Gaming Lajm i Fundit PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

WRC 10 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

WRC 10 FIA World Rally Championship është një lojë racing, e cila ju kthen pas që nga viti 1973 ku ju bën të përjetoni garat më të bukura Retro. WRC 10 do t’ju testoje aftësitë tuaja në 19 evente të ndryshme historike tek te cilat do t’ju duhet te garoni në klima të ndryshme atmosferike. Gjithashtu ajo është loja zyrtare e cila përfaqëson kampionatin FIA World Rally Championship.

Kjo loje është perfekte për lojtaret e dirty racing… Dirty ne kuptimin e parë të fjalës. Hartat janë kryesisht rally dhe WRC 10 ka sjelle disa pista te tilla dhe te famshme si ajo e Acropolis, San Remo, Gjermani dhe Argjentine. Janë shtuar katër pista te reja rally nga edicioni I 2021 te cilat ndodhen ne Estoni, Kroaci, Belgjike dhe Spanje. Gjithashtu keni edhe 120 stage te ndryshme te cilat do ti kaloni gjate rrugëtimit tuaj ne karriere. 52 skuadra zyrtare do te përfshihen nga sezoni I 2021 WRC, WRC 2, 3 edhe junior WRC.

Ju nuk do të testoheni vetëm në ecje gjate garave me makina. Ajo është vetëm fillimi i vështirësisë. Në bazë të të dhënave qe do t’ju jepen përpara garave, duhet të zgjidhni me kujdes gomat që do të përdorni, do të bëni disa ndryshime në tuning te makinës si për shembull koha e ndërrimit të marsheve, shtrëngimi i frenave si dhe opsione të tjera teknike.

Menuja kryesore quhet WRC Mode dhe ka 4 menu. Life me online events dhe news. Solo te cilën mund te luani career, quick play, season dhe livery editor. Me Season mund të luani rally edhe pa një skuadër ndërsa me livery editor mund të zgjidhni makinat dhe ta editoni sipas dëshirës. Ne multiplayer mund të krijoni klubet tuaja, të merrni pjese në turnamente të zhvilluara nga të tjerët ose ta bëni host vetë. Online multiplayer ju lejon te garoni me lojtare te tjerë random. Me Co-driver luani me miqtë tuaj dhe split screen nëse doni te ktheheni pas ne Kohen e PlayStation 3. Gjithashtu do të gjeni dhe Skill development ku mund të testoni aftësitë tuaja me misione të ndryshme ose ti jepni makinës në free roam.

Kur nis karrierën ne WRC 10 te jepen 2 opsione zgjedhje: Junior WRC ose WRC3. Në qoftë se zgjidhni Junior wrc do ta nisni karrierën me një makine ford fiesta rrally  front wheel drive(fwd) dhe nuk do të keni nevoje për të kryer testime për tu futur në junior championship. Nëse nisni karrierën si wrc3, makina juaj do te jete four wheel drive 4×4 që janë përgatitur veçanërisht për konkurrim. Do të zgjidhni një prej makinave që ju jepen dhe do të hyni ne konkurrim me shoferët më të mirë të disiplinës. Ka shume skuadra për tu bërë pjesë por si fillim duhet ti bëni përshtypje të mira rekrutuesve.

Ne karrierë duhet të kontrolloni gjithmonë kalendarin për të konfirmuar eventet pasardhëse. Disa prej ditëve mund t’ju lënë mundësi zgjedhjeje midis trajnimit ose pushimit dhe disa ditë janë te rezervuara vetëm për evente kryesore. Eventet me te rëndësishme janë sigurisht Rallys, Extreme conditions dhe manufacturers tryout. Ne eventet rally do të keni nga 4 ndeshje për secilën. Sa më shpejt ta përfundoni pistën aq më të larta janë shanset për të fituar. Ndërmjet këtyre 4 garave do t’ju duhet të rregulloni pjesët e dëmtuara te makinës ose përndryshe nuk do të mundeni te vazhdoni me te njëjtat ritme si ne fillim. Vetëm se duhet mbajtur parasysh që riparimet mund të kërkojnë më shumë kohë se’c duhet dhe mund të merrni penalitet për vonesat në gara. Kështu qe do t’ju duhet të sakrifikoni për ndonjë pjesë të pa rregulluar plotësisht.

