Momentalisht numërohen mbi 3 miliardë gamers në botë
Një raportim i bazuar në kërkimet e bëra nga firma DFC Intelligence ka zbuluar se popullata globale e gamers ka kaluar tre miliardë lojtarë. Siç pritet tregu i mobile gaming është ai me rritjen më të shpejtë nga të gjithë,…
Ninja, Dr Lupo etj i kundërvihen Joe Rogan, pasi ai quajti videolojërat problem
Në një episod të Joe Rogan Experience, Rogan i përshkroi videolojërat si një "humbje kohe" sepse ato janë argëtuese, por jo aq fitimprurëse sa hobi të tjera. Kjo ka sjellë mjaftueshëm kontradita në internet, duke sjellë reagime të shumta nga…
Lojërat si GTA ose CoD “nuk çojnë në sjellje të dhunshme”, zbulon studimi i fundit
Psikologët më të mirë kanë dalë në mbrojtje të lojërave të dhunshme si Call of Duty dhe Grand Theft Auto Politikanët kanë fajësuar prej kohësh gjakun, dhunën dhe përdorimin e drogës në lojëra për radikalizimin e "mendjeve të shqetësuar" dhe…
Cili shtet është më i miri në gaming?
Pavarësisht nëse janë lojëra indie ose triple-A, gaming dashurohet në mbarë botën, me miliona lojtarë që luajnë çdo ditë lojën e tyre të zgjedhur. Dhe tani, ka më shumë njerëz që luajnë lojëra sesa kurrë më parë. Por kush është…
Talentet e esports dominojnë listën 30-under-30 të Forbes për sporte dhe gaming
14 nga të përzgjedhurit ishin nga gaming Forbes Europe së fundmi publikoi listën e saj të sports dhe gaming 30-under 30 dhe këtë vit lista kishte plot emra të mëdhenj të esports. Lista përfshinte edhe kompetitorët e esports, por edhe…
Gaming është rritur me 75% në situatën e krijuar prej coronavirus
Njerëzit po i drejtohen videolojërave si formë arratisjeje. Pandemia e COVID-19 ka shkaktuar që shumë aktivitete që kryen nga shtëpia të kenë një rritje masive. Teksa më shumë njerëz praktikojnë distancimin social duke qendruar brenda dyerve, gaming është përballur me…
Ja cilat janë lojërat që duhet të luani këtë Ditë Shën Valentini
Është përsëri ajo kohë e vitit, dhe nëse është një bromancë apo romancë, të kalosh ca kohë me njerëzit e tu të preferuar duke bërë gjënë tënde të preferuar është një mënyrë aspak e keqe për të kaluar këtë Shën…
Këto janë lojërat më të shumëpritura për mobile në 2020
2020 premton të jetë një vit fantastik për mobile gamers 2019 ka sjellë ndryshime të mëdha në industrinë e lojërave në mobile. Apple zbuloi shërbimin e tyre për lojëra në mobile, Apple Arcade. Call of Duty: Mobile arriti 100 milionë…
Gaming ishte një faktor kyç në suksesin e Manchester United
Ish-kapiteni Rio Ferdinand flet për rolin e gaming në ekipin e tij Manchester United ishte një prej ekipeve më të mira në Europë dhe fitoi çdo titull gjatë kohës kur Rio Ferdinand ishte një lojtar. Mbrojtësi flet për këto në…
Sa i madh ishte Fortnite dhe Gaming në 2019-ën në Shqipëri? – Analizë
Si krahasohet Fortnite me lojërat e tjera në Search Engine Shqiptar? A tërheq më shumë vëmendje Fortnite & Gaming në krahasim me vipat shqiptarë si Noizy, Ermal Mamaqi, Edi Rama, Dua Lipa, Rita Ora, etj? Një vit tjetër ka kaluar,…