Tag: AI

Ky AI po bëhet më i ngjashëm me njerëzit dhe nuk është diçka e mirë…
Një raport i bërë së fundmi nga Washingon Post tregon historinë e një inxhinieri i cili beson se AI i tij po bëhet më i ndjeshëm dhe i ngjashëm me njerëzit. Por kjo ka bërë që një debat i madh…
‘Ameca’ është një robot që ngjan si një person i vërtetë
Engineered Arts, kompania që prodhoi serinë e robotëve Mesmer të ngjashëm me njeriun, ka zbuluar një krijim të ri që mund t'ju çudit edhe më shumë. "Ameca" është një robot i ri humanoid që nuk ka flokë dhe lëkurë si…
Inteligjencat artificiale (AI) nuk mund të krijojnë patenta
Inteligjenca artificiale (AI) nuk mund të jetë shpikësi i patentave të reja, ka vendosur Gjykata e Apelit në Mbretërinë e Bashkuar. Patentat i caktojnë pronësinë e një shpikjeje të re krijuesit të saj. Me pak fjalë, debati është nëse një…
Influencer i krijuar nga AI merr mbi 100 sponsorizime në më pak se një vit
Yjet humane e mediave sociale mund të duan të jenë në vëzhgim, pasi një influencer i ri i krijuar tërësisht nga inteligjenca artificiale ka rrëmbyer tashmë më shumë se 100 sponsorixime në më pak se një vit. Influencers që ekzistojnë…
Tesla zbulon një robot të ngjashëm me njerëzit që do të kryejë punët tuaja
Elon Musk tha në Tesla's AI Day se kompania po ndërton një robot humanoid dhe ndoshta do të ketë një prototip vitin e ardhshëm. "Në thelb do të fillojë të merret me punë që janë të mërzitshme, të përsëritura dhe…
Një aplikacion që zhvesh njerëz po shkakton shumë probleme
Deputetja Maria Miller ka kërkuar një debat parlamentar nëse imazhet nudo të krijuara në mënyrë digjitale duhet të ndalohen. Ai vjen si një shërbim tjetër që lejon përdoruesit të zhveshin femrat në fotografi, duke përdorur Inteligjencën Artificiale (AI), që përhapet…
Një lojë e Guardians of the Galaxy është në zhvillim
Ekipi pas lojërave Deus Ex po merret me një nga grupet më të famshëm të superheronjve të Marvel-it. Sipas E3 2021, botuesi Square Enix zbuloi se Eidos Montreal, studio prapa lojërave si Deus Ex: Human Revolution, po punon për një…
Google thotë se inteligjenca e tyre artificiale është më e aftë se njerëzit
Google pretendon jo vetëm që ka bërë një AI që është më i shpejtë dhe aq i mirë, edhe sikur të mos jetë më i mirë se njerëzit në modelimin e çipeve, gjigandi i internetit po e përdor atë për…
Droni i pakomanduar sulmon ushtarët në Libi
Frika nga robotët vrasës është aq e vjetër sa vetë robotët, persona si Elon Musk dhe Sam Harris kanë argumentuar prej kohësh se AI përbën një kërcënim serioz për civilizimin njerëzor. Por nëse jeni në panik për UA ose robotë,…
Sony po trajnon ‘AI Agents’ për të luajtur lojëra me/dhe kundër lojtarëve
Si dikush që është rritur në një shtëpi me një fëmijë të vetëm, diçka si kjo mund të jetë vërtet tërheqëse. Kur luaja lojëra kur isha fëmijë, shpesh kuptoja që lojërat ishin ose shumë të vështira për t'u lehtë. Vetëm…