Nintendo Reviews

New Pokemon Snap Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Pokemon Snap i Nintendo 64 mund të ketë zënë një vend të veçantë në zemrat e shumë lojtarëve ose fansave të kësaj loje sepse nuk ka asnjë të ngjashëm me ekskluzivitetin e saj. Pokemon Snap nuk ka asnjë lidhje me kapjen ose luftën me Pokemon, dhe njerëzit nuk janë në zemër të historisë së tij. Në vend të kësaj, Snap ka qenë gjithmonë në lidhje me gëzimin e zbulimit dhe zbulimit të sekreteve të botës Pokemon pa ndërhyrë në të. Bukuria e kësaj loje ka rrjedhur pjesërisht nga imitimi i një prej gëzimeve më të mëdha të fotografisë: duke dëshmuar dhe kapur momente që ndiheshin sikur nuk duhej t’i shihni, si një grup Charmander që kryente një kërcim të sinkronizuar brenda një vullkani. 20 vjet më vonë, e njëjta bukuri dhe mistikë është e pranishme në New Pokemon Snap në Nintendo Switch. Me akoma më shumë kurse dhe Pokemon për të zbuluar, New Pokemon Snap është një aventurë krejt e re që është absolutisht e lezetshme të fillosh, duke përfshirë breza të rinj të Pokemon dhe mjedise mahnitëse që ndihen vërtet të gjalla.

Ashtu si loja e parë, New Pokemon Snap hapet me ju, duke u bashkuar me një profesor të Pokemon për të shkrepur disa fotografi për kërkimin e tij. Misteri në zemër të lojës futet shpejt – Profesor Mirror po heton një fenomen të çuditshëm Illumina që po bën që disa Pokemon në rajonin Lental të shkëlqejnë, dhe ju jeni këtu për ta kapur atë në veprim dhe për të zbuluar burimin e tij. Kjo krijon një histori gjithëpërfshirëse – diçka që nuk ishte e pranishme në lojën e parë – që shpaloset ngadalë ndërsa eksploroni secilin ishull. Vetë historia nuk është veçanërisht e thellë dhe ndihet disi e përgjysmuar, por të kesh arsyet narrative për të vazhduar të eksplorosh secilin ishull ndihmon progresionin të ndihet i natyrshëm dhe me ritëm të mirë. Cutscenes të Profesor Mirror dhe ekipin kërkimor ju ndihmojnë të tërhiqni dhe shtoni prezantimin e përgjithshëm.

Se për çfarë jeni vërtet këtu, janë kurset e reja, të cilat i eksploroni në një automjet pod, i njohur si NEO-ONE. Këto ju çojnë nëpër të gjitha llojet e mjediseve natyrore Pokemon, nga xhungla të dendura deri në shkretëtira të mëdha dhe shpella nënujore. Megjithëse disa prej tyre janë tematikisht të ngjashme me kurset që ishin të pranishme në lojën e vitit 1999, siç është niveli i plazhit, New Pokemon Snap gjithashtu ju çon në mjedise krejt të reja. Këto paraqesin një përzierje të Pokemon nga të tetë gjeneratat ekzistuese në habitatet e tyre natyrore. Çdo mjedis është plot jetë, me diçka që ndodh në pothuajse çdo drejtim që shikoni – është pothuajse një mbingarkesë ndjesore herën e parë që ngarkoni një kurs. Pavarësisht nëse jeni duke fotografuar një Pokemon që shkëlqen para jush ose zmadhoni aparatin për të marrë një pamje të dikujt që duket se fshihet në distancë, ndjenja e çudisë dhe parashikimi i vazhdueshëm i asaj që do të shihni më tej në New Pokemon Snap është ngazëllyese.

Ashtu si paraardhësi i tij, New Pokemon Snap është shumë një lojë që sillet rreth kapjes së momenteve të veçanta, dhe bërja e tyre është sfida kryesore e lojës. Megjithëse fillimisht filloni vetëm me kamerën tuaj, së shpejti merrni artikuj nga Professor Mirror që ju lejojnë të merrni vëmendjen e një Pokemon dhe të nxisni ato të bëjnë reagime, duke përfshirë Fluffruit (dmth. apples) që disa Pokemon do të hanë, një flut për të luajtur muzikë dhe Illumina orbs që mund të hidhen në një Pokemon ose lule të veçanta për t’i bërë ato të shkëlqejnë. Këto mjete janë kryesore për të afruar Pokemon dhe për të shkaktuar reagime ose poza të veçanta që do të shkrepni fotografi më të mira për t’i treguar profesorit. Sidoqoftë, kërkohet një nivel i vazhdueshëm i eksperimentimit, pasi secili Pokemon do të reagojë ndryshe ndaj veprimeve tuaja. Ndërsa Pikachu do të vrapojë për disa Fluffruit, për shembull, ka disa Pokemon që kthejnë hundën lart në të. Me pak planifikim, ju gjithashtu mund të nxisni ndërveprime midis Pokemon, si krijimi i një path-i të Fluffruits për të ribashkuar një Deerling me një Sawsbuck, ose duke shkaktuar një luftë që të shpërthejë midis Pinsir dhe Heracross.

