Tag: ESIC

FBI po heton match-fixing të CS:GO me ESIC
Komisioni i Integritetit të Esports (ESIC) po punon me FBI në hetimin e match-fixing të CS:GO dhe "sindikatat e jashtme të basteve", sipas Komisionerit Ian Smith. Në një intervistë me YouTuberin e CS:GO "slash32" Smith zbuloi se në fushën e…
Valve bën ban 37 trajnerë të CS:GO që përdorën spectator bug
Në gusht të vitit 2020, liga pro esports ESL pezulloi trajnerë nga skuadrat e CS:GO, Hard Legion, Heroic dhe MIBR, pas një hetimi të Esports Integrity Commission që zbuloi se ata kishin përfituar nga një bug që u lejonte atyre…
Pezullohen për një vit shtatë lojtarë të CS: GO
ESIC tha se hetimet mbi pretendimet për trukime të ndeshjeve në MDL janë duke vazhduar Në vitin 1989, Major League Baseball, Pete Rose u dha një pezullim të përjetshëm nga sporti për bast në Reds Cincinnati ndërsa ai ishte menaxher…
37 trajnerë të CS:GO janë bërë ban për përdorimin e një spectator bug
Në një dokument shtesë të siguruar me raportin, Esports Integrity Commission (ESIC) shpjegon se si e përcaktoi dënimin. ESIC i caktoi secilës palë ofenduese pikë zhvlerësimi bazuar në atë që vëzhguesi gjeti gjatë hetimit të tij. Pasi ESIC shpërndau këto…
Një hile në esports ju garanton pezullim 5-vjeçar !
Nikhil Kumawat, një ish anëtar i Counter-Strike: Global Offensive of OpTic India, u kap duke bërë hile në lojë javën e kaluar, duke i fituar kështu vetes një përjashtim pesë vjeçar nga çdo event i esports. ESIC (Esport Integrity Coalition)…