Tag: blockchain

NFT-të po çmendin njerëzit sipas CEO-s së Binance
CEO i Binance, Changpeng Zhao nuk është një fans i madh i non-fungible-tokens (NFT). Ai mendon se çmenduria e NFT-së është "bonkers" dhe "njerëzit kanë humbur mendjen". NFT është çdo gjë duke filluar nga arti juaj, vizatimi, muzika, GIF, etj…
Hackers vjedhin gati 600 milion dollarë nga një Crypto-game
Hajdutët dixhitalë sapo kryen një tjetër grabitje të madhe të kriptove. Hackers vodhën 173,600 Ethereum (rreth 591.2 milionë dollarë) nga blockchain Ronin që fuqizon Axie Infinity, një lojë e famshme "play to earn" ku lojtarët mund të marrin kripto në…
Janë NFT-të një mashtrim?
Me gjithë polemikat në lidhje me NFT-të, duke përfshirë kompanitë që shpallin mbështetjen për to dhe më pas duke ndryshuar mendim, faqja e lojërave indie Itch.io ka dërguar në Twitter për të konfirmuar qëndrimin e saj për monedhën e blockchain:…
Rusia mund të bëjë ban GPU mining dhe përdorimin e crypto
Banka qendrore e Rusisë njoftoi ndalimin e mundshëm të përdorimit dhe çdo lloj crypto mining në territorin Rus. Ky informacion vjen në dritën e kërcënimeve të përmendura për stabilizimin aktual financiar të vendit, mirëqenien e qytetarëve të vendit dhe pavarësinë…
Krijuesi i Reddit flet se lojërat Crypto Play-To-Earn do të mbizotërojnë tregun në 5 vite
Një themelues i Reddit Alexis Ohanian është figura më e fundit e industrisë që shpreh entuziazëm për konceptin e lojërave play to earn. Sipërmarrësi është optimist për lojërat play to earn, duke parashikuar se ajo do të dominojë botën e…
Këto janë 10 NFT-të më të shtrenjta që janë shitur
NFT-të, ose Non-Fungable Tokens, po bëhen gjithnjë e më popullore, pasi investitorët dhe koleksionistët kërkojnë të përfshihen në trendin më të fundit të blockchain, dhe disa nga çmimet që paguhen për këto pjesë janë të çmendura. NFT-të u rritën jashtëzakonisht…
Ubisoft po fillon të vendosi NFT në lojërat e saj
Ubisoft është përfundimisht e para e madhe kompani e industrisë së lojërave që vjen të përdorë NFT për lojërat e saj. Konkretisht, sapo u prezantua Ubisoft Quartz që është "platformë për luajtshmëri dhe energy-efficient NFT në tituj AAA". Fillimi do…
Asmongold tallet me njerëzit që shpenzojnë miliona për NFT
Ylli i Twitch Asmongold nuk ka frikë të shprehë opinionet e tij për tema, dhe tani, rritja e NFT-ve ka kaluar në mendjen e tij. Megjithatë, pikëpamjet e tij për teknologjinë blockchain nuk u përshtaten të gjithëve. Rritja eksponenciale e…
Ubisoft po mendon të bëjë lojërat e saj blockchain
Ubisoft mbajti thirrjen e saj të fitimeve për tremujorin javën e kaluar, dhe krahas adresimit të financave të saj dhe listës së ardhshme të lojërave, drejtuesit e saj diskutuan gjithashtu edhe blockchain. Ubisoft po futet në biznesin e blockchain. Kompania…
Steam bllokon lojërat që përdorin blockchain, kripto, dhe NFT
Valve po ndërmerr hapa për të hequr lojërat që përfshijnë teknologjinë blockchain në mënyrë që të përdorin kriptomonedhë si Bitcoin dhe shenja të pakontrollueshme-NFT-si mekanikë loje nga Steam. Teknologjia Blockchain, dhe NFT në veçanti, janë bërë një temë e nxehtë…