Tag: esports

Rainbow Six Siege: South Asia Nationals 2022 vijnë këtë Dimër
Rainbow Six Siege's South Asia Nationals 2022 do të zhvillohet në Dimër 2022, duke ftuar lojtarë nga India, Pakistani, Sri Lanka dhe Bangladeshi të konkurrojnë për një grup çmimesh prej 10,000 dollarë. Përpara Nationals, Ubisoft ka bashkëpunuar me The Esports…
Ekipi ukrainas Na’Vi thotë se nuk largohet nga Ukraina
Ekipi ukrainas i esports Natus Vincere (Na'Vi) ka lëshuar një deklaratë për të ardhmen e organizatës në mes të pushtimit të vazhdueshëm rus, duke thënë se shumica dërrmuese e punonjësve të saj mbeten në Ukrainë dhe nuk do të largohen.…
Ukraina do që eSports, Xbox & PlayStation të ndalin suportin në Rusi
Mykhailo Federov, zëvendëskryeministri i Ukrainës, ka lëshuar një deklaratë për kompanitë e zhvillimit të lojërave dhe platformat e esports duke u kërkuar atyre të bllokojnë lojtarët dhe ekipet ruse dhe bjelloruse nga pjesëmarrja në evente. Apeli i tij vjen pas…
Profesionisti i CS:GO, s1mple dhuron $33,000 ushtrisë Ukrainase
Lojtari ukrainas i CS:GO Oleksandr “s1mple” Kostyliev postoi një story në Instagram sot duke informuar fansat e tij se ai kishte dhuruar një milion hryvnia ukrainase për ushtrinë ukrainase, që përkthehet në rreth 33,000 dollarë. 1 000 000 UAH donated…
Ubisoft riformon Departamentin e eSports në një organizatë gobale
Ubisoft së fundmi ka njoftuar ndryshime të mëdha në departamentin e tij të eSports. Sipas njoftimit të kryer, pritet që Departamenti i eSports të kthehet në një organizatë të madhe globale. Vitet e mëparshme EMEA dhe NCSA Ubisoft morën pushtetin…
Lojërat klasike po lënë gjurmët e tyre në Esports
Numrat e esports flasin vetë, me gjithnjë e më shumë njerëz që jo vetëm marrin pjesë në këtë drejtim të ri sportiv, por gjithashtu bëhen tifozë të ekipeve dhe individëve që luajnë gjithçka, nga League of Legends në DOTA 2.…
Pro i CS:GO ndërron jetë papritur, shokohet komuniteti i lojës
Një lojtar i njohur profesionist i Counter-Strike: Global Offensive ka ndërruar jetë. Alex "FUSiON" Dincof vdiq më 3 janar 2022 në moshën 23 vjeçare. Muajin tjetër ai do të kishte mbushur 24 vjeç. Detajet pas vdekjes së FUSiON mbeten të…
Team BLINK arrin Rank 23 në HLTV dhe ftohet në Elisa Invitational Winter | CSGO
Pas një rrugëtimi të madh nëpër tournament të ndryshme gjatë vitit 2021, Team BLINK e nis vitin 2022 mbarë duke thyer një rekord në rank e HLTV dhe gjithashtu të ftohet në tournament e Elisa Esports. HLTV është një platformë…
Japonia po sjell shkollën e parë eSports
Gjatë viteve të fundit eSports ka patur një rritje goxha të madhe në shumë aspekte të saj. Dhe kjo ka bërë që Japonia të sjellë një shkollë për të trajnuar personat të cilët duan të bëhen pjesë e botës së…
Lojtarët më të mirë të vitit 2021 në CS:GO
Në vitin e fundit, fansat vëzhguan shumë momente mahnitëse në CS:GO. Nga humbjet befasuese te performancat dominuese, lojtarët pro i dhuruan skenës disa shfaqje mbresëlënëse. Ata bënë vazhdimisht paraqitje mahnitëse, dhe si rezultat, morën vendin e tyre në listën e…