Tag: Windows 11

Skedat e File Explorer vijnë më në fund në Windows 11
File Explorer i Microsoft për Windows 11 më në fund ka funksionin e skedave që të gjithë e kemi pritur me përditësimin më të fundit të sistemit operativ, i disponueshëm për shkarkim tani nga menuja juaj e cilësimeve. Përveç skedave…
Update i fundit i Windows mund të ul performancën e PC tuaj
Përditësimi i Windows 11 2022, i njohur ndryshe si '22H2', tani po shpërndahet ngadalë në sisteme të pajtueshme në të gjithë globin, duke premtuar se do të sjellë veçori dhe përmirësime të reja në sistemin operativ. Fatkeqësisht, duket se një…
Kujdes nga update më i fundit i Windows 11
Windows 11 u prezantua vitin e kaluar me goxha veçori të reja dhe update të shpeshta. Dhe ndër këto update janë edhe ato të sigurisë të cilat përpiqen të “mbajnë jashtë gjërat e këqija”. Dhe mesa duket update i fundit…
Si të instaloni Windows 11
Nëse sapo keni përfunduar ndërtimin e një kompjuteri të ri gaming ose dëshironi të përditësoni një pajisje ekzistuese në Windows 11, do tju ndihmojmë me këtë. Instalimi i një sistemi operativ në pajisjen tuaj nuk është tamam tërheqës, por është…
Microsoft duket se ka bllokuar shkarkimet e Windows në Rusi
Windows 10 dhe Windows 11 duket se janë bërë plotësisht të padisponueshëm në Rusi, me përpjekjet për të shkarkuar ISO ose shërbimet e instalimit që u përballën me asgjë tjetër veç mesazheve error. Konfirmimi është shfaqur në të gjithë Twitterin,…
Tabs-at po vijnë në Windows 11 Explorer dhe do kursejnë RAM-in
Windows 11 ka nxjerrë të gjitha llojet e përditësimeve interesante që kur doli. Shumë prej tyre dalin së pari te serverët e testimit dhe kanë paraqitur të gjitha llojet e ndryshimeve që duam, si këto UI animation dhe HDR sliders.…
Windows 11 po përdoret më shumë nga Gaming PC se sa nga PC normal
Megjithëse Microsoft e konsideron Windows 11 përmirësimin "më smooth" që është trajtuar ndonjëherë, miratimi është shumë më i ngadalshëm se paraardhësi i tij pasi shumë preferojnë thjesht të përditësojnë Windows 10. E njëjta gjë është e vërtetë për prillin, pasi…
Së shpejti do ta kontrolloni më mirë Windows 11 nëpërmjet zërit
Windows 11 nuk i ka zgjidhur të gjitha problemet, me bugs të memories, përputhshmërinë e lëkundur të CPU-së AMD Ryzen dhe shpejtësi më të ngadalta NVMe SSD se Windows 10, por ne jemi një hap më afër heqjes së mausit…
Windows 11 integron një subsystem për Linux
Microsoft ka treguar një preview të Subsystem Windows për Linux (WSL), i cili tani është i disponueshëm në Microsoft Store si një aplikacion ekskluzivisht për PC me Windows 11. Kjo do të thotë që WSL tani është shkëputur nga versioni…
Optimizoni Windows 11 për gaming | GUIDE
Windows 11 sjell performancë të përmirësuar të lojërave me disa veçori të reja, të tilla si Auto HDR dhe DirectStorage. Ndërsa këto opsione të reja sigurisht që do të bëjnë një ndryshim, performanca juaj e lojërave ndikohet gjithashtu nga cilësimet…