dhe përmban një ekran 6.7 inç i cili paloset në mënyrë elegante dhe kompakte që përshtatet me pëllëmbën e dorës tuaj. Projektuar me një Hideaway Hinge inovative dhe UX të krijuar posaçrisht, Galaxy Z Flip ofron mënyra të reja elegante për të kapur, shkëmbyer dhe përjetuar përmbajtje. Nga modeli i tij elegant e deri në përvojën fleksibël të kamerës që ofron, Galaxy Z Flip hap një dekadë të re të inovacionit të celularit të palosshëm.

“Samsung u inkurajua nga entuziazmi për Galaxy Fold. Galaxy Z Flip është hapi i rëndësishëm i radhës teksa kërkojmë të ndërtojmë kategorinë e palosshme duke sjellë për konsumatorët një faktor të ri të formës, ekran të ri dhe më e rëndësishmja, një përvojë të re celulare”, tha Dr. TM Roh, President dhe Kryetar i Divizionit të Komunikimeve Celulare në Samsung Elektronics. “Me dizajnin unik të palosshëm të Galaxy Z dhe përvojën e përdoruesit, ne po ridimensionojmë aftësitë e një pajisjeje celulare dhe çfarë ajo i mundëson konsumatorëve të bëjnë.”

Trashëgimia e palosshme

Galaxy Fold, që përkufizon kategorinë e tij, filloi epokën e palosshme. Tani, Galaxy Z Flip po e formon atë për një dekadë të re. Si pajisja e parë në serinë Z, Galaxy Z Flip prezanton një portofol të pajisjes së re që riafirmon angazhimin e Samsung për të udhëhequr kategorinë, si dhe për përdorimin e teknologjive dhe faktorë të formës për të krijuar përvoja të palosshme që do të befasojnë dhe kënaqin konsmuatorët në vitet në vazhdim.

Moda Takon Teknologjinë

Dizajni kompakt dhe elegant i Galaxy Z Flip është krijuar për ata që e shohin teknologjinë si një mënyrë për të shprehur veten. Dhe të gjitha risitë në Galaxy Z Flip sigurojnë se mund ta bëjnë këtë.

 • Stil që përshtatet në xhepin tuaj – I krijuar për transportueshmëri maksimale, Galaxy Z Flip paloset në madhësinë e një portofoli, kështu që lehtësisht mund ta vendosni në xhep ose çantë. Kur mbyllet, është një pajisje kompakte dhe me stil, në madhësinë e pëllëmbës së dorës. Kur hapet, madhësia e ekranit gati dyfishohet për të zbuluar një ekran mahnitës 6.7-inç. Me paletën e saj elegante të ngjyrave, cepa të rrumbullakosura me shkëlqim dhe palosjen efikase, Galaxy Z Flip padyshim që do të tërheqë vëmendjen e të gjithëve.
 • Ekrani i Parë i Palosshëm prej Xhami i Samsung – Galaxy Z Flip përmban një Ekran Infinity Flex me Ultra Thin Glass (UTG) të përkulshëm, teknologji e patentuar nga Samsung, duke e bërë atë më të hollë me një pamje brilante dhe ndjesi që nuk është provuar kurrë nga një pajisje e palosshme. Kamera në qendër në krye të ekranit do të thotë gjithashtu se nuk ka nivel dhe asnjë shpërqendrim, me raportin 21.9: 9, të parin e Samsung, kështu që ju mund të shijoni edhe më shumë nga përmbajtja juaj e preferuar si seriale dhe filma me raport 21: 9.
 • Hideaway Hinge e re – Hideaway Hinge e Galaxy Z Flip është një punë e artit inxhinierik. Mbështetet nga një mekanizëm CAM i dyfishtë – i vogël por i projektuar në mënyrë të sofistikuar për të siguruar që çdo rrokullisje dhe palosje është e lëmuar dhe e qëndrueshme. Galaxy Z Flip mund të qëndrojë i hapur në një varg këndesh, si ekrani i laptopit. Sistemi Hideaway Hinge integron gjithashtu teknologjinë e re të pastruesve të Samsung, i cili përdor fijet najlon të krijuara nga teknologjia e prerjes mikro për të sprapsur papastërtitë dhe pluhurin.

