Nintendo PC PS4 Reviews Xbox One

Spellbreak Review – Thyen standardin e Battle Royale

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA

PUBG, Fortnite, Apex Legends, Call of Duty Warzone: të katër Battle Royale jetuan në harmoni. Pastaj gjithçka ndryshoi kur Spellbreak sulmoi.

Duke hedhur poshtë mekanikën tipike të përqendruar në armë, Spellbreak është një zonë e freskët për zhanrin, e ndjekur me shpejtësi nga një top zjarri, stuhi rrufeje dhe një shkëmb i madh i vjetër. Megjithëse është menjëherë e qartë se sa e ndryshme është loja, Spellbreak ndjek të njëjtën formulë themelore për zhanrin. Loja thelbësore sillet rreth hedhjes së lojtarëve në një hartë gjithnjë e më të tkurrur dhe duke i kërkuar ata derisa të mbetet një lojtar ose një skuadër. Skuadrat janë bërë nga një maksimum prej tre lojtarësh, por opsioni i duos me gri sugjeron që një modalitet me dy lojtarë është gjithashtu në proces.

Por ju nuk jeni një ushtar i fatit ose një agjent sekret me pe në Spellbreak, dhe unë do të befasohem nëse shihni ndonjë nga Avengers që lundron përreth. Por ju do të shihni Airbenders që kërcejnë përtej horizontit, magjistarët toksikë dalin nga retë e helmit jeshil dhe magjistarët vijnë nga qielli. Spellbreak është një Battle Royale magjike në mënyrën më të drejtpërdrejtë dhe figurative.

Në vend të përleshjeve të tensionuara me armë në tokë, ju do të angazhoheni në beteja të mëdha magjike me vertikalitet të pabesueshëm dhe animacione të ndritshme, shumëngjyrëshe që rivalizojnë eksitimin dhe shkëlqimin e gjithçkaje nga Avatar dhe Harry Potter. Lëvizshmëria është me të vërtetë e rëndësishme në Spellbreak, kështu që nuk do të shihni askënd që përpiqet të rrotullohet rreth mbulesës. Në vend të kësaj, mezi do të shihni dikë që qëndron në tokë për më shumë se disa sekonda ndërsa kërcejnë, fluturojnë ose teleportojnë për të provuar dhe për të marrë dorën e sipërme mbi armikun e tyre.

Në fillim të secilës ndeshje, duhet të zgjidhni një dorezë fillestare që përcakton fuqinë tuaj fillestare elementare dhe aftësitë që do të përdorni për ndeshjen. Secili ka stilin e vet unik të lojës, me pikat e forta dhe të dobëta që do të mësoni shpejt ti shfrytëzoni dhe ti kapërceni. Por ju nuk do të lidheni me vetëm një sulm për luftën. Të shpërndara nëpër hartë janë doreza të çdo lloji tjetër dhe do tju duhet të përdorni të dyja për të mbijetuar. Mbi to, ka pjesë të pajisjeve për të gjetur që ofrojnë buffs dhe ndihma të ndryshme që do t’ju duhen kur të gjeni një tjetër magjistar. Për fat të keq, manuali i lojës nuk është i shkëlqyeshëm për të shpjeguar sistemet e saj më komplekse, ose rëndësinë e disa prej artikujve që do të hasni, por mund ta filloni ta merrni pas disa ndeshjeve.

Në një vështrim, betejat mund të duken po aq të komplikuara dhe plotësisht kaotike, por Spellbreak është një lojë çuditërisht e thjeshtë për të luajtur. Çdo dorezë ka vetëm dy sulme, kështu që do të mendoni vetëm për katër mënyra për të mërguar një kundërshtar në të njëjtën kohë. Dhe thjesht ndihet kaq e kënaqshme për të luajtur. Çdo goditje është e shpejtë dhe me grusht dhe ekziston një ndjenjë reale e reagimeve që vijnë nga shikimi se si bota shpërthen në magji ndërsa shtypni një buton të vetëm. Edhe nëse e humbni një betejë, ndjenja e leshimit së një goditje të mirë, ose përpjekja për një arratisjeje te guximshme është e mjaftueshme për të kapërcyer humbjen.