Kurset e natës janë një shtesë dinamike e serive në New Pokemon Snap. Jo çdo kurs ka kohë të veçanta të ditës për eksplorim, por shumë prej tyre e bëjnë, gjë që në mënyrë efektive zgjeron numrin e Pokemon dhe llojet e takimeve që mund të gjeni. Megjithëse çdo ditë dhe natë kursi është në të njëjtën path të saktë, ata janë dukshëm të ndryshëm – gjatë ditës, xhungla është e gjallë me aktivitet dhe tinguj të qara të Pokemon, ndërsa nata është e qetë, paqësore dhe e butë. Për shembull, Nokturnal Pokemon del për të ngrënë dhe për të luajtur gjatë kësaj kohe. Këto ofrojnë takime ose çaste krejt të reja për ju për të fotografuar, por gjithashtu ju japin një përvojë më të plotë të secilit ekosistem Pokemon duke ju lejuar të shihni se çfarë ndodh kur dielli perëndon.

Sigurisht, ju jeni këtu për të bërë një punë gjithashtu, dhe Profesor Mirror është duke pritur për të shënuar fotot tuaja. Çdo foto vlerësohet në një shkallë prej një deri në katër yje, me kritere që përfshijnë pozën e Pokemon, madhësinë, drejtimin me të cilin përballet, Pokemon tjetër në foto dhe më shumë. Qëllimi juaj afatgjatë është të plotësoni “Photodex” tuaj duke regjistruar një foto të çdo Pokemon në secilin nga katër nivelet e yjeve. Megjithëse ajo që përcakton një foto të mirë mund të duket mjaft intuitive – ju duhet të jeni në gjendje të shihni Pokemon qartë, duke u përshtatur në mënyrë ideale me drejtimin tuaj. Kriteret mund të bëhen paksa të errëta ndërsa synoni për foto me 4 yje. Theksi duhet të jetë mbi sjelljen më shumë se çdo gjë tjetër – nëse një Pokemon kërcen ose qesh, për shembull – kështu që një foto ku një Pokemon më larg po kryen atë veprim mund të renditet më mirë sesa një foto ku Pokemon është nga afër por jo duke u sjellë në një sjellje të veçantë. Kjo mund të rezultojë që Photodex-i juaj të ketë fotografi të cilat personalisht nuk mund t’i klasifikoni si “të mira”.

Pas çdo seance shënimesh me Profesor Mirror, ju jepet mundësia të lexoni dhe ruani ndonjë nga fotot që keni realizuar në albumin tuaj personal. Në këtë fazë, ju mund të ri-fotografoni foton e një momenti të caktuar – kështu që nëse një Pokemon është gjysmë jashtë kornizës, mund të ripoziciononi prerjen në mënyrë që i gjithë Pokemon të jetë në kornizë dhe të duket. Karakteristikat e tjera moderne të redaktimit të fotografive janë gjithashtu të disponueshme, duke ju lejuar të shkëlqeni ose errësoni imazhin, të shtoni një filtër, të rregulloni fokusin dhe të shtoni një titull. Kjo ju lejon të krijoni një album me fotografi që kanë prekjen tuaj personale, dhe bëhet një reflektim shumë më i kënaqshëm i ekskursioneve dhe zbulimeve tuaja. Ndërsa plotësimi i shënimeve të Photodex drejtohet nga kriteret e Profesor Mirror (edhe pse mund të zgjidhni cilën foto dëshironi të përdorni në çdo nivel ylli), aftësia për të redaktuar dhe ruajtur fotot personale lejon hapësirë ​​për shprehje krijuese. Ka diçka veçanërisht të kënaqshme në krijimin e një albumi personal fotosh që reflekton stilin dhe shijet tuaja – mini Poke-Instagram-in tuaj, nëse dëshironi.

