Gaming PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

Riders Republic Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Riders Republic është një lojë open-world me sporte ekstreme që mund të jetë aq e pakuptimtë ose me aq shumë aksion sa dëshironi të jetë. Është e çuditshme, argëtuese, cringe ndonjëherë dhe një lojë tipike e Ubisoft, me pak fjalë.

Duke u bazuar nga Steep, e cila është një lojë me ski, ndihem sikur kjo lojë vijuese me një gamë më të gjerë do të gjejë një audiencë edhe më të madhe, ose të paktën, duket se është projektuar me këtë qëllim. Përveç snowboarding dhe skijimit në një hartë të parkut kombëtar, ju gjithashtu do të garoni dhe eksploroni me biçikletë, wingsuit normal dhe një wingsuit me raketë

Ka disa dobësi në këtë lojë që unë do t’i them relativisht herët, dhe kjo është mungesa e madhe e një historie të mirëfilltë të lojës. Premisa e Riders Republic ka të bëjë me të qenit më i miri dhe më i madhi; ai që dominon konkurrencën në pisllëk, borë dhe beteja ajrore. Gjë e cila është interesante, por nuk është se i jep shumë thellësi lojës. Nuk ka një sistem armiqësor ku ju jeni duke konkurruar kundër dikujt që është po aq i mirë sa ju, dhe dikujt që do t’ju shtynte të bëni më të mirën. I gjithë qëllimi i lojës është të kesh një karrierë solide, dhe është pikërisht ky i vetmi aspekt që loja ka në avantazhin e vetë.

Domethënë shiko, gameplay është e bukur, qoftë përfshirja në first-person, truket kur bëni kërcime të mëdha, apo eksplorimi i botës gjigande, Riders Republic është vërtet një lojë solide kur bëhet fjalë për këtë gjë.

Ubisoft ka bërë një punë mjaft të mirë për mekanikat e sporteve të ndryshme. Është kaq e rrjedhshme dhe realiste, por çuditërisht një përvojë mjaft qetësuese, teksa përballesh me vargmale të mëdha malore me biçikletë ose fluturon midis pengesave me një zot e di se çfarë shpejtësie… deriii në momentin që përplasesh dhe thjesht e sheh karakterin tënd në një pozicion që nuk do të doje të ishe vetë.

Një nga gjërat që kjo lojë bën mirë është se sa uniforme është përvoja si në çiklizëm, fluturim dhe ski. Aftësitë që keni për të zbritur një malore me biçikletë me pengesa minimale përkthehet mirë në navigimin me shpejtësi të lartë me ski përmes një pylli të mbushur me pemë. Nëse mund të lëvizni me shpejtësi të lartë dhe të kuptoni terrenin që keni përballë, atëherë nuk do të keni asnjë problem për ta luajtur lojën në vështirësinë Elite, nëse kjo është ajo që doni të bëni domethënë.

Unë do të thoja se diçka tjetër që i ul pikë kësaj loje përveç mungesës së historisë, është niveli i vështirësisë. Elite ndihet e natyrshme, ndërsa gjithçka më poshtë duket vërtet shumë e lehtë, dhe këtë po e thotë dikush që… le të themi nuk është një competitive gamer.

Ajo që ndodh është se nuk duket se shkalla e vështirësisë rritet ndërsa përparoni në lojë, sepse pavarësisht se çfarë biçiklete keni, armiqtë duket se kanë të njëjtën gjë – kështu që me të vërtetë, ju jeni duke garuar në një fushë të barabartë loje, kështu që ose jeni të gjithë super lojtarë, ose nivelet e vështirësisë së lojës nuk janë dhe aq të sakta, unë votoj më shumë këtë të dytën. Tani, nëse nuk jeni i fiksuar që të plotësoni çdo challenge, atëherë sfida do të qëndronte në marrjen e të tre stars në një garë. Kjo është një mekanik e lojës që patjetër do të anashkalohet nga shumica e njerëzve pasi mund të bëni unlock pothuajse çdo garë që loja ofron duke marrë një, ndoshta dy stars shtesë.

Loja dukej mjaft e populluar, tani nëse këto ishin bots të shtuar kur e luajtëm ose lojtarë të vërtetë, ngelet për tu parë në vazhdim se si do të performojë loja. E vetmja pengesë është se e vetmja herë që do të garoni me një person tjetër është ose në një Mass Race e cila është një garë me 3 faza me mbi 20 persona që ju bën të luftoni për një përfundim në podium në çdo disiplinë garash ose në një Versus Race megjithëse, kjo është kundër miqve tuaj.

Sigurisht që bots me të cilat garoni në çdo garë të japin përshtypjen se po konkurroni kundër njerëzve të vërtetë, thjesht duhet ta pranoni që është shumë më qejf kur i heq fitoren një personi tjetër online në dy kthesat e fundit.

Problemi tjetër i Riders Republic është se si tradhton gjithçka të mirë në lidhje me lojën me një cringe të pandërprerë. Kjo lojë është e dëshpëruar për t’ju bërë të mendoni se është cool. Në çdo kohë, loja ju bombardon me skenarin pafundësisht të gjatë, plot me personazhe të bezdisshëm, duke nxjerrë një mori të pafund shakash irrituese. Janë shaka tipike personash që bëjnë sporte ekstreme dhe duket se Riders Republic e ka përqafuar stereotipin. Nuk ishin të durueshme herën e parë që u përmendën; dhe ende nuk janë pasi janë thënë dhe 10 herë të tjera.

Kolona zanore ka të njëjtin problem. Ekziston një radio në lojë me zhanre dhe stacione të ndryshme, por sapo të hyni në garë, loja ka një kolonë zanore të paracaktuar. Bëni disa gara dhe do të dëgjoni të njëjtat këngë vazhdimisht pa pushim të cilat do jua bëjnë më të vështirë të përqendroheni në garë në fakt.

Atëherë për ta përmbledhur; cili është qëllimi juaj në lojë? Epo, nuk është shumë, përveçse të jesh atleti më i mirë i triatlonit që ka ekzistuar deri më sot. Dhe këtu vjen gameplay për të mbushur atë boshllëk të lënë nga mungesa e historisë dhe dialogu i tmerrshëm. Gameplay jashtëzakonisht e mirë, tepër përfshirëse, kështu që vetëm për shkak se nuk ka histori të vërtetë nuk do të thotë që nuk do të jeni të interesuar të luani lojën. Ekziston dhe mundësia do të humbni në peizazhin e bukur duke përdorur photo mode, ose do të pranoni sfidën që Riders Republic ka për të ofruar dhe do të jeni atleti më i mirë për ski, wingsuit dhe biçikleta.