Përvoja Tjetër e Palosshme

Galaxy Z Flip është i ndërtuar për stilin modern dhe në lëvizje të jetës. Tani mund të bëni më shumë, nga këndvështrime të shumta – pa duar. Kjo përvojë unike e palosshme është ndryshe nga çdo smartphone tjetër në treg sot.

  • Bëj më shumë pa duar –Kur Galaxy Z Flip hapet, mund të qëndrojë i hapur në kënde të shumta, duke ju mundësuar për selfie që tregojnë më shumë për botën përreth jush dhe biseda video shprehëse me Google Duo – të gjitha të realizuara pa përdorur duart.
  • Flex Mode –Samsung bashkëpunoi ngushtë me Google për të hartuar Flex Mode – një përvojë të krijuar posaçërisht për përdoruesin, për faktorin unik të formës së palosshme përpara të Galaxy Z Flip. Kur pajisja është në gjendje të lirë, ekrani ndahet automatikisht në dy ekrane 4 inç, në mënyrë që të shikoni me lehtësi imazhe, përmbajtje ose video në gjysmën e sipërme të ekranit dhe t’i kontrolloni ato në gjysmën e poshtme. Lundroni me lehtësi në YouTube – shikoni përmbajtje në ekranin lart teksa kërkoni për video të tjera, lexoni përshkrime dhe komentoni në ekranin poshtë.
  • Kamera që ndryshon rregullat e lojës –Galaxy Z Flip praktikisht qëndron vetë, në mënyrë që të mund të kapni më shumë, në lëvizje – nga të shkrepurat në grup me timer, deri në përmbajtje të gjalla të natës. Ju mund të krijoni përmbajtje për mediat sociale nga këndi më i mirë dhe të shijoni regjistrimin e videos me një raport 16: 9 që është i përsosur për postime në platformat e mediave sociale, pa duar – nuk ka nevojë për tripod mbajtës. Kapni video mahnitëse me Night Hyperlapse ose foto të gjalla me dritë të ulët me Night mode – nuk ka nevojë për blic. Thjesht hapni pajisjen tuaj dhe vendoseni në një tryezë. Kur ta mbyllni, kapni selfie me cilësi të lartë me një dorë duke përdorur kamerën e pasme, pa e hapur pajisjen.
  • Njoftime sipas Kushteve të tua –Pavarësisht nëse Galaxy Z Flip është i mbyllur, i vendosur vertikalisht ose i hapur, ju kurrë nuk do të humbisni një mesazh, thirrje ose kujtesë. Kur është i mbyllur, kontrolloni datën, kohën dhe gjendjen e baterisë me një shikim në ekranin kapak. Merrni njoftime në kohë reale, në mënyrë që t’i përgjigjeni një thirrjeje lehtësisht pa e shpalosur telefonin, ose t’i përgjigjeni një mesazhi thjesht duke shtypur njoftimin dhe duke shpalosur Galaxy Z Flip-in tuaj.
  • Multi-Active Window – Bëni shumë gjëra njëherësh me Multi-Active Window – thjesht hapni Multi-Window Tray për të tërhequr dhe lëshuar aplikacionet që dëshironi të përdorni. Shikoni një artikull mbi look-et më të fundit të modës në pjesën e sipërme, teksa blini veshjet dhe aksesorët tuaj të preferuar në pjesën e poshtme.

