Lajm i Fundit

Lojërat më të mira horror të E3 2017

E3 2017 ishte një show goxha e forte kur vjen puna tek lojërat horror, me shumë lojëra që u shfaqën në konferenca të ndryshme për shtyp. Horrorët që u paraqitën në E3 ishin impressive, me shumë që ofronin eksperienca të ndryshme, si botë e hapur, realitet virtual, mbijetesë horror tradicionale dhe shumë të tjera.

Është e vërtetë që shumë nga lojërat horror që u pane në shfaqën në E3 2017 premtojnë dhe çdo një prej tyre ka potencial për tu bërë shtesa solide të këtij zhanri. Duke thënë këtë, këtu kemi listuar pesë lojërat më të mira horror të konferencës.

Days Gone

Konferenca për shtyp e SonyE3 2017 na dha një shikim tjetër mbi botën horror mbushur me adrenalinë, Days Gone, nga krijuesit e Syphon Filter. Këto pamje të lojës treguan se si zombitë e lojës, të quajtur Freakers në universin e Days Gone, janë më shumë se vetëm armiq që duhet të mposhtësh. Për shembull, Freakers-at mund të përdoren si avantazh për një person, me heroin e lojës, Deacon St.John, i cili shpërthen një mur duke lejuar një tufë zombish të përpijnë armiqtë e tij, duke e bërë më të lehtë plotësimin e misionit.

Days Gone është duke u zhvilluar si një ekskluzive e Playstation 4.

Metro Exodus

Metro-ja si lojë gjithnjë është fokusuar në elementët horror klaustrofobik , duke vendosur lojtarët në tunelet e metrosë së nëntokës së Rusisë post-apokaliptike  mbushur me përbindësha. Metro Exodus do t’i jape lojtarëve pak më shumë mundësi për të marrë frymë, duke i lejuar ata të eksplorojnë një ambient i një bote të hapur. Edhe pse kjo nuk do të thotë që seritë po i  largohen  rrënjëve të tyre horror. Përkundrazi, lojtarët mund  përsëri të presin të sulmohen nga bisha mutante, duke përfshirë një krijesë si një ari masiv që mund të sjellë frikë edhe në lojtarët më trima.

Metro Exodus do të lëshohet në 2018 për PC, PS4 dhe Xbox One.

State of Decay 2

State of Decay 2 premton të sjellë të njëjtën vdekje të përhershme, pjesë të “gameplay”-t që ndërtuan komunitetin që e bënë origjinalin të famshëm në Xbox 360, duke e zgjeruar formulën. State of Decay 2 do të na prezantojë me tipe të reja zombish sëbashku me një multiplayer bashkëpunues për here të pare në historinë e lojës, i cili do të kërkojë kohë për tu zhvilluar edhe pse do të jetë një hap i rëndësishëm për fansat e lojës origjinale.

State of Decay 2 do të lançohet në pranverë të 2018 për PC dhe Xbox One.

The Evil Within 2

Edhe pse ekzistenca e saj dihej me kohë, The Evil Within 2 gjithsesi bëri shumë përshtypje në konferencën për shtyp të BethesdaE3 2017, duke u bërë një nga lojërat për të cilat u fol më shumë gjatë shfaqjes. The Evil Within 2 vendoset tre vjet pas ngjarjeve që ndodhën në origjinalin dhe duket se do ta rrisë ration në terma përbindshash, dhune grafike dhe frikësimesh. Duke marrë me mend se pasardhësja e saj mund të sheshojë disa probleme teknike që kishte origjinali, The Evil Within 2 mund të jetë një rikthim për zhvilluesin legjendar të lojërave horror Shinji Mikami.

The Evil Within 2 do të jetë e disponueshme të premten, më 13 Tetor 2017.

The Inpatient

Until Dawn ishte një surprise për Supermassive Games dhe bën sens që studioja do të vazhdojë të zgjerohet në universin e saj. Duke ndjekur Until Dawn: Rush of Blood e vjetshëm, The Inpatient është një tjetër lojë e realitetit virtual horror vendosur në të njëjtin univers, edhe pse është shumë ndryshe nga një shooter tërheqës. Në The Inpatient, lojtarët marrin rolin e një pacienti psikiatrik me amnesia i cili po trajtohet në Blackwood Senatorium, 60 vjet përpara eventeve të lojës së pare Until Dawn. Duke përdorur Playstation VR dhe Playstation Camera, The Inpatient po kërkon të sjellë frikësime krative për entuziastët e lojërave horror.

The Inpatient është duke u zhvilluar për Playstation VR.

Pasi pamë lojërat e ndryshme horror të paraqitura në E3 2017, është e qartë që e ardhmja është e ndritur për fansat e këtij zhanri. Përveç pesë lojërave të listuara këtu, kishte dhe lojëra të tjera premtuese që u prezantuan në show, duke përfshirë shumë lojëra horror VR.

Një projekt horror me realitet virtual parë në E3 2017 që na tërhoqi vëmendjen këtë vit erdhi në formën e Transperence. Transference është një bashkim i çuditshëm pamjeve të aksionit live me “gameplay” tradicional që po zhvillohet me talente të Hollywood-it si Elijah Wood. Transference është një ndër lojërat më unike zhvilluar nga Ubisoft ndërkohë që edhe pse është ende e mbuluar nga misteri, premtimi i saj për të bashkuar në njëfarë lloji filmat me video-lojërat e bën një projekt tepër ekzaltues.

Një tjetër lojë horror në horizont është një lojë tjetër nga zhvilluesit e Until Dawn e quajtur Hidden Agenda. Në Hidden Agenda, lojtarët duhet të punojnë bashkë duke përdorur smartphonet e tyre për të gjurmuar një vrasës serial të quajtur The Trapper, që është një ide origjinale e cila e ndihmon të veçohet nga lojërat e tjera horror të cilat po zhvillohen.

Bazuar se në çka kemi pare në E3 2017 deri më tani, është e qartë që zhanri horror është gjallë dhe me një gamë të gjerë lojërash rrugës që synojnë të ekzaltojnë lojtarët. Shpresojmë që zhanri të vazhdojë kështu dhe fansat të vazhdojnë të trajtohen me të tilla lojëra unike dhe frikësuese.

Cilat lojëra horror ju impresionuan më shumë në E3 2017? Na thoni mendimin tuaj në komente!