PC PS4 PS5 Reviews Stadia Xbox One Xbox Series X|S

Outriders Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Outriders është një lojë që nuk përcaktohet nga ide të reja të mëdha, por përkundrazi një larmi elementësh të njohur të përzier së bashku në mënyra eksperimentale. Është një role-playing game me elementë loot-shooter; është dark sci-fi outing, e cila shpesh vjen me një dozë mjaft të madhe humori. Nëse kjo përzierje veçorish funksionon për ju, kjo do të përcaktojë se sa do të kënaqeni duke eksploruar planetin e shkatërruar nga lufta Enoch dhe çka mbetur prej saj.

Outriders ndërthur elemente të njohur të lojërave në diçka të re dhe sfiduese dhe ndërsa e merr veten seriozisht, nuk është serioze e vetvetes. Sado sens që mund të ketë kjo fjali. Loja ka të bëjë me racën njerëzore që shkatërron shtëpinë e saj, kolonizon me dhunë hapësira të reja dhe shkatërron rrethana teksa bën këtë, por temat e saj të rënda shpesh lehtësohen nga një budallallëk i përgjithshëm dhe karaktere të përcaktuar nga humori i tyre.

Megjithëse Outriders duket si një lojë loot-shooter, në të vërtetë është shumë më shumë Mass Effect 3 sesa Destiny 2 – si Mass Effect, progresioni i RPG, një histori e zgjeruar dhe cover-shooting janë më shumë motori i lojës sesa ndjekja me armë të reja. Megjithëse, Outriders është një cover-shooter RPG, duke u mbështetur shumë në një histori epike të treguar me shumë dialog, cutscenes, ndërveprime karakteri dhe tregime si collectibles.

Zhvilluesi People Can Fly është frymëzuar qartazi shumë nga puna e tyre e kaluar në serinë Gears of War në krijimin e Outriders. Armiqtë marrin pozicione të fortifikuara për t’ju bërë ‘un-load’ në një distancë, të mbështetur nga shotgunners që përpiqen të mbyllin hapësirën, trupa të armatosura që mbajnë kamionë që hidhen drejt jush dhe sprinters që drejtohen drejt në fytyrën tuaj të penguar nga mbulesa të shumta.

Thelbi i lojës së Outriders është shooting dhe ju do të keni një larmi armësh në dispozicionin tuaj. Megjithëse mund të keni vetëm dy armë kryesore dhe një armë anësore të pajisur në çdo kohë të caktuar, do të keni shumë opsione falë pjesës gjysmë-shooter të formulës Outriders. Kjo do të thotë që ju mund të merrni një sniper rifle me një shotgun ose assault rifles dhe SMG dhe meqenëse jeni vazhdimisht në kërkim të armëve me statistika më të mira, ju do të kaloni nëpër shumë loadouts të ndryshme brenda një kohe të shkurtër.

Ajo që i bën këto armë veçanërisht argëtuese janë vetitë e panumërta dhe efektet e statusit që ato mund të kenë, si shpërndarja e helmit, hedhja në erë e armiqve, ngrirja e njerëzve dhe më shumë. Duke kujtuar Gears of War përsëri, Outriders është me të vërtetë interesant, argëtues dhe ndihesh mirë – por gjetja e singergjive midis vetive të çuditshme të armëve tuaja është shumë nga ato që e bëjnë këtë pjesë të gameplay mjaft shpërblyese. Sa më thellë të bëheni Outriders, aq më shumë argëtim bëhet shooting kur filloni të grumbulloni armët Legendary që bëjnë gjëra të mrekullueshme dhe qesharake.

Gjërat bëhen më të çuditshme në bashkimin e superfuqive hapësinore me cover shooter core. Ju mund të zgjidhni nga një prej katër klasave të aftësive në fillim të lojës: Devastator, Trickster, Pyromancer ose Technomancer. Secili prej tyre ka rolet e përgjithshme të tank, rogue, damage-focused mage dhe debuff-focused mage. Devastator përdor sulme graviteti për vrasje me distancë të afërt, Trickster teleporton për të kapur armiqtë, Pyromancer është një mid-range fire-flinger dhe Technomancer mund të thërrasë turrets dhe rockets që gjithashtu helmojnë ose ngadalësojnë objektivat.

