Tag: roblox

Veteranët e Blizzard dhe Epic Games duan të sjellin “një revolucion” në lojërat RPG
Një numër ish-zhvilluesish të Blizzard dhe Epic Games kanë formuar Lightforge Games, një studio të re të pavarur e specializuar në RPG. Ekipi thotë se është duke punuar në "një video-lojë të re ndër-platformë, sociale ku lojtarët kanë fuqinë të…
Roblox kryeson 2.5 miliard dollarë në të ardhurat nga celularët, tani është me vlerë 45 miliard dollarë
Roblox papritmas po fërkon shpatullat me EA, duke shpërthyer kapakun e tregut të Take-Two dhe Ubisoft. Aksionet e Roblox Corporation u tregtuan publikisht për herë të parë në New York Stock Exchange. Nga një çmim referimi prej 45 dollarë për…
Update i fundit në Roblox nuk pëlqehet nga fansat e lojës
Roblox së fundmi ka sjellë update për një prej items më të rrallë dhe më të shtrenjtë në lojë. Por ky update nuk u pëlqye aspak duke sjellë diskutime të ndryshme nga fansat për këtë update. Update i fundit në…
Roblox sjell koncertin e parë në lojë me Lil Nas X
Zhvilluesi i MMO së famshme Roblox, ka njoftuar se loja do të mbajë koncertin e saj të parë virtual, me rapper-in Lil Nas X. Koncerti virtual do të ketë skena me tematikën e Town Road dhe physically-based rendering. Kjo do…
Fëmijët e moshave 4-14 shpenzojnë më shumë në Fortnite dhe Roblox se sa në embëlsira
Një studim i fundit në UK ka zbuluar se fëmijët mes moshave 4 dhe 14 vjeç kanë më shumë gjasa të shpenzojnë para në lojëra si Fortnite ose Roblox se sa në sende të tjera që zakonisht preferohen prej fëmijëve,…
Roblox është loja e preferuar për mbi gjysmën e fëmijëve në SHBA
Falë pandemisë, fëmijët janë duke e luajtur sërish. Roblox Corporation së fundmi bëri të ditur se mbi gjysma e fëmijëve në SHBA janë duke mbetur në kontakt përmes Roblox. Pandemia globale e COVID-19 solli një rritje të dukshme të përdoruesve…
Roblox do të bëjë stream koncertin One World: Together At Home në një teatër virtual
One World: Together At Home, koncerti i bamirësisë i që transmetohet këtë të shtunë për të treguar mbështetje për punonjësit e kujdesit shëndetësor në të gjithë botën gjatë pandemisë COVID-19, do të bëhet stream brenda lojës virtuale multiplayer, Roblox. Kjo…
Roblox vlerësohet me 4 miliardë dollarë së fundmi
Raundi i fundit i financimit për lojën masive online, Roblox e ka vlerësuar atë në mbi 4 miliardë dollarë Nuk ka dyshim se Roblox është bërë një nga MMO-të më popullore të viteve të fundit, të disponueshme në këtë ditë…
Roblox Mobile ka fituar më shumë se $1 miliardë
Versioni mobile i Roblox ka patur fitime marramendëse Versioni mobile i MMO popullore Roblox sapo ka kaluar $1 miliardë fitime në total, sipas një raporti nga Sensor Tower. Një raport i fundit i Sensor Tower Store Intelligence thotë se versioni…
Minecraft është zyrtarisht më e madhe se Fortnite, Roblox dhe GTA V
Mbi 112 milion përdorues bëjnë log-in në Minecraft çdo muaj. Debati ka marrë fund: Minecraft është më e madhe se Fortnite. Dhe se Roblox. Dhe se GTA V. Kjo sipas intervistës më të fundit mes Helen Chiang, kreu i studios…