Anime Gaming PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

One Piece Odyssey Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

The Straw Hats e gjejnë veten përsëri në një aventurë të re dhe kësaj here të kapur nga një stuhi. Me anijen e tyre të ngecur në qiell, ata janë në gjendje të mbijetojnë përpara se të rrëzohen pranë ishullit Waford, ku I pret një aventurë e re.  Dhe kështu fillon JRPG-në më e fundit nga Bandai Namco, One Piece Odyssey.

Nëse jeni një fans i One Piece dhe e njihni mirë anime e One Piece, kjo histori zhvillohet diku midis Dressrosa dhe Whole Cake Island. Megjithatë, edhe nëse nuk jeni ndonjë fans ose adhurues i One Piece, kjo lojë bën një punë të mirë për t’ju bërë të ndiheni të përfshirë në historinë e lojës pas arritjes suaj në ishullin Waford.

Në këtë histori vjen gjithashtu edhe një personazh i ri origjinal Lim, e cila prek të gjithë ekuipazhin duke i hequr atyre kujtimet e fuqive të tyre, duke bërë që ata thjesht të mos mbajnë mend se si të përdorin fuqitë që kanë përdorur deri më tani. Për të rimarrë fuqitë e tyre ata duhet të vizitojnë kujtimet e tyre. Duke përdorur fuqinë misterioze të Limit, ata duhet të rijetojnë disa nga aventurat e tyre dhe të marrin përsëri fuqinë e tyre të plotë.

One Piece Odyssey

Pra ju do të vizitoni vende të ndryshme të botës së One Piece si Alabasta, Water 7, Marineford dhe Dressrosa. Pjesa më e bukur është fakti që ju nuk do të rijetoni thjesht ngjarjet që ndodhin në këto ishuj pasi gjërat janë ndryshme. Kujtimet e ekuipazhit nuk përputhen gjithmonë në mënyrë të përkryer me atë që ndodhi dhe The Straw Hats mund të përpiqen t’i bëjnë gjërat ndryshe këtë herë.

Pjesa e Waford e historisë është shumë e vogël. Pjesa më e madhe e kohës që do të shpenzoni në këtë lojë është brenda ishujve të tjerë dhe ndërmjet kujtimeve do të ktheheni në Waford për të mposhtur një armik të fuqishëm dhe për të çliruar disa nga fuqitë tuaja që të mund të vizitoni ishullin tjetër.

Historia është padyshim një faktor i madh që ju shtyn të përfundoni lojën. Përjetimi përsëri i kujtimeve tuaja është një eksperiencë e veçantë teksa bashkohet me elementët origjinal të ishullit Waford. Loja ka kaq shumë elementë që fansat e One Piece do t’i pëlqejnë goxha.

One Piece Odyssey përdor një sistem luftimi turn-based me një veçori të veçantë dhe unike. Kur filloni një takim, personazhet dhe armiqtë do të ndahen në zona të ndryshme dhe ata nuk mund të lëvizin nga këto zona derisa të mposhtet çdo armik. Sulmet gjatë betejave mund të synojnë vetëm armiqtë në zonën tuaj, por siç do të prisnit, disa personazhe kanë qasje të ndryshme në sulme të ndryshme, në mënyrë që të mund të ndihmojnë shokët e ekuipazhit në zona të ndryshme të lojës.

One Piece Odyssey

Çdo personazh ka një avantazh dhe një disavantazh. Për më tepër, çdo karakter ka dobësi të veçanta tek sulmet e tyre. Ju keni dobësitë e zakonshme të RPG-së si elementët e akullit të zjarrit dhe zjarrit ose  efekte si bleeding ose poison, por pastaj keni edhe disa dobësi unike atje që janë të kombinuara bukur me lore e One Piece. Për shembull, të qenit mashkull të bën të dobët ndaj Robin dhe Sanji nuk mund t’i sulmojë gratë. Nuk ndodh shumë shpesh kështu që mos u shqetësoni. Për më tepër, ju keni sulme të përbashkëta ku Straw Hats do të grupohen për një sulm të fuqishëm.

Takimet gjithashtu ndihen dinamike. Shumë shpesh do të keni një ngjarje të rastësishme që do t’ju japë bonus XP nëse e plotësoni. Këto takime të paparashikueshme ju ofrojnë sfida të vogla opsionale që e mbajnë combat argëtues në vend që të bëhen monotone.

Diçka që ndihmon në larminë luftarake është edhe numri i armiqve unikë që ka loja. Ju keni një ton luftimesh me bosses, por edhe armiqtë normalë kanë shumë larmi. E vetmja ankesë që do të kisha për luftimin do të ishte në vështirësinë e saj pasi shumica e luftimeve janë shumë të lehta. Ndoshta isha shumë i mirë për një lojtar, por doja që loja të më sfidonte pak më shumë.

Ndërsa eksploroni zona të ndryshme të One Piece Odyssey, mund të ndërroni personazhet sipas dëshirës tuaj. Zakonisht eksploroj me Luffy-n pasi mund të luftoni për të arritur në vende më shpejt është gjithashtu i dobishëm për të mbledhur sendet teksa eksplorojmë, por ndonjëherë do t’ju duhet të ndërroni karaktere. Chopper mund të futet nëpër rrugë të vogla, Zorro mund të shkatërrojë pengesat e ndryshme që iu dalin nëpër kuti hekuri ose pengesa, Usop mund të ndihmojë që të mblidhni sende që janë jashtë mundësive për t’i marrë dhe më pas ju keni Sanji, Nami dhe Robin që mund të shohin sende specifike që të tjerët nuk mund t’i shohin.

One Piece Odyssey ofron shumë në mënyrën e lojës dhe eksplorimit për ata që duan ta shijojnë atë, por ka gjithashtu një rrugë të qartë për ata që thjesht duan të përfundojnë misionin kryesor dhe të shijojnë një histori të re të One Piece. E gjithë historia është e mbushur me dialog të denjë për të qenë një anime arc i One Piece. Gjithashtu personazhet e rinj dhe përjetimi i kujtimeve tuaja e bën një eksperiencë goxha të bukur për fansat që e kanë ndjekur One Piece. Gjithashtu edhe për ata që nuk e kanë ndjekur, loja ofron një eksperiencë që nuk duhet humbur.