Tag: kojima

Hideo Kojima hedh në gjyq të përfshirët në lajmet false kundra tij
Një zhvillimllues legjendar i lojërave video ka kërcënuar se do të padise për postimet e veprimeve që e portretizojnë atë si vrasësin e Shinzo Abe. Krijuesi i Metal Gear Hideo Kojima ishte lidhur me vrasjen e ish-kryeministrit japonez në fotot…
Hideo Kojima keqkuptohet si vrasësi i kryeministrit japonez
Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe u vra në mënyrë tronditëse. Pastaj interneti bëri gjënë e tij të keqe të zakonshme për të bërë shaka të këqija me ngjarjet aktuale, dhe kjo përfundimisht çoi në një stacion lajmesh në Greqi që keqidentifikoi…
Sequel i Death Stranding është duke u punuar sipas Norman Reedus
Loja e Kojima Productions, Death Stranding ishte një sukses i madh për studion pas ndarjes nga Konami. Dhe tashmë një sequel për Death Stranding pritet të vijë së shpejti sipas aktorit Norman Reedus. Një prej aktorëve kryesor të lojës Death…
Death Stranding Director’s Cut do të vijë për PC në 30 mars
Dy vite e gjysmë pas lançimit të lojës Death Stranding të Hideo Kojima, loja rikthehet përsëri kësaj here në PC me versionin Death Stranding Director's Cut. Pas lançimit në PlayStation 5 në shtator të vitit të kaluar, Death Stranding Director's…
Death Stranding: Director’s Cut sjell misione dhe veçori të reja
Gamescom përveç se solli lajme të shumta dhe lojëra të reja, prezantoi edhe Death Stranding: Director’s Cut e cila sjell një update në lojën e Hideo Kojima. Në Director’s Cut do të gjeni shumë veçori të reja dhe përmirësime për…
Lojtarët e PlayStation janë kundër lojës së ardhshme për Xbox të Hideo Kojima
Diçka për siguri dihet për ndeshjen e ardhshme të Hideo Kojima, por tashmë disa njerëz po përpiqen që ajo lojë e re të anulohet. Konkretisht, disa përdorues të pakënaqur të PlayStation të cilët kanë dëgjuar thashethemet në lidhje me ndeshjen…
Hideo Kojima mund të bëjë një lojë vetëm për Xbox
Akoma në tronditje të madhe nga ndeshja e tij e fundit, Death Stranding, duket se Hideo Kojima do të bëhet partner me Microsoft për një lojë të re Xbox. Insider Jeff Grubb raporton se Microsoft dhe Kojima kanë nënshkruar një…
Raportohet se Silent Hill mund të ketë një reboot në PS5
Thashetheme të reja, deri diku të besueshme, kanë qarkulluar për një reboot të mundshëm të Silent Hill në PS5. Këto erdhin nga përdoruesi i Twitter: Aesthetic Gamer dhe Rely on Horror, dy burime që në të kaluarën zakonisht kanë qenë…
Luani PT në PC-në tuaj
Një 'klon' perfekt i kryeveprës thriller të Kojima. Një zhvillues me 'username' Qimsar bëri një post në Reddit duke informuar botën se ai ka zhvilluar PT për PC! PT është një demo e krijuar nga Hideo Kojima për Silent Hills, e cila…
Kur Kojima ia shpjegoi në fillim Death Stranding skuadrës së tij, “askush nuk e kuptoi!”
Përveç një spoti të vogël në një montazh trailer-i në konferencën për shtyp të Playstation në E3 2017, Death Stranding mungonte në E3. Njësoj siç tha Hideo Kojima. Por vetë ai ishte prezent për një sesion pyetje-përgjigjesh në E3 Coliseum…