Tag: GPU

CEO i Intel mendon se chip shortage do të përfundojë në 2024
Shefi ekzekutiv i Intel, Pat Gelsinger, tani mendon se chip shortage do të zgjasë deri në vitin 2024, gjë që ka të ngjarë të ketë efekte negative për hapësirën e lojërave pasi çmimet e CPU dhe GPU mbeten të larta.…
Kartat grafike Nvidia RTX 4090 Ti mund të lançohen me 46GB VRAM
Kartat grafike Nvidia RTX 4090 Ti mund të jenë rrugës dhe mund të marrin më shumë fuqi sesa produktet e tjera të serisë RTX 4000. Sipas informacionit të Kopite7Kimi, ekipi i gjelbër po shqyrton një variant të ri të RTX…
Nvidia ul çmimet për disa nga GPU RTX 30
Pas më shumë se një viti zhgënjimesh, me entuziastët dhe lojtarët e PC që përpiqen të blejnë produkte të reja Nvidia ose AMD pa pasur nevojë të paguajnë shumë para mbi MSRP, duket sikur tregu ka filluar të stabilizohet. Çmimet…
Nvidia lançon kartat grafike RTX 3090 Ti
Pas një vonese prej disa muajsh, Nvidia më në fund ka lançuar RTX 3090 Ti. I përshkruar nga krijuesit e tij si "një monster of GPU", ne mund ta vërtetojmë këtë pasi kemi parë se çfarë prodhuesit e palëve të…
Arrestohen puntorët fabrikave të cilët vodhën 20 GPU RTX 3070 Ti
Tre punëtorë në Wildberries, një shitës rus me pakicë online, dolën me vrap me kartat Geforce RTX 3070 Ti me vlerë gati 38,000 dollarë nga një prej depove të saj, sipas Mash nëpërmjet videocardz. Treshja u kap më vonë pasi…
Pushtimi i Ukrainës mund të përkeqësojë mungesën e GPU
Vazhdimi i Luftës Ruso-Ukrainase ka bërë që dy furnizues ukrainas të neonit të pushojnë prodhimet dhe kjo nga ana tjetër ka të ngjarë të ndikojë në mungesën globale të semiconductors, sipas një deklarate nga një analist i firmës kërkimore të…
RTX 3090 Ti lançohet më 29 Mars së bashku me review
Thashethemet nga forumet Chiphell ishin të vërteta. NVIDIA tani po planifikon të prezantojë dhe lançojë RTX 3090 Ti më 29 mars. Në fakt, vlerësimet e produkteve, duke përfshirë modelet custom, do të publikohen gjithashtu në të njëjtën ditë. NVIDIA ndau…
Nvidia RTX 4090 mund të jetë dyfish më e shpejtë se RTX 3090
Thuhet se kartat grafike të ardhshme të Nvidia-s do të jenë më të fuqishme se homologët e tyre aktualë Ampere, por më shumë informacione po dalin se sa më të fuqishme do të jenë ato ndërsa i afrohemi datës së…
Çmimet e kartave grafike më në fund po ulen
Kartat më të mira grafike nga AMD dhe Nvidia kanë mbetur pothuajse të paarritshme gjatë viteve të fundit, me disa që shiten shumë herë mbi MSRP-në e tyre. Megjithatë, ndërsa mungesa e çipave dhe kërkesa nga crypto-miners vazhdon të bjerë,…
Ky mining-chip nga Intel mund të ndihmojë me shtimin e GPU-ve në treg
Muajin e kaluar, Intel paraqiti planet për të hyrë në hapësirën e minuesve të kriptomonedhave. Në një postim në blog nga kompania, Raja Koduri përmendi një chip të integruar specifik për aplikacionin (ASIC) të quajtur Bonanza Mine (BMZ2), dizajni për…