Tag: activision-blizzard

Blizzard anulon BlizzCon 2022
Pas anulimit të BlizzCon 2021 dhe shpalljes së planeve për një event që do të mbahej në fillim të vitit 2022, Blizzard Entertainment njoftoi këtë javë se nuk do ta mbajë as atë event. Është vënë një "pauzë në planifikimin…
Call of Duty: Vanguard do të vijë në nëntor
Ndërsa Activision Blizzard njoftoi zyrtarisht titullin e Call of Duty: Vanguard në fillim të kësaj jave, botuesi, zyrtarisht të planifikuar për të zbuluar hyrjen tjetër në serinë e saj të gjatë të lojërave FPS me një ngjarje në Call of…
Warzone mund të bëhet pay-to-win?!
Gjithmonë matchmaking në Call of Duty: Warzone ka qenë një mister më vete dhe kryesisht fansat kanë sjellë goxha teori të ndryshme. Së fundmi një ish-punonjës i Activision-Blizzard ka deklaruar se sistemi matchmaking është i bazuar në microtransactions. Sipas këtij…
Diablo Immortal për mobile do të vijë në 2021
Gjatë raportit të fundit të fitimeve, botuesi Activision Blizzard konfirmoi se loja mobile pa pagesë Diablo Immortal do të nisë në 2021. Nëse Diablo Immortal është vërtet në rrugën e lançmin gjatë vitit 2021, Blizzard dhe bashkë-zhvilluesi i projektit NetEase…
Të ardhurat e Activision Blizzard kaluan $8 miliardë në 2020
Në raportimin e të ardhurave për Q4 2020, Activision Blizzard kishte $8.09 miliardë, një rritje me 25% nga $6.49 miliardë në 2019. Nga këto të ardhura totale, $6.66 miliardë ishin të ardhura dixhitale dhe $4.85 ishin shpenzime brenda lojës ose…
Activision Blizzard momentalisht vlen $72 miliardë
Vlera totale e Activision Blizzard tashmë vlerësohet në $72 miliardë, më e larta që ka qenë që në 1984. Siç është vënë në dukje nga Wall Street Journal, çmimet e aksioneve të kompanisë kanë qenë në një rritje të vazhdueshme…
A po “vdes” Overwatch? Sa popullore është loja së fundmi?
Çfarë po ndodh së fundmi me Overwatch? Viti 2021 nuk ka shumë që ka ardhur dhe për disa muaj Overwatch mbush afërsisht 5 vite që është lançuar. Por së fundmi shumë thashetheme kanë qarkulluar rreth Overwatch duke thënë që loja…
Activision Blizzard synon t’i sjellë të gjitha lojërat në mobile
Përtej Call of Duty, lojëra të tjera do të mund të luhen në mobile. Pas suksesit të Call of Duty: Mobile, që kaloi 300 milionë shkarkime në vetëm një vit, Activision Blizzard po kërkon që të sjellë edhe lojërat e…
Call of Duty: Modern Warfare është loja më e shitur e serisë CoD
Në vitin e parë kalendarik, Call of Duty: Modern Warfare u bë loja më e shitur e serisë Call of Duty Sipas raportit të fundit të Activision rreth fitimeve në Q3 (korrik, gusht, shtator), rezulton se Call of Duty: Modern…
Call of Duty League dhe Overwatch League do të luhen online
Ndeshjet do të vazhdojnë të transmetohen online Call of Duty League do të kalojë në një format të ri pas pandemisë së coronavirus. Në një deklaratë, liga tha se ndeshjet e ardhshme do të luhen online në vend që të…