fbpx
PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Werewolf: The Apocalypse – Earthblood Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Më e fundit nga Cyanide Game, studioja që ju solli lojërat e njohura Styx, është një lojë krejt e re e bazuar në tabletop RPG IP Werewolf: The Apocalypse. Për ata që nuk janë të njohur me botën e krijuar në lojën me role (role-playing game), nuk është një përvojë e thjeshtë e transformimit të njeriut/ujkut; madje nuk quhen as ujq. Premisa themelore e lojës është se lojtarët janë personazhe të njohur si Garou dhe ata luftojnë për të shpëtuar botën nga një apokalips. Është një pasqyrim i mbinatyrshëm i botës sonë me vampirë, shpirtra, Garou të rënë të korruptuar me apati dhe dhunë duke punuar për t’i dhënë fund botës, në të cilën Garou janë në thelb sistemi imunitar i planetit. Leximi i përmbajtjes bazë është një përvojë vërtet interesante, por ne nuk jemi këtu për të diskutuar historinë, domosdoshmërisht, por përkthimin e kësaj bote në një lojë.

Në Werewolf: The Apocalypse – Earthblood (nga e cila tani e tutje unë thjesht do ta quaj Earthblood) ju merrni rolin e Cahal, një Garou në një dëbim të vetë-imponuar sepse në thelb ka humbur mendjen e tij të mallkuar në tërbim dhe duke vrarë një mik, i cili e gjen veten përsëri me pakon e tij për të luftuar një kompani të keqe që hedh mbeturinat në tokat e ish-pakove të tij. Nuk ka asnjë krijim karakteri, të cilin edhe në këto lojëra të bazuara në histori e shoh zhgënjyese dhe pas disa skenash, do ta gjeni veten në një tutorial të krijuar për t’ju prezantuar me mekanikën e lojërave dhe parathënien e dëbimit të tij. Unë nuk do ta prek shumë historinë, sepse e di që kemi lexues që nuk i pëlqejnë ato lloj spoiler-ësh, por do të them se është një përzierje e përputhjes së dy tropeve të parashikueshëm dhe një unike që ka të ngjarë të ndikohet nga bota e krijuar nga universi origjinal i lojës.

Skenat e prera që ju shfaqen duket se janë një përzierje e skenave të kryera para dhe skenave në kohë reale. Nuk është asgjë e re dhe ka shumë lojëra që e kanë bërë atë, por me çështjet e cilësisë grafike që kam parë është një tranzicion i acaruar. Për bukuri ka disa herë kur skena e prerë e dhënë duket objektivisht më keq sesa ato që e ndjekin atë në kohë reale dhe ndryshimi i qëndrueshmërisë gjatë të njëjtit pjesë të historisë është pak zhgënjyes. Do të kishte qenë më mirë të rrinë me njërën ose tjetrën.

Në temën e grafikave, duket se është një qese e përzier në Earthblood. Ambientet janë të hollësishme, nëse jo pak përsëritëse, dhe gjithçka funksionon normalisht në 2080ti në 1440p me gjithçka deri në 11. Modelimi në Cahal është i detajuar, i hollësishëm dhe qartë në një numër të lartë të poligoneve. Tingëllon shumë mirë, apo jo? Problemi është se, ashtu si skenat e prerjeve, ekziston një mospërputhje në cilësi kur bëhet fjalë për karakteret NPC. Edhe NPC-të kryesore me të cilat bashkëveproni nuk janë në të njëjtin nivel. Lëvizja e tyre duket e ngurtë dhe e panatyrshme dhe rezolucioni më i ulët i strukturës bën që ata të qëndrojnë jashtë si një plagë e fortë kundër Cahal dhe mjedisit. Për më tepër, gjatë prerjeve në kohë reale, NPC-të që flasin kanë cilësi klasike të gjeneratës së vjetër me një hapje goje që lëviz ndërsa luan audion. Nëse loja do të bëhej në fund të epokës së PS3 ose në fillim të PS4 do të ishte një bisedë tjetër, por në vitin 2021 në kulmin e lojërave si Horizon: Zero Dawn, Death Stranding dhe Cyberpunk 2077 është një zhgënjim që dëmton zhytjen në mjerim të lojës.

Para se të shkoj më tej, unë dua të prek mekanikën dhe aftësitë e ndryshme të lojtarit. Si Cahal, ose ndonjë Garou që unë mendoj, ju keni disa forma të ndryshme që mund të merrni. Së pari, ju keni një formë njerëzore që mund të përdoret për të rrëzuar në heshtje armiqtë ose për t’i qëlluar ata me një hark nga larg. Forma e dytë që ju njihen quhet “The Lupus”, e cila në thelb është një ujk standard me qëllim vjedhje pa u vërejtur, si lëvizja nëpër kanalet e ajrit, dhe gjithashtu mund të vrapojë kur lëviz distanca të gjata. Forma për të cilën isha më e entuziazmuar, duke pasur parasysh titullin e lojës, është ‘The Crinos’ në të cilën ju shndërroheni në një ujk të plotë për të sulmuar armiqtë, për të kapërcyer distanca të mëdha dhe madje për të marrë e hedhur njerëzit rreth e rrotull si ragdolls. Vetëm në këtë formë janë tre qëndrime të tjera, me aftësitë e tyre.

