Tag: china

Kina ndalon streaming të lojërave të paautorizuara
Në mars, qeveria kineze njoftoi planet për të zgjeruar kufizimet e saj në lojërat në internet për të miturit, duke përfshirë transmetimin e drejtpërdrejtë dhe mediat sociale. Në atë kohë, qeveria po kërkonte reagime publike për një projekt-dokument të ndryshimeve…
Kina quan të paligjshme të gjitha transaksionet kripto
Transaksionet që përfshijnë kriptovaluta tani janë nxjerrë jashtë ligjit në Kinë për shkak të faktit se ato nuk janë monedha fiat dhe kështu janë të paligjshme në treg. Në fillim të këtij viti, Kina parandaloi institucionet financiare dhe kompanitë e…
Lojtarët e vegjël në Kinë kanë filluar të anashkalojnë ligjin e ri
Në fillim të këtij muaji, lojtarët e vegjël në kinë iu nënshtruan një kufizimi të ri që u lejon atyre tre orë lojërash në javë. Rregullat kishin për qëllim të vazhdonin përpjekjet e Kinës për të adresuar "varësinë" nga lojërat,…
Kina limiton orarin e gaming për minorenët në 1 orë në ditë
Qeveria kineze ka nxjerrë një ligj të ri në lidhje me lojërat e minorenëve dhe është një nga më të ashprit deri më tani. Ndërsa industria e lojërave ne Kinë është ne një rritje drastike gjatë dy viteve të fundit,…
Kina njofton një sistem që nuk ju lejon të luani më shumë se 1 orë e gjysmë
Duke ndjekur lajmet e fundit për një proces të ri rishikimi për lojërat që kërkojnë të publikohen në Kinë, vijnë lajmet për një tjetër kufizimi. Ky është një zgjerim i një sistemi ekzistues i cili kufizon sasinë e kohës dhe…
Apple akuzohet se i ka dhënë kontroll mbi të dhënat tuaja qeverisë së Kinës
Operimi në Kinë kërkon që kompanitë e huaja të teknologjisë t'i nënshtrohen ligjeve të rrepta të qeverisë për censurimin dhe ligjet e sigurisë kibernetike. Një shembull është Apple. Prodhuesi i iPhone është kritikuar nga aktivistët e të drejtave civile për…
Ylli i Arsenal Mesut Ozil është hequr nga PES 2020
Heqja e Ozil ndodhi pas komenteve të tij rreth Kinës në Twitter Mesut Ozil i Arsenal është hequr nga versioni kinez i Pro Evolution Soccer 2020 pas komenteve të tij lidhur me situatën e myslimanëve uighur që thuhet se mbahen…
Tencent po krijon një version kinez të Rainbow Six Siege
Rainbow Six Siege do të vijë edhe në Kinë së shpejti Tencent dhe Ubisoft po punojnë së bashku për të sjellë lojën popullore FPS Rainbow Six Siege në Kinë. Rainbow Six Siege nuk përshtatet me rregullat dhe standartet e vendosura…
Kina vendos një orar për të ndaluar varësinë nga lojërat
Minorenët nuk mund të luajnë videolojëra nga ora 22:00-08:00 Qeveria kineze do të vendosë një orar zyrtar për gamers nën moshën 18 vjeç i cili i ndalon ata që të luajnë videolojëra nga ora 22:00-08:00, sipas CNN. Minorenët gjithashtu do…