Xbox One

Xbox Elite Controller do të vijë së shpejti

Ka tre vjet që nga lëshimi i versionit të parë i Xbox Elite Controller nga Microsoft. Një kontroller premium me pjesë të ndërrueshme krijuar për pro gamers në mendje. Tani, po qarkullojnë thashethemet se Microsoft është në prag të shpalljes së versionit të dytë të Elite Controller.

Fabrikimi i thashethemeve filloi të kthehej edhe një herë kur redaktori i lartë i The Verge, Tom Warren, botoi një status në twitter që konfirmon se emri i koduar “Washburn” është në të vërtetë, versioni 2 i kontrollerit të Xbox. Warren gjithashtu zbuloi se kontrolleri do të kushtojë 149 dollarë dhe do të dalë në tetor.

Kontrolleri i parë Xbox Elite ka pasur reagime pozitive nga pro-gamers dhe lojtarët e përditshëm, kur u lëshua në vitin 2015. Fillimisht, njerëzit ishin skeptikë nëse Microsoft do të mund të krijonte një kontroller të gatshëm për turnetë, por të gjitha dyshimet u zhdukën kur doli produkti aktual. Elite Controller impresionoi me dizajnin e saj të zgjuar dhe ndjenjën luksoze. Në rishikimin tonë të kontrollerit, ne ishim të impresionuar veçanërisht me gamepad, i cili ne mendojmë se është “më i miri në këtë sistem dhe jo vetëm.”

Në fakt, Xbox Elite Controller u bë jashtëzakonisht popullor gjatë muajve të parë saqë Microsoft e kishte të vështirë ta përballonte kërkesën. Kthehemi në mars të vitit 2016, lojtarët u zhgënjyen kur prodhuesi zbuloi se nuk do të kishte një rritje të konsiderueshme në furnizimin e kontrolluesit, e cila tashmë ishte vështirë për t’u gjetur në nisje.

Duke pasur parasysh popullaritetin e versionit të parë të kontrollerit pro, nuk është çudi që thashethemet rreth versionit të dytë po përhapen gjithnjë e më shumë. Në fakt, kjo nuk është hera e parë që qarkullojnë thashethemet në lidhje me një kontroller të ri Xbox Elite. Disa muaj më parë, faqja kineze e internetit Baidu ishte e para që dha informacion se Microsoft po zhvillon një kontroller të ri Xbox One Elite. Raporti zbuloi se versioni i përditësuar do të shfaqë një port të ngarkimit USB-C, një buton të dedikuar për kalimin e profileve, ‘analogë sticks’ të adaptueshëm dhe më shumë. Kur këto thashetheme filluan në fillim të këtij viti, njerëzit prisnin një njoftim në E3 2018, por diçka e tillë nuk u zbulua në ekspozitë.

Si përfundim, Microsoft ende nuk ka lëshuar ndonjë deklaratë zyrtare që konfirmon këto thashetheme, kështu që është më mirë t’i merrni gjërat me ngadalë. Megjithatë, nëse informacioni i zbuluar nga Warren rezulton i vërtetë, do të thotë se versioni 2 i Controller-it të Xbox Elite do të lëshohet në tetor dhe Microsoft do të bëjë një njoftimi zyrtar së shpejti dhe të fillojë ta reklamojë këtë produkt.

Natyrisht, do të kishte kuptim që kompania të organizonte një zbulim nëpërmjet një ekspozite të lojërave ose diçka të ngjashme. Për fat, diçka të tillë do të ketë, dy evente janë duke ndodhur këtë muaj me Gamescom 2018 më 21 gusht dhe Pax West më 31 gusht. Ndoshta një njoftim do të bëhet në një nga ato evente?!