Vetëm kjo do të ishte e mjaftueshme për ta bërë lojën të duket dhe të ndjehet mahnitëse, por Spellbreak ka një mashtrim më të pabesueshëm për të ndihmuar në planifikimin e kësaj loje në mendjen tuaj, duke krijuar beteja dhe histori intensive për tu ritreguar të gjithë miqve tuaj.

Kjo sepse gjysma e elementeve bashkëveprojnë me njëri-tjetrin në fushën e betejës. Retë toksike shpërthejnë kur lidhen me zjarrin. Tornadot shndërrohen në stuhi rrufe me një shkëndijë të vetme. Ka dhjetëra kombinime që duhet të mësoni qe ti përdorni dhe ti shmangni ndërsa kapni dorën e dytë dhe futeni në luftë. Kjo shtesë e bën secilën luftë veçanërisht unike edhe pse, ndërsa përpiqeni të godisni armikun tuaj me një grusht një ose dy, ata do të përpiqen të kthejnë sulmet tuaja kundër jush, ose tju anulojn ato plotësisht. Ajo që është e mrekullueshme për këtë sistem është se pavarësisht nga kombinimi i sulmeve, në thelb ka vetëm gjashtë armë në lojë me pamje të qartë, të veçantë. Kjo jo vetëm që do të thotë se nuk duhet shumë kohë për të mësuar bazat e secilit, por gjithashtu do të thotë që ju mund tu shtoni atyre një sasi të madhe thellësie për lojtarët më me përvojë.

Ashtë për të ardhur keq që Spellbreak pjesërisht prishet nga një mori çështjesh të cilësisë së jetës që shpresojmë të përmirësohen në azhurnimet e ardhshme. Spellbreak është një lojë falas për të luajtur që është lëshuar vetëm kohët e fundit nga beta dhe ende ka një ndjesi të re, veçanërisht në seksionet e menusë. është një gjë kaq e çuditshme për tu komentuar, por shkronja e menusë ndihet shumë e vendosur, sikur të jetë çdo gjë që kutia e tekstit përdor si e paracaktuar. Padyshim që kjo nuk është shumë çështje, por shton ndjesinë se loja mund të përdorë pak më shumë lustrim jashtë luftimit. Koha e ngarkimit mund të ndihet në jug të rehatshëm dhe kërkimi i përditshëm që në teori inkurajon lojtarët të provojnë doreza dhe taktika të ndryshme nuk duket se ofrojnë ndonjë shpërblim, dhe gjysma e kohës duket se zhduket. Çështja më e madhe për mua është ekrani i padiskutueshëm i nivelit lart në fund të secilës ndeshje. Pas një ndeshje të shkëlqyeshme ose një të tmerrshme, do të dëshironi të hidheni përsëri në luftë sa më shpejt që të jetë e mundur, por do të duhet të lundroni nëpër ekrane para se ta bëni.

Gjërat më të vogla në ndeshjet aktuale mund të përmirësohen gjithashtu. Ndërsa jeni duke rënë në një ndeshje, mund të jetë e vështirë të shohësh nëse dikush po bie pa u rrëshqitur aksidentalisht nga rruga. Të gjitha janë çështje kaq të vogla, dhe është e kuptueshme që ekipi më shumë do të përqendrohej në luftime të jashtëzakonshme, por ato e heqin kënaqësinë kur fillojnë të grumbullohen.

Por Spellbreak është një lojë që do të dëshironi ta provoni pavarësisht nga menutë e vështira. Luftimet janë aq të ekuilibruara, aq të reja për zhanrin dhe ofrojnë një larmi të tillë thellësie dhe argëtimi sa është e pamundur të mos u rekomandosh titullin të gjithëve që kërkojnë disa ndeshje të shkurtra argëtimi për kërkimin e emocioneve. Edhe nëse menutë nuk janë të lëmuara, luftimi në vetvete është, dhe kjo është pjesa më e rëndësishme e përvojës.