Tag: facebook

iPhone e bën më të vështirë që Facebook t’ju marrë të dhënat
Apple po e bën më të vështirë që kompanitë të gjurmojnë të dhënat e njerëzve në aplikacione, dhe Facebook thotë se kjo mund të ketë efekte shkatërruese në një pjesë të biznesit të tij. Të mërkurën, gjigandi i rrjetit social…
Mbi gjysma e rekrutimit online të trafikimit seksual erdhi nga Facebook
Shumica e rekrutimeve në internet në rastet e trafikimit seksual aktiv në SHBA vitin e kaluar u zhvilluan në Facebook, sipas Raportit Federal të Trafikimit të Qenieve Njerëzore të Institutit të Trafikimit Njerëzor 2020. "Interneti është bërë mjeti dominant që…
Twitch vazhdon të thyejë rekorde, kap 2.1 miliardë orë të ndjekura në Prill
Twitch edhe njëherë ka thyer rekordet e veta të shikueshmërisë. Sipas të dhënave nga Rainmaker.gg, partneri i analizave së StreamElements, muaji prill shënoi herën e tretë që platforma ka vendosur një rekord për orë të shikuara vetëm në vitin 2021…
Facebook ka blerë Downpour Interactive zhvilluesin e Onward
Dante Buckley, themelues dhe drejtor i përgjithshëm i Downpour Interactive, ka spikatur gjatë disa viteve të fundit si një burim frymëzimi brenda industrisë VR falë suksesit të Onward, një multiplayer multi-platform MilSim. Më tej u lançua si një lojë me…
Ekipet angleze të futbollit kanë filluar një bojkot katër-ditor kundër mediave sociale
Lojtarët dhe klubet shpresojnë të nxisin platformat për të bërë ndryshime. Ekipet dhe organizatat angleze të futbollit po mbyllin të gjitha llogaritë e tyre në Facebook, Twitter dhe Instagram gjatë fundjavës si pjesë e një ndërprerje masive të mediave sociale…
Bordi Mbikëqyrës i Facebook ka vonuar vendimin e tij mbi pezullimin e Trump
Bordit i duhet më shumë kohë për të shqyrtuar mijëra komente publike që ka marrë. Bordi Mbikëqyrës i Facebook ka vonuar vendimin e tij nëse do të lejojë kthimin e ish-presidentit Donald Trump në llogaritë e tij në Facebook dhe…
Të dhënat e më shumë se një milion përdoruesve të Clubhouse janë bërë leak
Nxjerrja sheshit në shkallë të gjerë të të dhënave është bërë pothuajse një trend për rrjetet e reja sociale. Tashmë edhe Clubhouse është bërë pjesë e këtij grupi. Cyber News raportoi gjatë fundjavës se të dhënat personale për rreth 1.3…
Oculus do të ketë shfaqjen e saj të parë të lojërave në 21 Prill
Shënoni në kalendarët tuaj showcase-in e parë të lojërav me Oculus që do të transmetohet në Twitch, Facebook dhe YouTube në SH.B.A. dhe Japoni në 3:00 pm PT më 21 Prill. Kjo është ngjarja e parë kushtuar tërësisht stellar games…
Facebook bllokon një grup provokuesish shqiptarë në internet
Facebook bllokoi më shumë se 1.000 llogari të rreme në Mars, duke përfshirë disa qindra që ishin të lidhur me një grup provokuesish në Shqipëri. Gjatë raportit të saj mujor kompania i cilësoi llogaritë e rreme si sjellje e koordinuar…
Të dhënat e 533 milionë përdoruesve të Facebook janë publikuar ku shumë prej tyre janë shqiptarë
Një person publikoi ditën e shtunë në një forum numrat e telefonit dhe të dhënat personale të 533 milionë përdoruesve të Facebook, ku 506,602 prej tyre janë përdorues nga Shqipëria. Të dhënat e publikuara përfshijnë informacione personale të përdoruesve nga 106…