Extreme conditions janë nga ato gara ku ju do të vendoseni përballë vështirësive. Makina është shumë e dëmtuar dhe me një mot jo te favorshëm gjatë një minutazhi të caktuar duhet të kaloni sa më shumë pjesë të pistës. Ky game mode do t’ju japë shumë para dh xp për nivele.

Ne Manufacturer Tryout ju do te provoni makina me te mira te prodhuesve te ndryshem dhe ne kete game mode do te merrni shume boost tek reputacioni qe keni me ta. Ketu do te keni nje kohemates dhe duhet ta mbaroni pisten perpara se koha te mbaroje. Sa me i larte reputacioni, aq me te larta jane mundesite qe keta prodhues tju sjellin kontrata.

Crew management është vendi ku ju do të menaxhoni pjesëtarët e skuadrës suaj. Ata janë te ndare me profesione te ndryshme. Secili prej profesioneve ka aftësitë specifike që ndikojnë në performancën në grup. Ata gjithashtu kane një shirit energjie e cila zvogëlohet me kalimin e eventeve. Për te çlodhur pjesëtarët duket ti vendosni në rezerva ose të merrni një dite pushimi në kalendar. Kontrata për çdo pjesëtar zgjat vetëm për një vit kështu që duhet frekuentuar faqja e recruitment në mënyrë që të merrni pjesëtarë te rinj ose të lëshoni ata që keni.

Edhe objektivat janë një pjesë e rëndësishme e karrierës. Ka disa lloje objektivash, afatshkurtra ose afatgjata dhe duke i përmbushur ato, rrisni reputacionin me prodhuesin e makinave dhe merrni para nga ta. Në të djathte ndodhet dhe matësi i reputacionit me prodhuesin e makinave. Nëse bie ky reputacion, atëherë do të shkëputet dhe kontrata me ta.

E fundit por me e rëndësishmja, Research and Development. R&D është e ndarë në degëzime të ndryshme të cilat do të kenë progres gjatë karrierës. Mund të rrisni nivelet duke përdorur XP nga evente të ndryshme dhe sa here që ngre një nivel fiton 1 skill point. Secila nga përzgjedhjet do t’ju kushtoje 1 skill point për tu zhbllokuar dhe mund ta lexoni përshkrimin e tyre në të djathtë të ekranit përpara se ta zhbllokoni. Këtu çdo gjë ngelet në dorën tuaj. Mund te rrisni nivelin e profesioneve ose mund të përmirësoni mirëmbajtjen e skuadrës dhe të makinës suaj.

Ne përurim të përvjetorit të tyre të 50-te WRC 10 ka sjellë në lojë një game mode krejt të ri qe quhet 50th anniversary mode. Në ketë kategori ju do të luani në kampionatet më të mëdha te zhvilluara ndonjëherë rally nga WRC duke filluar që nga viti 1987 e deri tek kohët moderne. Gjithashtu ky game mode sjell eksperiencën retro të lojës duke përfshirë 20 makina legjendare nga Alpine, Audi, Lancia, Subaru, Ford, Mitsubishi, Toyota dhe shume te tjera.

Me një engine ultra-precize dhe super-realistike, WRC 10 ka përmirësuar eksperiencën e lojtarëve akoma dhe më shume me një ndjesi të re aerodinamike, turbo dhe menaxhimi i frenave në terrene të ndryshme. Gjithashtu edhe dizajni i audios ka marrë përmirësime dhe tani do të dëgjoni një zhurmë akoma më reale të motorit të makinave.

Në platformat e lojës do te kemi PS4, PS5, Xbox one, Xbox series x/s si dhe Steam dhe Epic games në PC. Për sa I përket System Requirements në PC KT Racing ka bërë një punë të shkëlqyer në optimizimin e lojës duke lejuar edhe ata që kanë sistem të dobët ta luajnë me FPS të mira. Për procesor do t’ju duhet një core i3 gjenerata e dytë ose më lart. 4 Gb ram kanë pothuajse te gjithë pasi është minimalja që kërkohet nga një sistem 64 bit. Dhe sigurisht karta grafike e cila siguron imazhin në ekranet tuaja duhet të jetë të paktën një Nvidia geforce GTX 650 ose një AMD Radeon HD 7770. Folderi I lojës do t’ju kushtojë rreth 40 GB te hard diskut ose ssd-s tuaj.