Gaming Lajm i Fundit Mobile Nintendo Reviews

Pokemon Unite Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Pokémon UNITE është një lojë strategic team battle e zhvilluar bashkërisht nga The Pokémon Company dhe TiMi Studios e Tencent Games. Pokémon UNITE është planifikuar si një lojë cross-platform për Nintendo Switch dhe pajisjet mobile dhe do të jetë falas. Në këtë lojë, lojtarët përballen me njëri-tjetrin në 5-vs-5 team battles. Gjatë betejave, lojtarët do të bashkëpunojnë me shokët e skuadrës për të kapur Pokemon të egër, për të ngritur nivelin dhe evoluimin e Pokemonit të tyre dhe për të mposhtur Pokemonin e kundërshtarëve duke u përpjekur të fitojnë më shumë pikë se skuadra kundërshtare brenda kohës së caktuar.

Koncepti i një f ree-to-play Pokemon MOBA ndoshta tingëllon si një ëndërr e realizuar për disa njerëz dhe një rrëmbim i paturpshëm i parave për të tjerët. Fatkeqësisht, Pokemon Unite vetëm pjesërisht i përmbahet lançimit, duke rezultuar në një MOBA të këndshme rastësore me disa mikrotransaksione të dyshimta dhe pak interes për të shtyrë kufijtë e zhanrit.

Premisa e Pokemon Unite do të njihet menjëherë për këdo që i ka hedhur një sy një MOBA në 10 vitet e fundit: dy ekipe me pesë lojtarë, dy korsi simetrike të mbushura me kulla që mbrohen vetë dhe një “xhungël” të mbushur plot me armiq neutralë. Çdo lojtar merr kontrollin e drejtpërdrejtë të një Pokemoni të vetëm nga një listë prej 21 që forcohet me vazhdimin e ndeshjes. Ju do të ndesheni përgjatë korsive, duke vrarë kundërshtarët tuaj dhe duke shtyrë drejt kullave të armikut derisa një ekip të kthehet në bazën e tyre, i detyruar të shikojë i pafuqishëm teksa bien kullat e tyre.

Kullat në të vërtetë nuk bien, në rastin e Unite. Në vend që të përfundojnë me shkatërrimin spektakolar të bazës së armikut, ndeshjet e Unite zhvillohen në një kohëmatës 10-minutësh me skuadrën fituese cilado që shënon më shumë pikë përpara se të bjerë zilja. Këto pikë, të quajtura Aeos Energy, mblidhen duke mposhtur “Wild Pokemon” që bën spawn rreth hartës, më pas mblidhen duke i zhytur ato në koshat e ekipit armik, të cilat janë versioni Unite i kullave që mbrojnë çdo korsi. Është një ide e lezetshme në mekanikën e krijuar, por kohëmatësi i ndeshjes dhe thjeshtësia e këtyre objektivave statikë të lënë të ndihesh sikur po riluan të njëjtën ndeshje pa pushim, pavarësisht se çfarë Pokemoni zgjidhni.

Secili Pokemon i Unite ka akses në vetëm dy aftësi të aktivizuara gjatë një ndeshjeje (përveç dy pasiveve dhe një slow-charging Ultimate). Çdo aftësi e aktivizuar mund të degëzohet në një nga dy opsionet ndërsa nivelet ngrihen, duke ju lejuar të personalizoni lehtë stilin tuaj të lojës në mes të ndeshjes. Merrni për shembull Cinderace, një sulmues i shpejtë i cili, në nivelin 8, mund të zgjedhë midis Flame Charge, një sulm i dëmshëm dash, ose Feint, një buff i përsosur për të luajtur support. Ky sistem i bën zgjedhjet tuaja të personalizimit të pakta në krahasim me lojërat si League of Legends ose Dota 2, por çdo Pokemon të paktën ndihet i dallueshëm nga të tjerët.

Pas një ose dy orësh lojë, Pokemoni juaj do të fitojë akses në tre Hold Item slots dhe një Battle Item. Ju mund të merrni Leftovers, Shell Bell dhe një Potion në betejë për t’i dhënë vetes heal shtesë, ose X-Attack, Lens Scope dhe Muscle Band për të rritur potencialin e burst damage të Pokemon-it tuaj. Ekziston edhe një opsion i dobishëm për të parë se çfarë build-esh përdorin lojtarët e nivelit të lartë. Pokemonët janë të ndarë në role të ndryshme, të tilla si Defender ose All-Around, por me qasjen e duhur shumë mund të dalin nga stili i tyre i synuar i lojës. Për shembull, Artikujt e mbajtur janë mjaftueshëm ndikues sa Support Pokemon Eldegoss mund të përdorë shpejtësinë e tij superiore dhe aftësitë shëruese për t’u bërë gjithashtu një luftëtar i frikshëm, gjë që është një nivel shpërblyes i fleksibilitetit nëse jeni një lojtar që pëlqen të eksperimentojë me builde unike.

