Tag: security

WhatsApp është tashmë akoma edhe më i sigurt
WhatsApp po lejon përdoruesit të kriptojnë bisedat e tyre të bëra backup, duke i bërë ato të palexueshme pa qasje në një fjalëkalim ose çelës encryption 64-shifror. Facebook, tha që nga e enjtja disa përdorues do të jenë në gjendje…
Si të aktivizoni Enhanced Safe Browsing në Google Chrome | GUIDE
Shqetësimet për privatësinë dhe sigurinë në internet janë rritur në mënyrë eksponenciale gjatë viteve të fundit, dhe kompanitë janë shqetësuar gjithnjë e më shumë me ofrimin e veçorive dhe shërbimeve që sigurojnë privatësinë në internet. Shumica e browser-ave vijnë me…
Valorant po mbështet Windows 11 me security features
Ende ka shumë konfuzion në lidhje me Windows 11, pavarësisht se është lançuar vetëm një muaj nga tani, dhe një nga çështja më e madhe është kërkesa e OS TPM 2.0 për të mbrojtur kundër sulmeve të firmware. Ndërsa kjo…
Si u bë Zoom një software kaq popullor kaq shpejt
Zoom megjithatë ka patur dhe shumë rreziqe privacie dhe sigurie Thuajse të gjithë e njohin Zoom tani: prindër, kolegë, miq, gjyshër dhe komshinj. Kompania e software-it të videokonferencave që u bë publike vitin e kaluar po kalon një moment mjaft…
Zoom ka probleme të mëdha sigurie në Windows dhe OSX
Sa vijnë dhe ekspozohen më shumë probleme me Zoom Rritja e shpejtë e Zoom si një aplikacion për videokonferenca online ndërkohë që shumë janë duke punuar nga shtëpia vuri në dukje disa prej pikave të dobëta të programit, si në…
Si të merrni emote-in e Boogie Down FALAS me 2FA nga Epic Games
Lojtarët e Fortnite mund të zhbllokojnë një emote të re nëse ato përdorin Two-Factor Authentication. Epic Games kushton rëndësi në siguri dhe në shumë raste kanë dalë nga rruga e tyre për të paralajmëruar lojtarët e tyre besnik për rreziqet…