Tag: russia

Microsoft duket se ka bllokuar shkarkimet e Windows në Rusi
Windows 10 dhe Windows 11 duket se janë bërë plotësisht të padisponueshëm në Rusi, me përpjekjet për të shkarkuar ISO ose shërbimet e instalimit që u përballën me asgjë tjetër veç mesazheve error. Konfirmimi është shfaqur në të gjithë Twitterin,…
Arrestohen puntorët fabrikave të cilët vodhën 20 GPU RTX 3070 Ti
Tre punëtorë në Wildberries, një shitës rus me pakicë online, dolën me vrap me kartat Geforce RTX 3070 Ti me vlerë gati 38,000 dollarë nga një prej depove të saj, sipas Mash nëpërmjet videocardz. Treshja u kap më vonë pasi…
Crunchyroll pezullon transmetimin në Rusi
Një kompani tjetër po ndërpret përkohësisht shërbimet e saj në  tregun rus pas pushtimit të Ukrainës. Të premten, njësia e Sony bllokoi përdoruesit rusë që të hynin në shërbimin e saj të transmetimit të Crunchyroll dhe tha se do të…
Epic Games përjashton konkurrentët rus nga turnetë e Fortnite
Ekipi Fortnite në Epic Games njoftoi sot lojtarët e Fortnite që banojnë në Rusi nuk kanë më të drejtë të marrin pjesë në turnetë konkurruese Fortnite që përmbajnë cash prices. Vendimi hyri në fuqi më 11 mars. Sipas njoftimit, lojtarët…
Rusia do të ndërpresë aksesin në Instagram
Ndonëse Facebook është “limituar” në vend për më shumë se një javë, ndalimi nuk u shtri në Instagram. Agjencia shtetërore e lajmeve TASS raportoi më herët se ligjvënësit rusë kishin bërë thirrje që kjo të ndryshonte. Prokurori i shtetit thuhet…
TikTok pezullon streaming në Rusi
TikTok do të kufizojë përkohësisht përdoruesit në Rusi nga streaming dhe ngarkimi i videove të reja në platformën e tij, njoftoi kompania të dielën. Duke thënë se po e bënte këtë në përgjigje të ligjit të miratuar së fundmi për…
Intel dhe AMD ndërpresin shitjen e produkteve në Rusi
Intel dhe AMD kanë njoftuar se Rusia do të ndërpritet nga dërgesat e produkteve në përgjigje të pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës. Pezullimi do të ndërpresë furnizimet e kompanive dhe qendrës së të dhënave të Rusisë dhe Bjellorusisë, gjë që…
Forcat Ushtarake të Ukrainës marrin 400,000 dollarë donacione në Bitcoin
Më shumë se 400,000 dollarë Bitcoin i janë dhuruar vetëm një grupi të ushtrisë ukrainase në 24 orët e fundit. Come Back Alive, një OJQ ukrainase që mbledh fonde kripto për ushtrinë ukrainase, mori më shumë se 400,000 dollarë fonde…
Gameloft shpreh mbështetje për Ukrainën
Gameloft, zhvilluesi i serive të njohura të lojërave si Asphalt dhe Modern Combat, i ka shprehur mbështetje Ukrainës në mes të pushtimit nga Rusia. Zhvilluesi ka dy nga 11 studiot e tij në Ukrainë, të vendosura në Kharkiv dhe Lviv.…