Pasi të gjeni një Pokemon dhe build-in që funksionon për ju, lufta aktuale PVP është shumë e kënaqshme. Ka shumë mundësi për të mposhtur kundërshtarët tuaj duke përdorur një kombinim të aftësive tuaja, items dhe vetë terrenit. Të shpëtosh nga një sulm i papritur ose të bësh team wipe ekipin e armikut me një ultimate të vendosur mirë është po aq e kënaqshme sa është në çdo MOBA tjetër, madje është më shumë argëtim kur i bëni këto lëvizje me miqtë tuaj duke përdorur sistemin e lobby matchmaking.

Fatmirësisht ndeshjet e shpejta, hartat e vogla dhe cooldown-et e vogla të Unite ofrojnë shumë mundësi për luftime të mira, por një performancë e mirë individuale jo gjithmonë përkthehet në sukses të përgjithshëm. Sa më shumë energji Aeos të grumbulloni, aq më shumë kohë i duhet animacionit për ta futur në kosh atë, gjë që mund të anulohet duke marrë ndonjë dëmtim. Është zhgënjyese të dominosh korsinë tënde dhe të krijosh një furnizim të shëndetshëm të Aeos vetëm për t’u bllokuar nga golat nga sulmet më të vogla nga skuadra kundërshtare. Ndoshta nga projektimi, Unite ju inkurajon të lëvizni me ekipin tuaj, të gjeni objektivin tuaj dhe më pas të luftoni në grup. Kjo inkurajon shumë teamwork, por gjithashtu rezulton në një mungesë të dukshme të shumëllojshmërisë strategjike, veçanërisht kur ranked mode ka vetëm një hartë të vetme.

Në një lojë si Dota 2 ka shumë mënyra për të fituar. Skuadra që formoni, lane setups dhe madje edhe vendimet e vogla si vendi ku vendosni një ward create krijojnë historinë e ndeshjes. Në Unite, shumë lojëra thjesht mund të ndeshen në Zapdos, një Wild Pokemon i fuqishëm që shfaqet në mes të hartës në minutat e fundit të ndeshjes. Cilido ekip që të kapë goditjen vrasëse i jepet një sasi masive e energjisë Aeos dhe aftësia për të shënuar në çast për një kohë të shkurtër. I shoqëruar me vendimin për të shpërblyer pikët e dyfishta gjatë të njëjtës periudhë kohore, ky avantazh është shumë i fuqishëm për t’u shpërfillur, duke ofruar një fitore të pakapërcyeshme për ekipin kryesor ose një rikthim të menjëhershëm për ekipin pasues pa kohë të mbetur për një përgjigje. Koha e shkurtër e ndeshjes së Unite zbut një pjesë të asaj dhimbjeje, por gjithsesi dhemb të shikosh betejën tënde të vështirë të shpërbërë për një angazhim të keq.

Sigurisht, kjo lloj kthese e minutës së fundit mund të ndodhë në shumë lojëra multiplayer, por ajo që e bën Unite në mënyrë unike zhgënjyese në këto momente janë komandat ndonjëherë të padurueshme, të cilat humbin një pjesë të kontrollit tuaj. Për momentin, Unite mund të luhet vetëm me një controller në Switch, duke përdorur një skemë mbresëlënëse të shkëlqyeshme që padyshim e bën atë MOBA-n më të lehtë për tu mësuar. Edhe lojtari më me pak papërvojë duhet të jetë në gjendje të kuptojë bazat e lëvizjes, sulmit dhe përdorimit të aftësive falë user interface-it informativ.

Por mungesa e një kursori do të thotë që ju mbështeteni në shënjestrimin “inteligjent”, duke përdorur një seri opsionesh të personalizueshme për të vendosur se si sillet personazhi juaj. Por ndonjë herë pokemoni juaj do të jetë duke shënjestruar armikun më të fortë në vend të atyre që janë të dobët duke u arratisur. Në momente të vështira, si luftimet e sipërpërmendura të Zapdos, ky shënjestrim i pafat mund të jetë faktori që vendos të gjithë lojën.

Pokemon Unite është një lojë e detyrueshme për fansat e Pokemonit. Do të jetë freskuese për të gjithë të luajnë një lojë Pokemon në një format MOBA. Edhe pse disa thonë se aspekti i pay-to-win është i padrejtë për disa lojtarë, është vërtet e lehtë ta kalosh atë. Në fund të fundit, është një përvojë krejt e re Pokemon që mund ta shijojnë fansat dhe lojtarët e rastësishëm. Pokemon Unite mund të jetë një lojë e re për ju dhe miqtë tuaj për tu kënaqur.