Tag: apple

Ja se si mund të duket iOS 16 në iPhone
Apple zbuloi më parë se iOS 15 i saj i ardhshëm do të vij me ndryshime të mëdha në dizajn dhe një ‘kovë’ plot me karakteristika. Për më tepër, Apple do të nxjerrë serinë e re iPhone 13 më vonë…
iPhone e bën më të vështirë që Facebook t’ju marrë të dhënat
Apple po e bën më të vështirë që kompanitë të gjurmojnë të dhënat e njerëzve në aplikacione, dhe Facebook thotë se kjo mund të ketë efekte shkatërruese në një pjesë të biznesit të tij. Të mërkurën, gjigandi i rrjetit social…
Kur do të kthehet Fortnite në iPhone?
Gjyqi Epic Games vs Apple ka përfunduar, por kthimi i Fortnite Mobile dhe vendimi i gjyqit janë akoma muaj larg. Pas gjyqit Epic Games vs Apple, gjykatësi njoftoi se një vendim nuk do të jepet brenda tre muajve. Kjo do…
Gjyqi mes Epic dhe Apple ka përfunduar
Gjyqi Epic Games vs Apple u mbyll dje pas 16 ditësh dëshmie. Sidoqoftë, mbetet punë për të bërë. Sipas gjyqtarit, vendimi mund të shkojë deri në gusht, dhe një ekspert ligjor pranoi që këto afate janë mjaft të zakonshme në…
Apple akuzon se Microsoft është pas luftës kundër Fortnite
Gjyqi Epic Games kundër Apple duket se është drejt fundit pas disa javësh dëshmish në gjykatë. Një çështje që Apple ka ngritur gjatë kësaj kohe është dëshmia e Microsoft në gjykatë, gjatë së cilës u pohua se Microsoft kurrë nuk…
Apple mesa duket ka fituar $100 milion në komisione nga Fortnite
Gjyqi Epic Games vs Apple vazhdon të zbulojë sekretet e industrisë. Pasi morëm vesh se sa versioni iOS i Fortnite bëri për Epic gjatë 30 muajve 700 milion dollarë, ne tani e dimë se sa gjeneroi Apple në komision, të…
Apple akuzohet se i ka dhënë kontroll mbi të dhënat tuaja qeverisë së Kinës
Operimi në Kinë kërkon që kompanitë e huaja të teknologjisë t'i nënshtrohen ligjeve të rrepta të qeverisë për censurimin dhe ligjet e sigurisë kibernetike. Një shembull është Apple. Prodhuesi i iPhone është kritikuar nga aktivistët e të drejtave civile për…
Gjyqi i Epic vs Apple tani po merret dhe me përshtatshmërinë e skin-it Peely në Fortnite
Ishte e pashmangshme që përshtatshmëria e bananes së çuditshme të Fortnite, Peely të diskutohej në gjyqin midis Epiic Games dhe Apple. Natën e kaluar, në gjyqin mes Apple dhe Epic, Peely u vu në vëmendje për shkak se është një…
Apple kritikon Epic Games për lojërat e saj “ofensive dhe seksuale”
Disa javë para fillimit të gjyqit Epic vs Apple, Epic shtoi aplikacionin Itch.io në Epic Games Store. Dukej si një lëvizje për të treguar se sa gjithëpërfshirës dhe të lumtur ishin Epic për të pritur një vitrinë tjetër në dyqanin…
Fortnite ndoshta mund të sjellë një ‘Open-World mode’
Vitin e kaluar, botuesi i lojërave video dhe zhvilluesi i Fortnite, Epic Games, hyri në një betejë të madhe ligjore me Apple për fitimet nga versioni iOS i lojës masivisht të njohur si battle royale. Ndërkohë gjyqi u zhvendos në…