Tag: windows 10

Microsoft duket se ka bllokuar shkarkimet e Windows në Rusi
Windows 10 dhe Windows 11 duket se janë bërë plotësisht të padisponueshëm në Rusi, me përpjekjet për të shkarkuar ISO ose shërbimet e instalimit që u përballën me asgjë tjetër veç mesazheve error. Konfirmimi është shfaqur në të gjithë Twitterin,…
Windows 11 po përdoret më shumë nga Gaming PC se sa nga PC normal
Megjithëse Microsoft e konsideron Windows 11 përmirësimin "më smooth" që është trajtuar ndonjëherë, miratimi është shumë më i ngadalshëm se paraardhësi i tij pasi shumë preferojnë thjesht të përditësojnë Windows 10. E njëjta gjë është e vërtetë për prillin, pasi…
Mausët Razer shkaktojnë probleme në Windows 10
Në Windows ekziston një ndarje e administratave midis Guest dhe Admin, me këtë të fundit të jetë në gjendje të bëjë ndryshime më të thella në sistem. Sidoqoftë, një dobësi në software e famshëm Razer Synapse lejon këdo që ka…
Windows 11 funksionon më mirë nëse PC juaj është kot
Sa herë që një sistem i ri operativ për PC vjen, gjithmonë kërkon një PC relativisht të mirë për të funksionuar në mënyrën e duhur. Por mesa duket me Windows 11 do të ndodhë e kundërta pasi ky sistem operativ…
Microsoft do i japë fund Windows 10 në 2025
Windows 10 u lëshua në 2015 dhe sipas Lifecycle Policy synon të tërheqë mbështetjen e saj në 14 tetor 2025. Dhjetë vjet mbështetje për një sistem operativ është brenda kufijve të asaj që jemi mësuar, megjithatë kjo do të thotë…
Shefi i Microsoft thotë se gjenerata tjetër e Windows është afër
Gjatë një fjalimi në konferencën Microsoft’s Build e cila u zhvillua të martën, CEO i Microsoft, Satya Nadella, ka folur se një update i madh i cili do të sjellë ndryshime të mëdha është duke u punuar për Windows. Gjatë…
Tashmë mund të përdorni aplikacionet Android në Windows 10
Update më i fundit për Windows 10 do të bëjë që shumë aplikacione Android të hapen edhe në Windows 10. Kjo veçori ka qenë në testim që prej muajit nëntor dhe tashmë ajo ka ardhur për të gjithë. Për ta…
Update i dhjetorit për Windows 10 sjell probleme
Windows 10 ka përsëri probleme nga update i fundit Një update i ri ka ardhur së fundmi gjatë muajit dhjetor për përdoruesit e Windows 10 dhe si zakonisht po shkakton probleme të mëdha. Një rregullim për ketë problem akoma nuk…
Update i madh i Windows 10 mund të sjellë miliona aplikacione të Android
Microsoft po punon për një plan të ri për të sjellë aplikacione Android në Windows 10, duke sjellë potencialisht miliona aplikacione të tjera në sistemin operativ. I ashtuquajturi Project Latte, siç u zbulua për herë të parë nga Windows Central,…
Provoni Windows 1.0 me rastin e 35 vjetorit të Windows
Me rastin e përvjetorit të Windows, mos harroni të provoni version e parë të këtij sistemi operativ Ndoshta shumicës prej jush nuk mund ta ketë përdorur versionet e vjetra të sistemit operativ Windows. Versioni i parë i  këtij sistemi operativ…