LOUD fiton Valorant Champions Tour 2022

Lufta e ashpër e sezonit 2022 VCT u mbyll në mënyrë dramatike, me LOUD dhe OpTic që takohen për herë të pestë këtë vit në finalen e madhe të kampionëve të VCT 2022.

Series filluan në skenën e fitores së upper finals të LOUD në Ascent. Por OpTic dukej shumë më i aftë këtë herë, duke marrë kontrollin pasi raundet e blerjes filluan në mbrojtje, duke parë herët për të thyer sulmet e LOUD përpara se të tërhiqej në kënde të sigurta dhe të thella. Mbrojtja e OpTic u theksua me të vërtetë nga përgjumjet agresive të Marved dhe duelet hapëse nga yay, duke çuar në epërsinë 7-5 në pjesën e parë.

OpTic vazhdoi të triumfojë edhe nga krahu i sulmit dhe arriti deri në 12-8. Megjithatë, LOUD u përmend, duke shfaqur aftësitë e tyre mbrojtëse duke rifituar momentin dhe duke detyruar ndeshjen të kalojë në over-time. Në OT të dytë, LOUD merr të dy round-et duke mbyllur Ascent 15-13.

Në ndeshjen e dytë, OpTic u shfaq më i egër Bind, me Marved që fitoi një post-plant 1v3 në pistol round për të vënë në lëvizje ekipin e tij dhe Crashes duke fituar një 1v2 për të shpëtuar OpTic nga një anti-eco në raundin tjetër. OpTic ndërtoi një skuadër sulmi shumë mbresëlënëse, duke ndëshkuar A-site pa pushim me sulme të qarta dhe duke kaluar në epërsi 10-2 në pjesën e parë. Marved dhe yay secili kishte 14 vrasje në first half.

LOUD dukej se kishte një ekip sulmi po aq mbresëlënës duke fituar pistol-round, anti-eco dhe bonus-round për të filluar pjesën e dytë. Por ky win streak nuk zgjati shumë pasi OpTic-Yay fillon të bëjë carry dhe mbyll Bind me raunde të njëpasnjëshme me rezultatin 13-6.

OpTic merr momentum dhe vrulli i tyre bën që Breeze të nisë 5-0 për ta. LOUD u përgjigj duke fituar katër nga pesë raundet e ardhshme pas një timeout, me saadhak që përdorte KAY/O dhe aspas duke lënë përshtypjen e tij më të mirë me Jett në Operator. Pavarësisht epërsisë 5-1 për OpTic, LOUD e mbylli pjesën e parë 6-6.

Pjesa e dytë vazhdoi të ishte një çështje para-mbrapa, me asnjërën nga skuadrat që nuk mundi të distanconte rezultatin, duke çuar në barazimin 11-11. OpTic filloi e para, duke marrë B-site me një sulm të mirë dhe duke detyruar LOUD në një retake 3v4 që u mbyll nga yay me operator. Por aspas u përgjigj më pas me të njëjtën monedhë, duke përdorur Operator dhe duke fituar tre raunde masive me Jett për të detyruar over-time. Pas dy OT të barabarta, LOUD më në fund fitoi Breeze 16-14.

Përveç faktit që harta e rradhës ishte zgjedhje e LOUD dhe po ashtu të nxitur nga fitorja e dytë, LOUD pati një start të bukur në mbrojtje në Haven. OpTic ende arriti të gjente njëfarë suksesi, duke u lënë pas vetëm 5-7 në pjesën e parë. Por LOUD me të vërtetë ushtroi presion mbi OpTic duke marrë me vendosmëri pjesën e dytë të pistol round, anti-eco dhe bonus-round për të arritur 10-5 në një hartë potencialisht vendimtare. LOUD nuk u dorëzua në sulm, duke shkuar perfekt në pjesën e dytë për të mbyllur hartën, ndeshjen dhe një kampionat botëror në mënyrë dominuese, duke fituar Haven 13-5.

LOUD më në fund morri hakmarrjen ndaj Optic në momentin më të mirë të mundshëm dhe fitoi kampionatin e dytë botëror VALORANT. LOUD gjithashtu bëhet skuadra e parë jo nga NA ose EMEA që fiton një trofe ndërkombëtar dhe sigurisht që ka fituar të parin ndonjëherë për Brazilin.