Secila klasë ka një mënyrë të ndryshme për të rifituar health përmes luftimeve, përgjithësisht duke u përqëndruar në pikat e tyre të forta. Devastator, për shembull, ju shëron për çdo vrasje nga afër, duke ju inkurajuar që të afroheni me armiqtë për t’i goditur ata me fuqi si një short-range earthquake. Combat bëhet një llogari konstante midis kur të shkurtosh distancën dhe të rrëzosh një armik dhe kur të mbulosh, të japësh kohën tënde dhe të mbrohesh.

Ky kombinim mund të jetë pak konfuz dhe si rezultat, combat është një pjesë ku Outriders ju do t’ju duhet të mësoheni ca. Ju jeni duke luajtur një shooter ku përdorni cover për të mbajtur veten gjallë, por shpesh inkurajoheni të lini cover-in për të mbajtur veten gjallë. Kjo shtytje dhe tërheqje për të shmangur dëmtimin e ardhshëm dhe për ta çuar luftën ndaj armikut kërkon që ju të menaxhoni vazhdimisht fushën e betejës, si dhe kohëmatësit e aftësisë suaj. Nëse hidheni nga cover-i dhe tërhiqeni me të gjitha fuqitë tuaja mbi një armik që po afrohet, do ta lini veten të ekspozuar për të gjithë miqtë e tyre dhe shpejt do ta gjeni veten mes një zjarri.

Ndërsa merrni pjesë në beteja më të ashpra në ndeshje të tjera, kombinimi i armiqve, fuqive të pabesueshme dhe armëve përzihen së bashku për të krijuar disa beteja shpërthyese. Këto luftime gjithashtu nxjerrin në pah se sa mirë funksionon sistemi i modifikimit të Outriders edhe nëse është zbatuar paksa në mënyrë të vështirë.

Kur specifikoni pajisjet tuaja për t’i bërë fuqitë dhe armët tuaja më të forta, duke shtuar buff-e mbrojtëse, dëmtime më të mëdha dhe shërim më të mirë, me të vërtetë filloni të ndiheni të pandalshëm dhe loja e bën më të vështirë sfidën me të cilën përballeni.

Por ka edhe raste kur e gjeni veten të rrethuar ose të bllokuar midis armiqve, të paaftë për të vrarë ndonjë gjë aq shpejt sa të shërohet ose t’i shpëtojë sulmit për të shpëtuar veten. Ndonjëherë një situatë thjesht duket e pamundur, duke ju detyruar të vdisni dhe të provoni përsëri. Për fat të mirë, Outriders zakonisht ju kthen vetëm pak përpara humbjes, kështu që ju mund të futeni sërish në një luftë dhe të provoni një qasje të re. Të përballeni me armiq të ashpër Altered, të cilët kanë fuqi të ngjashme me tuajat, që mund të rezultojë në beteja ku ju duhet të rregulloni situatën duke dalë jashtë arenës në mënyrë që armiqtë të mos ju ndjekin të gjithë menjëherë. Dhe nganjëherë, edhe menaxhimi i kujdesshëm i fuqive, covers dhe hapësirave tuaja në fushën e betejës nuk janë të mjaftueshme për t’ju shpëtuar, dhe janë këto momente kur Outriders mund të bëhen zhgënjyese sepse nuk ju duket sikur po humbni për mungesë aftësie.

Megjithatë, ekzistojnë mënyra për t’u marrë me atë problem. Outriders është kryesisht i hapur dhe ka udhëtime liberale të shpejta, kështu që ju mund të lini me kusht një mision për të bërë një side quest pa shumë vështirësi, duke ju lejuar të merrni shpërblime që mund të rrisin gear dhe karakterin tuaj. Siç u përmend, sapo të ndiheni mirë me sistemin e modifikimit, mund të bëni ndryshime në loadout tuaj që i bëjnë fuqitë specifike më të zbatueshme, duke ju lejuar të mbështeteni me të vërtetë në ndërtime të fuqishme që ju japin një avantazh dhe planifikim dhe strategji shpërblyese. Vështirësia e armiqve përcaktohet gjithashtu nga niveli i përgjithshëm i World Tier, i cili rritet ndërsa fitoni pikë përvojë krahas karakterit tuaj. World Tier gjithashtu përcakton loot drops, kështu që ekziston një nxitje për ta mbajtur atë në nivelin më të lartë që mundeni. World Tier është një zgjidhje e zgjuar për problemin e vështirësisë dhe meqenëse mund të rregullohet në çdo kohë, ju jep shumë liri për të shmangur zhgënjimin në momentet kryesore.

