Tag: games

Lojërat më të mira mobile për vitin 2022
Zgjedhja e lojërave më të mira mobile për të luajtur mund të jetë një detyrë e vështirë. Me miliona tituj për të zgjedhur, është e lehtë të ndihesh sikur ka pothuajse shumë zgjedhje. Ne po ju ndihmojmë me një listë…
Platforma e lojërave mbledh mbi 6 milionë dollarë në ndihmë të Ukrainës
Bundle e lojërave Itch.io Ukraine ishte një marrëveshje e shkëlqyer, pasi për koston prej vetëm 10 dollarësh, njerëzit mund të merrnin në dorë gati një mijë lojëra indie, duke përfshirë të tillë si Superhot, Celeste, Wandersong dhe Skatebird, me paratë…
Steam bllokon lojërat që përdorin blockchain, kripto, dhe NFT
Valve po ndërmerr hapa për të hequr lojërat që përfshijnë teknologjinë blockchain në mënyrë që të përdorin kriptomonedhë si Bitcoin dhe shenja të pakontrollueshme-NFT-si mekanikë loje nga Steam. Teknologjia Blockchain, dhe NFT në veçanti, janë bërë një temë e nxehtë…
Xbox do të sjellë një lojë çdo 3 muaj
Xbox thotë se do të vazhdojë të investojë dhe të marrë studiot e reja pasi synon të lëshojë një first-party game të re çdo tre muaj. Gjatë një përmbledhje speciale E3 që paraqet ekipin ekzekutiv të Xbox dhe Microsoft, kompania…
Këto janë të gjitha lojërat e PS5 që mund të luani nesër
Lista e Lojërave PS5 Assassin's Creed: Valhalla Loja tjetër e Assassin's Creed do të vendoset në botën e Vikingëve. Ju do të bastisni qytetet dhe fshatrat angleze të Shekullit të 9 në një kërkim për të gjetur një shtëpi të…
Këto janë lojërat më të shumëpritura për mobile në 2020
2020 premton të jetë një vit fantastik për mobile gamers 2019 ka sjellë ndryshime të mëdha në industrinë e lojërave në mobile. Apple zbuloi shërbimin e tyre për lojëra në mobile, Apple Arcade. Call of Duty: Mobile arriti 100 milionë…
8 lojëra që do ju japin makthe
Këto janë lojërat që janë bazuar në disa nga legjendat më të frikshme urbane. Creepypastas janë pak a shumë histori horrori dhe aktiviteti paranormal që janë krijuar nga imagjinata e internetit. Ato kanë kaq vite që qarkullojnë dhe realisht ofrojnë…
IKEA lançon produktet e lojërave për personat me vështirësi në lëvizje
IKEA po bashkëpunon me një kompani mjekësore UNYQ për të lancuar një linjë produktesh të aksesueshme nga lojërat. UNYQ dizenjon dhe shet ndihma mjekësore, duke përdorur printime 3D për të krijuar proteza të personalizuara gjymtyrësh për njerëzit me sëmundje si…
Studimi zbulon se nuk ka asnjë lidhje midis dhunës dhe videolojërave
Universiteti i Oxford e përshkruan studimin si "një ndër më të saktët e kohëve të fundit" Një studim i ri nga Oxford Internet Institute ka arritur në përfundimin se nuk ka asnjë lidhje midis kohës së shpenzuar duke luajtur videolojëra…
Twitter: Këto janë lojërat më të diskutuara te vitit 2018
Twitter është një nga rrjetet më të mëdha sociale që ekzistojnë. Njerëz nga e gjithë bota komentojnë për çdo çështje që ngrihet dhe ndër këto çështje janë edhe video games. Në përfundimin e këtij viti, Twitter zbuloi se cilat ishin…