Tag: ukraine

Ukraina ka mbledhur mbi 114 milion dollarë vetëm nga gamers
Kanë kaluar pak më shumë se një muaj që kur Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë dhe lufta është ende në vazhdim për banorët dhe ata që marrin pjesë në ndihmën humanitare. Në kohën e nevojës së vendit, industria…
Fortnite është donatori më i madh në Ukrainë
Epic Games bashkë me ndihmën e Microsoft ka arritur të japin një donacion mbi 70 milion dollarë drejt luftës midis Rusisë dhe Ukrainës. Dhe e gjithë kjo pothuajse është arritur nëpërmjet blerjeve të kryera në Fortnite nga lojtarët e saj.…
Përdoruesit në Tinder ndihmojnë refugjatët ukrainas të strehoen
Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, më shumë se 2.5 milionë njerëz janë larguar nga vendi, duke e bërë atë krizën më të keqe të refugjatëve në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në përpjekjen për të…
Stalker 2 ndërron emrin sipas gjuhës Ukrainase
Stalker 2 ka ndryshuar emrin e tij për të pasqyruar drejtshkrimin ukrainas të Chornobyl, në vend të versionit rus të termocentralit bërthamor të Chernobyl. Më 14 mars, përdoruesit e ResetEra vunë në dukje se Stalker: Heart of Chernobyl kishte ndryshuar…
Pushtimi i Ukrainës mund të përkeqësojë mungesën e GPU
Vazhdimi i Luftës Ruso-Ukrainase ka bërë që dy furnizues ukrainas të neonit të pushojnë prodhimet dhe kjo nga ana tjetër ka të ngjarë të ndikojë në mungesën globale të semiconductors, sipas një deklarate nga një analist i firmës kërkimore të…
Ekipi ukrainas Na’Vi thotë se nuk largohet nga Ukraina
Ekipi ukrainas i esports Natus Vincere (Na'Vi) ka lëshuar një deklaratë për të ardhmen e organizatës në mes të pushtimit të vazhdueshëm rus, duke thënë se shumica dërrmuese e punonjësve të saj mbeten në Ukrainë dhe nuk do të largohen.…
Suportoni Ukrainën duke blerë 1000 lojëra për 10 dollarë
Shumë platforma kanë treguar ndihmën e tyre ndaj Ukrainës duke bërë bamirësi ose dhuruar fitimet e tyre nga lojërat që ata po shesin. Dhe platforma Itch.io për të ndihmuar Ukrainën ka sjellë një bundle me rreth 1000 lojëra të ndryshme…
Intel dhe AMD ndërpresin shitjen e produkteve në Rusi
Intel dhe AMD kanë njoftuar se Rusia do të ndërpritet nga dërgesat e produkteve në përgjigje të pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës. Pezullimi do të ndërpresë furnizimet e kompanive dhe qendrës së të dhënave të Rusisë dhe Bjellorusisë, gjë që…
CDPR dhe zhvillues të tjerë përdorin platformën për të ndihmuar Ukrainën
Ndërsa konflikti vazhdon midis Rusisë dhe Ukrainës, shumë individë dhe organizata më të gjera kanë folur për të dhënë mbështetjen e tyre për viktimat dhe për të treguar solidaritet me qytetarët që janë prekur. Kjo përfshin një numër studiosh të…
Forcat Ushtarake të Ukrainës marrin 400,000 dollarë donacione në Bitcoin
Më shumë se 400,000 dollarë Bitcoin i janë dhuruar vetëm një grupi të ushtrisë ukrainase në 24 orët e fundit. Come Back Alive, një OJQ ukrainase që mbledh fonde kripto për ushtrinë ukrainase, mori më shumë se 400,000 dollarë fonde…