Tag: cryptocurrency

Kina quan të paligjshme të gjitha transaksionet kripto
Transaksionet që përfshijnë kriptovaluta tani janë nxjerrë jashtë ligjit në Kinë për shkak të faktit se ato nuk janë monedha fiat dhe kështu janë të paligjshme në treg. Në fillim të këtij viti, Kina parandaloi institucionet financiare dhe kompanitë e…
Vlera e Bitcoin bie me 10% dhe shkund tregjet globale
Çmimi i bitcoin ra ndjeshëm të hënën, ndërsa investitorët filluan të heqin riskun në mes të rënies së tregjeve globale të kapitalit. Shumë njerëz kanë argumentuar se bitcoin është më i dobishëm si një pasuri e sigurt, por ai mund…
Bitcoin bie përsëri nën 47,000 dollarë
Bitcoin vazhdon të bjerë mëngjesin e së enjtes. Çmimi ishte rreth 46,800 dollarë për monedhë, ndërsa rivalët Ethereum dhe Dogecoin po bëheshin trade përkatësisht për rreth 3,100 dollarë dhe 27 cent për monedhë, sipas Coindesk. Tags për identifikimin e bitcoin,…
Hackers grabisin përsëri 100 milion dollarë kriptomonedha
Hakerët sulmuan shkëmbimin kryesor të kriptomonedhës në Japoni, Liquid, me vlerë rreth 100 milion ë dollarë. Kjo është grabitja e dytë e madhe e kriptovalutave ditët e fundit, pas 600 milionë dollarë në Poly Network. Important Notice:We are sorry to…
Krijuesi i dogecoin mesa duket nuk ka ndërmend të kthehet në cryptocurrency
Jackson Palmer, bashkë-krijuesi i kriptomonedhës dogecoin i frymëzuar nga memet, bëri një kthim të rrallë në Twitter me disa fjalë të ashpra rreth kriptos në përgjithësi. “Shpesh më pyesin nëse do të kthehem në kriptovalutë apo jo prandaj po filloj…
Ky mashtrim me cryptocurrency i vjedh dikujt 20,000 paund
Në fillim të majit, James Evans u takua me një burrë në aplikacionin për takime Grindr. Personi, i cili tha se emri i tij ishte David, ishte miqësor dhe mjaft i komunikueshëm. "Filloi si një bisedë normale", thotë Evans. “Ne…
Fermerët po përdorin pleh lopësh për të fituar cryptocurrency
Një sipërmarrës i cili ka krijuar një biznes të kriptovalutave i mundësuar nga plehu i lopës ka parë bum biznesi që nga Tesla TSLA, shefi -1.58% Elon Musk vuri në dyshim bitcoin BTCUSD, + 0.53% mbi kredencialet e tij mjedisore.…
El Salvador tashmë ka Bitcoin si monedhë zyrtare
Vizioni i Presidentit të El Salvadorit, Nayib Bukele, po bëhet i vërtetë dhe El Salvador është tani vendi i parë në botë në të cilin kriptomonedha Bitcoin bëhet monedha zyrtare e vendit. Projekt-ligji kaloi kuvendin me 62 nga 84 vota.…
Antivirusët tashmë mund të bëjnë crypto mining
Një nga sfidat me të cilat përballet softwari më i mirë antivirus është parandalimi i rrëmbimit të sistemeve të mbrojtura për të mineruar në mënyrë të fshehtë cryptocurrency. Pra, varësisht nga perspektiva juaj, është ose ironike ose ka kuptim të…
SHBA po fillon ndërhyrje gjigande në crypto
Autoritetet financiare të U.S po përgatiten të rregullojnë në mënyrë aktive tregun e $ 1.5 trilionë cryptocurrency prej shqetësimeve në rritje të mungesës së mbikëqyrjes, raporton Financial Times. Pse është e rëndësishme: Përpjekjet e reja nën administratën e Biden pasqyrojnë…