Ekosistemi Galaxy

Si një pajisje Galaxy, Galaxy Z Flip sjell ekosistemin Galaxy në përvojën e tij të re të palosshme. Ai prezanton denjësisht performancën dhe karakteristikat inovative në kamera, ekran, bateri, siguri si dhe shërbime si Samsung Health, Samsung Pay, Samsung Knox dhe më shumë. Shijoni një përvojë të gjithanshme të kamerës me kapjen e videos 4K, Live Focus dhe regjistrimin Super Steady. Galaxy Z Flip përmban një sistem të dyfishtë të optimizuar të baterisë që mban më shumë energji pa marrë më shumë hapësirë ​​– dhe karikim të shpejtë të lidhur ose wireless. Gjithashtu, me Wireless PowerShare, ju mund të karikoni Galaxy Z Flip wireless me anë të Galaxy Buds, Galaxy Watch ose edhe me pajisjen e një miku. Samsung Knox mbron përdoruesit dhe pajisjet e tyre nga çipi deri në nivelin e softuerit dhe merr azhurnime mujore dhe tremujore të sigurisë. Përdoruesit gjithashtu marrin shërbime që mundësojnë pagesa të sigurta me Samsung Pay, monitorimin e shëndetit dhe mirëqenies me Samsung Health, dhe qasje në më shumë se 5000 produkte inteligjente Samsung dhe partnere përmes SmartThings.

Disponueshmëria

Galaxy Z Flip do të jetë në dispozicion në sasi të kufizuar në Vjollcë Pasqyrë dhe të Zezë Pasqyrë, duke filluar në tregjet e zgjedhura që përfshijnë SH.B.A-në dhe Korenë në 14 shkurt 2020. Për më shumë informacione rreth Galaxy Z Flip, ju lutem vizitoni news.samsung.com/galaxy, www.samsungmobilepress.com  or www.samsung.com/galaxy.

PRODUCT SPECIFICATIONS

Galaxy Z Flip Specifications
Display Main Display 6.7“ FHD+ Dynamic AMOLED Display(21.9:9) Infinity Flex Display

2636 x 1080

425ppi

*Screen measured diagonally as a full rectangle without accounting for the rounded corners. The actual viewable area is smaller due to the rounded corners and camera hole.
Cover Display 1.1“ Super AMOLED Display

300 x 112

303ppi

*Screen measured diagonally as a full rectangle without accounting for the rounded corners. The actual viewable area is smaller due to the rounded corners and camera hole.
Dimension & Weight Folded 73.6 x 87.4 x 17.3mm (Hinge) – 15.4mm (Sagging)
Unfolded 73.6 x 167.3 x 7.2mm – 6.9mm (Screen)
*The thickness of Galaxy Z Flip when unfolded does not include the frame of the main display.
Weight 183 g
Camera Front Camera 10MP Selfie Camera: F2.4

Pixel size: 1.22μm

FOV: 80˚

Rear Dual   Camera 12MP Ultra Wide Camera: F2.2

Pixel size: 1.12μm

FOV: 123˚

12MP Wide-angle Camera: Super Speed Dual Pixel AF, OIS, F1.8

Pixel size: 1.4μm

FOV: 78˚

OIS for Rear Wide-angle Camera (Optical Image Stabilization)

Up to 8x digital zoom

HDR10+ recording

Tracking AF

AP 7nm 64-bit Octa-Core Processor

※ 2.95GHz (Maximum Clock Speed) + 2.41GHz + 1.78GHz

Memory 8GB RAM with 256GB internal storage
*Actual storage available may depend on pre-installed software.
Battery 3,300 mAh (typical) dual battery
* Typical value tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 3200mAh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns, and other factors.
Charging Fast Charging compatible via power cord and wireless

Wireless PowerShare

* Wired charging compatible with QC2.0 and AFC. Wireless charging compatible with WPC

* Wireless PowerShare is limited Samsung or other brand smartphones with WPC Qi wireless charging, such as Galaxy S20, Galaxy S20+, Galaxy S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+,Galaxy S10e, S10, S10+, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, and wearables such as Galaxy Watch Active, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Buds+ and Galaxy Buds. May not work with certain accessories, covers, other brand devices, or some Samsung wearables. May affect call reception or data services, depending on your network environment.

