Tag: Intel

Edhe gaming CPU-të e Intel janë problem për tu gjendur
Ndërsa kartat grafike janë artikulli më i madh që vuajnë nga mungesat e vazhdueshme të aksioneve, së bashku me artikujt si RAM dhe SSD, Intel paralajmëron se procesorët e tij mund të jenë komponenti tjetër i kompjuterit të lojërave që…
Krijuesi i anti-virusit McAfee është gjendur i vdekur
John McAfee, themeluesi i kompanisë McAfee Antivirus, është gjetur i vdekur sipas raporteve nga Reuters, El Mundo, El País. Ai po mbahej në një burg të Barcelonës dhe Departamenti i Drejtësisë së Katalunas ka deklaruar se vdekja e tij ishte…
Alienware lançon laptopin e parë të lojërave me CPU AMD pas 10 vjetësh
Herën e fundit që Alienware bëri një laptop gaming AMD, Spider-Man 3 dhe Pirates of the Caribbean: At World's End ishin filmat me fitim më të lartë në botë dhe ne të gjithë po arrinim të kuptonim se sa thithte…
Çmimet e CPU dhe GPU mund të rriten ndjeshëm

Për të zgjedhur një CPU për kompjuterin nuk ka qenë e vështirë deri tani, pasi është një kompnent që I ka rezistuar ndryshimit të çmimeve në krahasim me kartat grafike dhe RAM DDR4. Kjo mund të ndryshojë pasi TSMC po…

‘Duhet të frymëzojmë femrat që të përfshihen në gaming’, shprehet Intel
Qartazi ka një dominancë mashkullore në gaming dhe Intel shprehet se kjo gjë duhet ndryshuar Kreu i UK esports të Intel, Scott Gillingham, beson se ka më shumë gjëra që sponsorat, organizatorët dhe kompanitë mund të bëjnë për të përmirësuar…
Intel do të përdorë AI për të rregulluar nervat e dëmtuara të shtyllës kurrizore
Kjo mund të sjellë një zgjidhje për personat e paralizuar. Përdorimi i AI (inteligjencës artificiale) në mjekësi së shpejti mund të arrijë të zgjidhë një nga sfidat më të mëdha mjekësore: të sjellurin e lëvizjes në personat e paralizuar. Intel…
Intel po edukon Komitetin Olimpik për potencialin e esports
Intel ka ndihmuar Komitetin Internacional Olimpik të kuptojë se çfarë është esports, duke iu dhënë një këndvështrim se si vetë esports mund të jetë një sport olimpik. Duke parë rritjen e vazhdueshme të esports dhe audiencën që tërhiqet prej saj,…
Dëbimi i Huawei në SHBA po përhap panik në sektorin teknologjik të vendit
Artikulli është pak i gjatë, ndaj rehatohuni. Sot, kompanitë teknologjike, mbi të gjitha ato të chip-eve, pësuan rënie teksa shqetësimet rriteshin mbi futjen në listën e zezë të gjigandit teknologjik Kinez, Huawei. Administrate e Trump e vuri Huawei në listën…
Fitimet e Samsung janë më poshtë se kurrë që pas shpërthimeve të Note7
Fitimet e Samsung kanë rënë me 60% që përpara një viti. Kompania ka pas shijuar vendin e saj si furnizuesi më i madh semiconducter që nga 2017, kur e vodhi këtë titull nga Intel. Gjithsesi me rënien e dërgesave të…
Apple mund të lërë pas Intel dhe të zhvendoset në ARM në 2020ën
Kjo do të sillte fundin e MacOS gaming Një raportim i ri sugjeron se Apple po konsideron të bëjë ndërrimin në ARM chips në kompjuterat Mac vitin e ardhshëm. Gjigandi i industrisë kompjuterike ka qenë duke pritur që ta bëjë…