Lajm i Fundit Reviews

Saints Row Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Saints Row është një përzierje driving/shooting/flying ragdoll-em-up në të cilin ju drejtoni një bandë me emër famëkeqe. The Saints janë sociopatë të mirë të themi të drejtën, të cilët alternojnë krimin e organizuar dhe rrëmujën me ndikim të lartë, si të hidhen në trafik për paratë e sigurimeve, dhe gjithashtu një trafik të lehtë droge nga ana tjetër. Ky është ndoshta i vetmi përshkrim që mund të dal me mjaft i paqartë për të përshkruar çdo lojë në seri, duke përfshirë këtë reboot të ri, pa thënë thjesht se është Grand Theft Auto, përveçse shakatë janë qesharake.

Deri më tani, çdo vazhdim i Saints Row ishte më i tejkaluar se ai më parë, përfundimisht gjetja e kulmeve të reja dhe më pas disi i tejkalon të vjetrat. Saints Row 2 kishte një keqbërës me voodoo powers dhe ndihmësi juaj mund të merrte vetëm një forcë të tërë policie. Saints Row: The Third ju bëri të luftoni mundësit, cyberpunks dhe zombies, të cilat Saints Row 4 i përmirësoi me një pushtim alienësh, ndërsa spin-off i tij Gat Out of Hell kishte Satanin si final boss.

Kur fansat e SR2 thonë se u mungon se sa based ishte, ata do të thotë se ishin të kënaqur me një lojë që kishte duele katana me motoçikletë, por SR3, duke përfshirë një shfaqje japoneze lojërash për vrasjen e njerëzve e kaloi kufirin. Personalisht, më pëlqeu teaser-i i përshkallëzuar i serialit, por ai nuk i la vetes shumë vende për të shkuar. Kjo është arsyeja pse, në vend që të krijoni një rresht të ri Saints ku ju udhëtoni në kohë ose krijoni një degë në një planet alien ose diçka tjetër, Volition shtypi butonin e reboot.

Njëri nga Saints të rinj la një internship të papaguar për t’u bërë mekanik për një shef krimi, njëri është një sipërmarrës fillestar që ka tepruar me bisedat dhe podkastet motivuese të TED dhe tjetri është një DJ që është alergjik ndaj veshjes së një këmishe. Ndërkohë, ju punoni për një firmë private sigurie, punonjësit e disponueshëm të së cilës shpesh nuk i mbijetojnë trajnimit. Ndonëse nuk më intereson ekuipazhi i ri në të njëjtën mënyrë si për poshtëruesit që u rritën në një familje të ngushtë gjatë rrjedhës së lojërave origjinale, këta personazhe nuk kanë pasur një mori vazhdimesh për t’u zhvilluar.

Ne i takojmë këta rebooted-saints në kulmin e tyre në një hyrje ku ata drejtojnë qytetin, më pas kalojnë 25 orët e ardhshme në një plot-twist që mbulon se si arritën atje. Kjo do të thotë, pasi ta arrini plotësisht bosin tuaj që të shfaqet, për shembull, si një horr i moshuar i Batman-it ose një mimikë që i është kthyer krimit, befas je një skllav i zakonshëm me një punë ditore në organet e zbatimit të ligjit dhe shokët e dhomës që janë aq të rinj sa që janë edhe fansa të Doja Cat. Përfundova duke e ndërruar personazhin tim pas një ore, sepse u ndjeva si një aktor i vendosur gabimisht.

Edhe nëse i përmbaheni një fytyre të paracaktuar, opsionet e veshjeve ju lejojnë të shijoni shtresat, përzierjen dhe përputhjen e këmishave nën xhaketa dhe çorape veçmas nga këpucët. Kjo është diçka që Saints Row nuk e ka llogaritur që kur përzieu rrobat me fizikën. Kostoja është se palltot dhe fundet janë dukshëm të ngurtësuara dhe shumica e modeleve të flokëve janë statike, për arsye që u bënë të dukshme kur provova një bisht dhe teksturat e flokut u futën brenda kokës.

Mund të qëlloni ndërsa jeni të shtrirë në majë të makinave në lëvizje dhe të zhbllokoni aftësitë që ju lejojnë të bëni kung-fu ose të bllokoni një granatë në pantallonat e dikujt dhe t’i hidhni ato në erë. Takedown animations përfshijnë punë të tmerrshme me thikë dhe pistoletë, por edhe rraketa me njerëz dhe një goditje Karate Kid.

Opsionet për të ndryshuar mënyrën se si luan janë të shumta, me një menu që duhet t’u shfaqet lojërave të tjera ndërsa ata ulen dhe mendojnë për atë që kanë bërë. Shigjetat GPS që ndriçojnë rrugët për t’ju treguar se ku të shkoni mund të çaktivizohen ose të rregullohen në mënyrë që të nënvizojnë vetëm kthesat, madhësia e minimap mund të ndryshohet, HP i armikut ndryshon nëse i gjeni shumë të dobët, mungesa e municioneve është ndryshuar, nuditeti i ndryshuar ose mbuluar me një sërë tabelash censure humoristike, afate kohore të zgjatura ose të fikura plotësisht dhe më shumë.

U tundova të vendosja kohëmatësit e misionit pasi një bug bëri që numërimi mbrapsht të zhdukej dhe dështova në një mision sepse nuk e kuptova se minutazhi kishte filluar. Në fund, nuk u ngatërrova me këto settings, përveç rregullimit të kamerës së automjetit.

Ndërkohë, reboot qëndron mbi 60 fps dhe duket më bukur se trailerat e hershëm. Disa nga detajet e prera për të realizuar atë normë framerate janë të dukshme, si flokët e turbullt që e bëjnë macen tuaj të duket sikur ka dalë nga një lojë tjetër, hijet e rastësishme ose rrobat e rrudhosura dhe mënyra se si makinat në distancën e mesme kthehen në aviona dhe zhduken kur të shohin duke ardhur.

Qyteti nuk është gjithashtu veçanërisht i zhurmshëm. Santo Ileso, një shkretëtirë diku në jugperëndim të Amerikës, nuk ka atë lloj qendre të mbushur me njerëz që është argëtuese të gumëzhitësh në një helikopter të vjedhur ndërsa endesh midis metropolit. Është aq e sheshtë sa harrova që kisha edhe një wingsuit kur po lëvizja nëpër hartë.

Për një lojë që na jep kaq shumë liri për të qenë pikërisht ata që duam të jemi nëpërmjet opsioneve të saj të shkëlqyera të personalizimit, është e çuditshme që vetë Saints Row përpiqet të krijojë identitetin e vet kur bëhet fjalë për llojet e aktiviteteve kriminale të padëshiruara që na vë në dispozicion. Padyshim që nuk mungojnë emocionet e cekëta të xhirimit të tyre këtu, por është një markë shumë e njohur dhe e pafrymëzuar e argëtimit në sandbox që nuk ka gjasa të mahnitë këdo që ka luajtur një lojë Saints Row më parë, aq më pak një GTA player. Ka disa momente spektakolare të historisë dhe qyteti i Santo Ileso shërben si një shesh lojërash i ri, plot me argëtime çuditërisht të vjetruara dhe jo-interaktive, por mungesa e dukshme e ideve të reja të lojës do të thotë se kjo Saints Row ndihet më shumë si një rikthim i përsëritur sesa një reboot i duhur.