OS Android 10
Network Enhanced 2X2 MIMO, 5CA,

LTE Cat.16 Up to 1.0Gbps Download

LTE Cat.13 Up to 150Mbps Upload

Up to 1.0Gbps Download / Up to 150Mbps Upload

* Actual speed may vary depending on country, carrier, and user environment.
Connectivity Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz),VHT80 MU-MIMO,256QAM

Bluetooth® v 5.0 (LE up to 2Mbps), ANT+, USB Type-C, NFC, Location (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou)

* Galileo and BeiDou coverage may be limited. BeiDou may not be available for certain countries.
SIM Card One eSIM and one Nano SIM
* SIM card sold separately. Availability may vary depending on country and carrier.

* eSIM requires a wireless service plan and allows you to activate a mobile network plan without the use of a nano SIM. eSIM availability may vary depending on country and carrier. Check with your carrier if your mobile network plan supports eSIM.

Payment Samsung Pay (Link)

Credit & debit cards: supports MST or/and NFC, Prepaid card, Global remittance, Transit, Memberships, Gift cards, Rewards

* Available in select countries. Features may vary depending on country and service providers.
Sensors Capacitive Fingerprint sensor (side), Accelerometer, Barometer, Gyro sensor, Geomagnetic sensor, Hall sensor (digital, analog), Proximity sensor, RGB Light sensor
Authentication Lock type: pattern, PIN, password

Biometric lock type: Fingerprint sensor, Face recognition

* Face recognition only available when unfolded with the Front Camera.
Audio Mono speaker

Surround sound for Bluetooth and earphones with Dolby Atmos technology (Dolby Digital, Dolby Digital Plus included.)

UHQ 32-bit &DSD64/128 support

PCM: Up to 32 bits, DSD*: DSD64/128

 

Audio playback format: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF

 

Bluetooth

Dual Audio: connect two Bluetooth devices to the Galaxy Z Flip to play audio through the two devices simultaneously.

 

Scalable Codec: Enhanced Bluetooth connection under ambient radio frequency interference.

 

Recording

Recording quality is improved with the High AOP Mic that minimizes distortion in noisy environments.

* DSD64 and DSD128 playback can be limited depending on the file format.

* The two connected devices may exhibit a slight difference in sound output.

* Available only for certain accessories made by Samsung and AKG.

* AOP: Acoustic Overload Point

Video Video playback format

MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

 

TV connection

Wireless: Smart View (screen mirroring 1080p at 30fps)

Security Knox platform: real-time monitoring and protection.

Virus, malware prevention. (Powered by McAfee)

Secure Folder: a secure space on the device to isolate and protect content such as apps, photos, movies, and private files.

*Virus and malware prevention solution providers may vary depending on country.
In the Box Galaxy Z Flip, Data Cable, Travel Adapter, Ejection Pin,  USB Connector (OTG), Quick Start Guide, Clear Cover, Earphones (USB Type-C) with sound by AKG
* Actual components, including cover, may not be available depending on the model you purchase or the country or region you live in. Package and cover color may vary depending on device color.
* Të gjitha specifikimet dhe përshkrimet e dhëna këtu mund të jenë të ndryshme nga specifikimet aktuale dhe përshkrimet e produktit. Samsung rezervon të drejtën të bëjë ndryshime në këtë faqe në internet dhe përmbajtjen këtu, përfshirë pa kufizime, funksionalitetin, veçoritë, specifikimet, GUI, imazhet, videot, përfitimet, projektimin, çmimin, përbërësit, performancën, disponueshmërinë, aftësitë dhe çdo produkt tjetër informacion, pa paralajmërim.

Rreth Samsung Electronics

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, pajisjeve që mbahen në trup, tabletëve, aparateve dixhitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com.