Protestuesit e Hong Kong po shkaktojnë kaos në GTA V
Grand Theft Auto V tashmë është bërë një tjetër vend ku zhvillohet konflikti mes Hong Kong-ut dhe Kinës. Disa rroba të reja kanë bërë që lojtarët të risjellin kaosin e protestave të Hong Kong në Los Santos. Falë disa sendeve…
Blizzard redukton ban-in e Blitzchung dhe i kthen paratë e çmimit
Blizzard ka bërë deklaratën e parë që pas ban-it ndaj Blitzchung. Pak ditë pasi i bëri ban lojtarit të Hearthstone, Chung "Blitzchung" Ng Wai dhe refuzoi ti jepte paratë e çmimit Grandmaster, Blizzard ka njoftuar se do ta reduktojë pezullimin…
Epic Games thotë se kurrë nuk do të reagonte si Blizzard me situatën e Hong Kong
Studioja ka theksuar të drejtën që çdo lojtar i Fortnite ka për të shprehur pikëpamjet e tij politike dhe të të drejtave njerëzore. Epic Games ka njoftuar se nuk do i bëjë ban lojtarëve dhe nuk do i kufizojë që…
Punonjësit e Blizzard protestojnë kundër ban-it të Blitzchung
Rreth 30 punonjës mendohet të kenë marrë pjesë. Disa punonjës të Activision Blizzard organizuan një protestë dje për të kundërshtuar vendimin e marrë ndaj ban-it të lojtarit të Hearthstone nga Hong Kong, Chung “Blitzchung” Ng Wai. Mendohet se protesta ka…
Riot Games i përgjigjet akuzave për censurimin e Hong Kong
Riot qartëson gjithçka në lidhje me situatën Lojtarët e League of Legends kanë akuzuar Riot për censurim në Worlds 2019 në lidhje me protestat në Hong Kong. Tashmë, kompania ka dhënë një deklaratë zyrtare për të qartësuar sitautën. Blizzard bëri…
Riot ka censuruar përdorimin e “Hong Kong” në transmetimin e Worlds 2019
Riot Games duket se ka marrë një vendim për të censuruar përdorimin e frazës "Hong Kong" në stream gjatë League of Legends World Championship. Një postim në Reddit nga dje ka grumbulluar të gjitha momentet që i kanë bërë fansat…
Blizzard bën ban lojtarin që mbështeti protestën e Hong Kong. Fansat kërcënojnë bojkot ndaj kompanisë.
Lojtarët nuk janë aspak të kënaqur me veprimet e Blizzard Lojtari pro i Hearthstone, Ng Wai Chung, i njohur ndryshe si 'Blitzchung' është momentalisht një nga tematikat më të përfolura në komunitetin e gaming. Në një intervistë të kryer gjatë…