Wo Long: Fallen Dynasty
Gaming PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Wo Long: Fallen Dynasty Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Team Ninja ka fituar një reputacion për krijimin e disa prej lojërave aksion më të mira që mund të gjeni, nisur nga lojërat e mbushura plot me aksion si Ninja Gaiden deri tek lojërat e stilit Soulslike si puna e Nioh. Dhe loja e tyre më e fundit e saj e fundit, Wo Long: Fallen Dinasty, është një lojë tjetër e veçantë që Team Ninja sjell dhe që si gjithmonë me lojërat e saj nuk na zhgënjen. Gameplay  me shpata, luftimet e shkëlqyera të shefit dhe sistemet e reja vërtetojnë më tej aftësinë e Team Ninja për të krijuar përvoja të pandërprera. Edhe pse gjysma e tij e pasme pengohet nga mungesa e shumëllojshmërisë së armikut, duelet e tij të shpejta rrufe e bëjnë atë një nga titujt më të këndshëm në kujtimet e fundit.

I vendosur në një version të Kinës të shekullit të 2-të të frymëzuar nga romani klasik Romance of the Three Kingdoms, ne ndjekim një ushtar milicie pa emër teksa ata tërhiqen në një luftë për një eliksir që jep pavdekësi. Ndërsa fansat e librit ka të ngjarë të kënaqen të luftojnë së bashku me figurat e tyre të preferuara, kjo rrëfim bën shumë pak për të komunikuar nuancat ose thellësinë e tyre, me tregimin që shërben si pak më shumë se veshje e vendosur.

Wo Long: Fallen Dynasty

Megjithatë, ndërsa shkrimi nuk është i shquar, betejat janë magjepsëse. Ata që janë të njohur me Soulslikes do të ndihen si në shtëpi me sistemet e ngjashme të përparimit të Wo Long, veçoritë në internet dhe vështirësitë brutale të përbashkëta. Më konkretisht, lufta kryesore ndikohet drejtpërdrejt nga Sekiro: Shadows Die Twice, duke theksuar sulmet e kundërta, në mënyrë që përfundimisht të mund të thyeni ekuilibrin e armikut tuaj dhe të arrini një goditje fatale.

Ndërsa shumë tituj janë përpjekur t’i imitojnë këto elemente me rezultate të ndryshme, Wo Long: Dinasty sjell të njëjtin sukses dhe dështim që gjendet në lojërat që e frymëzuan atë, duelet e saj kapin një intensitet të madh të ngritur nga kontrollet e sakta dhe armiku i krijuar mirë. Këtu goditjet devijuese ju lejojnë të ndërtoni spirit, i cili mund të përdoret për të forcuar mbrojtjen tuaj, për të kryer lëvizje të fuqishme ose për të bërë magji të kënaqshme me temë elementare.

Parry është thelbësor për të fituar momentum dhe sapo të mësoheni me të, ndihet tërheqëse dhe tërësisht shpërblyese e tërheqëse. Gjithçka mund të bëhet parry; lëkundjet e shpatës, goditjet nga përbindëshat e mëdhenj, madje edhe rrufetë, secila e shoqëruar nga një tufë muzikore prej çeliku që shkakton ndjesi të veçantë.

Wo Long: Fallen Dynasty

Shkëmbimet mund të jenë të qëllimshme ndërsa kërkoni për dobësi dhe përdorni taktikisht spirit tuaj, ose sa hap e mbyll sytë ndërsa i jepni një goditje kritike të zhbllokuar, shkatërroni pozitën e armikut dhe i jepni fund atij në një çast të vetëm emocionues. Kur kombinohet me beteja imponuese me bosses, një përparim fleksibël që ju lejon të respektoni lirisht karakterin tuaj dhe nivele të dizajnuara me veprime që ftojnë eksplorimin, në rastin më të mirë, ky është një nga lojërat më të mira të aksionit në disa kohë.

Fatkeqësisht, ka disa të meta të dukshme. Në mënyrë më të shquar, ai sforcohet ndaj kohës së tij të gjatë në gjysmën e fundit të tij, duke rezultuar në disa momente që nuk janë mjaft sfiduese. Ka shumë pak armiq unikë për një përvojë të bazuar në memorizimin e modeleve, duke e bërë atë të ndihet si një lojë me ritëm që përsërit të njëjtat këngë shumë shpesh. Shqetësime të tjera përfshijnë një sistem shpërqendrues të plaçkitjes dhe çështje të dukshme teknike, si p.sh. pop-in dhe rënie të shpejtësisë së kuadrove në zona më të mëdha.

Por edhe pse pjesa e dytë e tij nuk arriti të përputhej me atë që erdhi më parë, Wo Long: Dinasty e rënë është një kënaqësi e shkëlqyer. Veprimi i tij është i saktë dhe i përgjegjshëm, dhe të mësuarit e ndërlikimeve të secilit kundërshtar është jashtëzakonisht përmbushës. Ndërsa do të doja që shtrirja e tij e pasme ose të zvogëlohej ose të kishte një larmi më të gjerë armiqsh, ky është një titull i rrallë që shkakton fokus si ekstazë dhe momente euforike fitoreje. Mund të mos arrijë mjaft lartësitë e veprave që e frymëzuan, por nuk është larg.

Wo Long: Fallen Dynasty

Me vendosjen e Three Kingdoms, luftimet me ritme të shpejta të përqendruara në mekanikën Deflection/Parry, dizajnin e përmirësuar të nivelit dhe fokusin e rinovuar në mekanikën e lojës së veprimit, Wo Long: Fallen Dynasty është një tjetër lojë solide me role aksion nga Team NINJA që të gjithë adhuruesit e zhanrit do të gëzojnë. Ndërsa mekanika komplekse RPG dhe sistemi i plaçkitjes së lojërave Nioh janë zbutur për një përvojë shumë më të aksesueshme për të sapoardhurit, ato gjithashtu e bëjnë lojën më të lehtë se shumica e lojërave të mëparshme të studios, diçka që padyshim do të zhgënjejë ata që kërkojnë një sfidë të vërtetë. në lojën e tyre të parë.