Tag: mark zuckerberg

Kjo veçori e re do të bllokojë screenshots në WhatsApp
WhatsApp prezantoi funksionin View Once vitin e kaluar dhe i lejoi përdoruesit të ndajnë mediat që zhduken ndërsa i dërgonin mesazhe njëri-tjetrit. Por, ajo nuk ofronte asnjë mënyrë për të bllokuar pamjet e ekranit, që do të thoshte se marrësi…
Facebook shpallet kompani më e keqe për 2021
Sipas një sondazhi të kryer së fundmi, Facebook e cila së fundmi ka ndryshuar emrin në Meta është shpallur kompania më e keqe për vitin 2021. Sondazhi i kryer është bërë nga Yahoo Finance i cili e kryen këtë sondazh…
Islanda ngacmon Mark Zuckerberg dhe metaversin e tij
CEO i Facebook, tashmë emri i tij i ri, Meta, Mark Zuckerberg thotë se kompania e tij po ndërton një botë gjithëpërfshirëse ku mund të shoqëroheni me miqtë, të bashkëpunoni në punë dhe të shijoni mjedisin tuaj. Sikur të ishim…
Facebook pritet që të ndryshojë emrin
Facebook thuhet se është duke u përgatitur për të njoftuar një rebrand të madh që do të përfshijë, ndër të tjera, një ndryshim të emrit për gjigantin e mediave sociale. Siç raportohet nga The Verge, Facebook do të zbulojë planet…
Facebook është i vetëdijshëm për efektin e dëmshëm të Instagramit tek vajzat adoleshente
Facebook ka mbajtur sekret hulumtimin e brendshëm për dy vite që sugjeron se aplikacioni i tij në Instagram i bën çështjet lidhur me imazhin e trupit më keq për vajzat adoleshente, sipas një informacioni nga firma teknologjike. Që të paktën…
1,000 punonjës të Facebook paguhen që të lexojnë mesazhet tuaja
Një hetim i lëshuar të martën thotë se Facebook punëson më shumë se 1.000 punëtorë të cilët thuhet se lexojnë miliona mesazhe në WhatsApp të koduar me të dhëna. ProPublica prodhoi raportin që shqyrtoi menaxhimin e Facebook të WhatsApp, një…
Mark Zuckerberg do të krijojë një univers si Ready Player One
Ndërsa dy miliarderë garuan për të parë se kush mund të arrinte së pari në hapësirë, një tjetër ishte duke menduar se si do të bënte ëndrrën e tij të vërtetë. Një metaverse. Mark Zuckerberg kohët e fundit ka mbajtur…
Mark Zuckerberg: “App Store i Apple duhet ekzaminuar”
Në një intervistë për Axios në HBO, Mark Zuckerberg, CEO i Facebook, tha se App Store i Apple duhet ekzaminuar në mënyrë të kujdesshme. Ai thot se Apple është një monopol sepse kontrollon se cilat aplikacione mund të shkarkohen në…
Coca-Cola dhe Honda janë duke tërhequr reklamat e tyre nga Facebook
Në protestë kundër qëndrimit të kompanive të mediave sociale mbi problemin e racizmit Premtimi i Mark Zuckerberg për të shtuar shënime në postimet e politikanëve që shkelin rregullat e Facebook, nuk duket se ka qenë e mjaftueshëm për të ndaluar…
Facebook po përgatitet për një rritje të përdoruesve me depresion dhe ankth
Duke u kthyer në një nga shqetësimet më të mëdha të Mark Zuckerberg për bazën e tij të përdoruesve Pandemia e COVID-19 tani po rritet në mbarë botën, dhe çdo orë vijnë mjaft zhvillime të reja mbi gjithçka që ndodh.…