Qëndrimi i shkathtësisë rezulton në lëvizje më të shpejtë, sulm më të shpejtë dhe një dredhi që ju lëviz të largoni distancën. Ju mund të kaloni sipas kërkesës midis këtij qëndrimi dhe qëndrimit tonë të dytë, i rëndë, i cili rrit aftësinë tuaj për të thithur dëmin dhe ju jep sulme më të fuqishme, por më të ngadalta. Ndërtoni mjaft tërbim në këto qëndrime dhe mund të kaloni në qëndrimin përfundimtar: Frenzy. Frenzy kombinon shkathtësinë më të mirë dhe qëndrimet e rënda me koston e paaftësisë së aftësive tuaja (si aftësia juaj për të shëruar) dhe ju bllokon të ktheheni në formën tuaj njerëzore derisa tërbimi juaj të mbarojë. Duke hyrë në lojë, mendova se kjo do të ishte shumë për t’u mashtruar, por doli se gjithçka ndihet shumë e natyrshme të kalosh midis dhe shton disa vendime interesante luftarake për të marrë gjatë lojës. Të gjitha këto plotësohen nga një pemë e thjeshtë aftësie e krijuar për të shtuar stilin tuaj të preferuar.

Earthblood është një lojë që është një përzierje e vjedhjeve dhe luftimeve. Kur bëhet fjalë për ato lloje, ajo që unë zakonisht pres është nëse nuk arrij të jem vjedhurazi, unë do të gjendesha në një situatë ku unë jam i detyruar të përfshij armikun, zakonisht me një përqindje të madhe të dështimit për shkak të forcave dërrmuese. Për shkak të kësaj, e gjeta veten shumë të befasuar kur, në vend që të përballesha me shanse dërrmuese kur u zbulova, thjesht pashë një ekran që më thoshte se kisha dështuar dhe më dha mundësinë të kthehesha në pikën e fundit të kontrollit. Të jem mjaft i sinqertë nuk mbaj mend herën e fundit kur kam hasur këtë lloj mekanizmi. Dhe me të vërtetë për pjesën e parë të lojës, gjeta se mund të bëja vetëm me të vërtetë atë që loja më donte.

Për fat të mirë gjithçka dukej se u hap në departamentin e zgjedhjeve përfundimisht dhe unë isha në gjendje të ngopja etjen time për gjak dhe të shndërrohesha në formën time të ujkut dhe të vazhdoja të spërkasja muret me mbetjet njerëzore kur më dukej. Unë isha i lumtur kur e gjeta atë si një zgjedhje dialogu në një moment, por thjesht u tërbova, në vend që të kaloja nëpër pika bisedimi me një NPC, me të vërtetë nuk mund të qëndroja të shikoja.

Sapo të mund të shndërroheni atë formë Crinos, loja duket si diçka komplet ndryshe. Për shumicën e lojtarëve, grafika nuk ka aq rëndësi nëse loja aktuale është argëtuese, ja pse e gjeta veten më mirë sesa të mos heqja dorë nga marrëzitë e vjedhurazi kur munda dhe të angazhoja armikun në vend të kësaj.

Verdikti

Unë nuk dyshoj se do të ketë ndjenja të përziera në lidhje me Earthblood, sapo njerëzit të marrin veten duke u praktikuar. Disa do të jenë në gjendje të shohin të metat e çështjeve të cilësisë grafike, llojin e lojës lineare, jo të hapur, dhe ta konsiderojnë atë një përvojë të vlefshme. Padyshim që do të jenë ata që nuk munden dhe do ta shkatërrojnë lojën për çdo shans që të marrin. Nuk mund të them me siguri se ku qëndroj. Kur shikoj një skenë të prerë dhe shoh disa nga tekstet e fytyrës të ngjitura në NPC ndërsa flasin, unë rënkoj me zë dhe nuk mund të besoj atë që po shoh në një lojë vitit 2021 Sidoqoftë, e shoh veten të tërhequr për të luajtur të dyja përvojat e stileve unike të luftimit dhe të zbuloj se çfarë ndodh pranë protagonistit tonë. Në fund të ditës, Earthblood është një nga ato lojërat që është e shkëlqyeshme në disa aspekte dhe jo aq në të tjerat. Për fat të mirë gjithashtu nuk është një lojë kushton jo më shumë se me një çmim prej $60, sepse me një çmim më të lartë nuk do të isha në gjendje ta rekomandoja atë.

Earthblood është në Epic Store për 35 dollarë për Base Edition. Unë jam argëtuar dhe jam kënaqur nga loja aq sa ta konsideroj personalisht se ia vlen çmimi prej 35 dollarësh pavarësisht nga çështjet e lartpërmendura, dhe vërtet nëse studioja e konsideron të vlefshme për kohën e tyre të gjitha çështjet që kam janë gjëra që mund të rregullohen. Pra, a është loja perfekte? Jo, për fat të keq, nuk është kështu. Por nëse ju pëlqen ujqërit, njihuni me Werewolf: The Apocalypse universe, ose nëse thjesht doni të jeni një ujk gjigand që hedh njerëzit rreth e rrotull si kukulla lecke, mund të jetë me vlerë për kohën tuaj.