Kombinimet e armëve over-the-top, superfuqive dhe grupeve të mëdha të armiqve krijojnë disa momente luftarake të tmerrshme. Outriders mund të mos rikrijojë asnjë nga idetë në lojë në betejat e saj, por i përzien të gjitha së bashku në disa mënyra vërtet krijuese. Jo çdo betejë e vetme në lojë funksionon saktësisht siç është menduar, por nuk është një problem me përzierjen – është kur faqja e arenës së një beteje ju vë shpinën pas murit, ose kur nuk jeni të përgatitur të merreni me një kërcënim të papritur.

Ju gjithashtu mund të luani Outriders në co-op, gjë që rrit sesa të furishme dhe të egra mund të bëhen luftimet. Duke pasur lojtarë të shumtë të superfuqisë që punojnë së bashku për të trullosur armiqtë, teleportin pas pozicioneve, përhapjen e efekteve të statusit dhe pastrimi i dëmeve masive kriojn një përvojë luftarake bombastike, me eksperiencë sensory-overloading combat, veçanërisht në betejat më të ashpra. Nuk është një shtrirje për të thënë që Outriders është më së miri me miqtë dhe lojtarët e tjerë – solo është argëtuese, por mund të bëhet e ashpër, ndërsa luftimet në co-op nxjerrin në pah vazhdimisht tiparet më të mira të lojës dhe ju inkurajojnë të mendoni në mënyrë krijuese për të kombinuar fuqitë, armët, kontrolli i fushës së betejës dhe punën në skuadër.

Fatkeqësisht, loja co-op ka qenë e vështirë që nga fillimi i Outriders. Ndërlidhja midis PC dhe konsolave, një element që People Can Fly i ka shpallur gjatë gjithë zhvillimit të lojës, aktualisht është me aftësi të kufizuara (megjithatë, lojtarët e konsolave në platforma të veçanta aktualisht mund të bashkohen). Disa lojtarë janë ankuar për probleme të lidhjes së serverit dhe ndërkohë që unë nuk kam hasur ndonjë ndërsa kam luajtur në PC, kam pasur ndërprerje të përsëritura kur lidhem me miqtë dhe përpiqem të luajmë së bashku. Në konsolë, problemet e serverit janë më të përhapura, me kohë të gjata pritjeje kur futeni në lojë keni shkëputje të papritura kur luani.

Këto probleme teknike ka të ngjarë të rregullohen me kalimin e kohës, por tani, Outriders mund të jetë e vështirë për të luajtur dhe është zhgënjyese që natyra gjithnjë online do të thotë që edhe ata që e marrin atë në single-player janë të zënë duke u marrë me disa nga problemet. People Can Fly ka thënë se po punon për të përmirësuar përvojën, por deri më tani gjëja më zhgënjyese në lidhje me lojën ka qenë ato raste kur unë isha duke u përpjekur të futem në një mision të Expedition dhe në vend të kësaj u bë crash në desktop dy ose tre herë para se të shkoja më në fund që të luaja.

Loja është çuditërisht e shkathët në kombinimin e gjërave që nuk duhet të punojnë së bashku; historia e saj është shpesh qesharake, por po aq hardcore. RPG-shooter i People Can Fly gjen mënyra për të kombinuar idetë e lojërave të veshura mirë në diçka të re dhe argëtuese. Sidomos kur shoqëroheni nga miq dhe vendosni kohë për të kuptuar me të vërtetë sistemet e lojës, Outriders ju shpërblen me momente epike dhe një hapësirë të gjerë.