Blizzard kërkon ndjesë, por nuk e tërheq ban-in ndaj Blitzchung
Kur Blizzcon 2019 filloi këtë fundjavë, gjërat nisën me tonalitet të zymtë. CEO i kompanisë, J.Allen Brack u ngjit në skenë për të folur me publikun dhe me të gjithë botën, duke kërkuar ndjesë për ban-in e bërë kundrejt Blitzchung.…
Blizzard redukton ban-in e Blitzchung dhe i kthen paratë e çmimit
Blizzard ka bërë deklaratën e parë që pas ban-it ndaj Blitzchung. Pak ditë pasi i bëri ban lojtarit të Hearthstone, Chung "Blitzchung" Ng Wai dhe refuzoi ti jepte paratë e çmimit Grandmaster, Blizzard ka njoftuar se do ta reduktojë pezullimin…
Epic Games thotë se kurrë nuk do të reagonte si Blizzard me situatën e Hong Kong
Studioja ka theksuar të drejtën që çdo lojtar i Fortnite ka për të shprehur pikëpamjet e tij politike dhe të të drejtave njerëzore. Epic Games ka njoftuar se nuk do i bëjë ban lojtarëve dhe nuk do i kufizojë që…
Punonjësit e Blizzard protestojnë kundër ban-it të Blitzchung
Rreth 30 punonjës mendohet të kenë marrë pjesë. Disa punonjës të Activision Blizzard organizuan një protestë dje për të kundërshtuar vendimin e marrë ndaj ban-it të lojtarit të Hearthstone nga Hong Kong, Chung “Blitzchung” Ng Wai. Mendohet se protesta ka…
Blizzard bën ban lojtarin që mbështeti protestën e Hong Kong. Fansat kërcënojnë bojkot ndaj kompanisë.
Lojtarët nuk janë aspak të kënaqur me veprimet e Blizzard Lojtari pro i Hearthstone, Ng Wai Chung, i njohur ndryshe si 'Blitzchung' është momentalisht një nga tematikat më të përfolura në komunitetin e gaming. Në një intervistë të kryer gjatë…