Mr Beast po planifikon një bashkëpunim me Marinën e SHBA
YouTuber-i i njohur Mr Beast ka thënë se ka në plan të provojë të marrë një anije nga marinsat e SHBA për një video. Duke marrë parasysh historinë e tij, kush nuk do të donte të kishte një mundësi bashkëpunimi…
Mr Beast mendon të kandidojë si president i SHBA një ditë
Është periudhë zgjedhjesh në SHBA dhe me gjithë debatet politike, nëse mund t'i quajmë kështu, qytetarët janë duke konsideruar opsione të ndryshme për liderat e tyre të ardhshëm, përfshirë këtu edhe disa yje të internetit. Mr Beast njihet për bujarinë…
Pasi bëri ban WeChat, SHBA është duke hedhur sytë nga Tencent
Kur presidenti i SHBA, Donald Trump nxorri një urdhër që ndalonte programin WeChat të Tencent në gusht, kishte spekulime se konglomerati kinez mund të kishte e departamentin e lojërave të rrezikuar. Tencet është pronari i Riot Games dhe ka 40%…
PUBG Mobile dhe CoD: Mobile mund të bëhen ban në SHBA së shpejti
Presidenti i SHBA, Donald Trump, së fundmi njoftoi se ka marrë vendimin për të bërë ban TikTk dhe WeChat. Sado që historia e TikTok është plotësisht gjë tjetër, ban-i i WeChat dhe rrjedhimisht kompanisë mëmë të tij, Tencent, mund të…
TikTok do të bëhet ban në SHBA në vetëm 45 ditë
TikTok mund të ndalohet në 20 shtator në SHBA pasi presidenti Donald Trump ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv duke ndaluar gjigantët e teknologjisë kineze, Bytedance dhe Tencent të bëjnë biznes në vend Një urdhër i ri ekzekutiv i dhënë nga…
Nga Zoom në Fortnite, çdo aplikacion që mund të bëhet ban nga Trump
Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë gjithashtu kanë zhvendosur fokusin e tyre në aplikacione si WeChat, e cila është akuzuar për ndarjen e të dhënave të përdoruesve me qeverinë kineze Është e gjitha pjesë e një lufte teknologjike përshkallëzimi midis Trump…
TikTok pritet të shitet tek Microsoft pas ban-it në SHBA
Pronarët e TikTok kanë ofruar të heqin dorë nga aksionet e tyre amerikane në kompani për të shmangur një ndalim në Shtetet e Bashkuara, siç raportohet nga Reuters Më 31 Korrik, presidenti Trump u tha gazetarëve se kishte vendosur të…
Roblox është loja e preferuar për mbi gjysmën e fëmijëve në SHBA
Falë pandemisë, fëmijët janë duke e luajtur sërish. Roblox Corporation së fundmi bëri të ditur se mbi gjysma e fëmijëve në SHBA janë duke mbetur në kontakt përmes Roblox. Pandemia globale e COVID-19 solli një rritje të dukshme të përdoruesve…
Kanali i ushtrisë së SHBA në Twitch po përdor giveaway false për rekrutime
Shikuesit ridrejtohen te formularët e rekrutimit, pa përmendur giveaway-t Kanali i ushtrisë së SHBA për Esports në Twitch dyshohet se ka përdorur giveaways të rreme për të tërhequr shikuesit në plotësimin e formularëve të rekrutimit ushtarak, sipas një raporti nga…
Kina kryeson regjistrimet e patentave në të gjithë botën, pas 4 dekadave me SHBA në krye
Vitin e shkuar Kina u bë lidere në regjistrimin e patentave internacionale, duke ja kaluar Shteteve të Bashkuara, që kishin mbajtur vendin e parë për më shumë se një dekadë. Kjo u njoftua nga OKB. Një rekord prej 265,800 aplikimesh…