Lajm i Fundit PC PS4 Xbox One

The Walking Dead lëshon 15 minuta gameplay nga sezoni final i lojës

TellTale Games u sjell fansave pamjet e para nga sezoni i fundit i The Walking Dead gjatë panelit të studios në San Diego Comic-Con, duke treguar 15 minutat e para të sezonit. Në mbylljen e katër episodeve, Clementine do të synojë të shtojë një shkollë të braktisur në një shtëpi të re, edhe pse çdo fans i The Walking Dead do të mbajë kujtime të këqija të përpjekjeve nga ajo eksperiencë. Pas viteve gjakderdhjeje dhe guximi në një mënyrë jetese nomade, duket sikur aventura e Clementine do të përfundojë në dy mënyra: grupi ose do të ketë më në fund një shtëpi dhe një të ardhme që do të presë, ose Walking Dead do të qëndrojë besnike parimeve të veta.

Fansat që duan të “hidhen” në katër episodet e fudnit të lojës mund të duan të kalojnë këtë ‘preview’, por të interesuarit e tjerë për të marrë një paraqitje të shkurtër në artikujt përfundimtar të TellTale Games për këtë IP mund t’i hedhin një sy pamjeve më sipër. 15 minutat e para të The Walking Dead: The Final Season distancohen nga çdo ‘spoiler’ i madh, por tregojnë Clementine dhe AJ në situata të vështira.

Sezoni i parë bëri debutimin e tij mbi 6 vjet më parë, që do të thotë që lojtarët kanë pasur kohë të mjaftueshme për të parë Clementine të rritet si një karakter. Karakteri ishte rreth 8 vjeç në kohën e sezonit të parë, dhe tani ka kaluar vite në një mënyrë jetese kryesisht traumatike dhe nomade. Rreth 7-8 vjet kohë loje më vonë, ajo vrau mbi 25 vetë dhe këmbësorë të panumërt. Ashtu si Carl Grimes nga shfaqja televizive, Clementine ka shkuar nga një karakter mjaft i varur në një të aftë për të bërë zgjedhje të vështira. Megjithëse është duke ndjekur filozofinë e The Walking Dead, sezoni i fundit ka të ngjarë t’i shtyjë këto kufij edhe më shumë.

Lojtarët të cilët bëjnë ‘pre-order‘ sezonin e fundit do të kenë akses në të katër episodet kur të bëhen të disponueshme. PlayStation 4 dhe Xbox One do të vijnë me The Walking Dead: The TellTale Series Collection, një opsion i cili është gjithashtu i disponueshëm për ‘pre-order’ në Windows 10 të bëra nëpërmjet Microsoft Store. Lojtarët e PC që porosisin nga sallat e tjera digjitale do të fitojnë një ulje prej 10% nga çmimi i shitjes së lojës.

The Walking Dead: The Final Season lëshohet më 14 gusht 2018 për PC, PlayStation 4 dhe Xbox One.