Dhe kjo është cikli kryesor i lojës, ashtu siç ka qenë gjithmonë: Dilni jashtë, bëni fotografi, pastaj kthehuni dhe vlerësojini ato nga profesori. Ndërsa përsëritet në strukturën e tij, New Pokemon Snap nuk është kurrë i mërzitshëm, duke e mbajtur të lartë përsëritjen e tij me kurse që ndryshojnë me kalimin e kohës. Sa më shumë që vizitoni një kurs të veçantë, aq më shumë ka të ngjarë të shihni Pokemon të ri të shfaqet dhe mundësi për një takim të ri, i cili e mban përvojën emocionuese gjatë gjithë kohës. Secili kurs mund të nivelohet tre herë me pikë që fitoni nga fotot e shkëputura atje, duke siguruar një arsye lëvizëse që ju të vazhdoni të rishikoni zonën dhe të bëni fotografi me cilësi më të lartë.

Kjo është një pjesë e madhe e pas-lojës për New Pokemon Snap, pasi me siguri nuk do të keni arritur maksimumin në çdo kurs përpara se të shihni përfundimin e historisë së lojës. Edhe pasi të hapen kreditë, ka të ngjarë të ketë shumë Pokemon që nuk i keni zbuluar ende. Fansat për një kohë të gjatë do të jenë të kënaqur nga disa kthime prapa argëtuese dhe referenca edhe në lojën origjinale.

Një tipar i ri i njohur si “requests” ndihmon me këtë zbulim të vazhdueshëm në një mënyrë kryesore. Kërkesat në thelb pak lënë të kuptohet se ekipi hulumtues ju jep për të zbuluar Pokemon ose sjellje të reja në një kurs të caktuar. Këto variojnë nga vëzhgime të paqarta deri në drejtime mjaft specifike që do të bëjnë që diçka interesante të ndodhë me një Pokemon ose midis disa prej tyre. Disa nga takimet që mund të nxisni janë shumë specifike dhe jo diçka që mund ta zbuloni vetë, kështu që requests janë një mjet i dobishëm për të siguruar që të gjithë janë në gjendje t’i përjetojnë këto momente për veten e tyre. Ato gjithashtu ofrojnë qëllime më të qarta për vizitat pasuese në një kurs, i cili përndryshe mund të bëhet përsëritës në mënyrë zhgënjyese. Ndryshe nga një vizitë fillestare në një kurs, kur jeni duke shkrepur foto në gjithçka që lëviz, vizitat e mëvonshme mund t’ju bëjnë të përqendroheni në disa Pokemon specifikë në mënyrë që të mund të kapni një sjellje të veçantë të përmendur në një request. Kërkesat në fund të fundit ju ndihmojnë të arrini ato fotografi me katër yje dhe të provoni disa nga momentet më të mira të lojës.

Megjithëse request-et ju ndihmojnë të zbuloni momente të këndshme dhe të bëni fotografi me yje të lartë, signposting nuk janë aq adekuate kur bëhet fjalë për përparimin e historisë. Ndërsa do të zhbllokoni atë që është e nevojshme për të përparuar në histori natyrshëm dhe eksperimentoni me artikuj dhe kryeni vrapime pasuese gjatë një kursi, loja nuk ju tregon në mënyrë të qartë se çfarë nevojitet për të vazhduar në ishullin tjetër. Ka të paktën një situatë ku, për të zbuluar një path të re, duhet të kryeni një veprim specifik në një Pokemon afër fillimit të një kursi. Lë të kuptohet se rreth këtij veprimi jashtëzakonisht të paqarta, mund të çojnë në konfuzion të përgjithshëm në lidhje me atë që ju duhet të bëni për të vazhduar. Ekzistenca e request në fillim mund të mashtrojë gjithashtu, pasi mund të supozoni se ato kërkohen për përparimin e historisë kur ato synojnë vërtet t’ju ndihmojnë të mbushni Photodex-in tuaj. Kështu që është e lehtë të kapesh duke bërë request-e dhe duke menduar se përfundimisht do të zhbllokosh një path të re, kur loja në të vërtetë pret që të kryesh veprime specifike brenda një niveli që do të zbulojë atë path.

Megjithëse ndonjëherë ka një pabarazi midis fotove që janë në Photodex tuaj dhe ato që ju pëlqejnë më shumë, motivi kryesor për të kapur një Pokemon duke bërë diçka veçanërisht interesante mbetet forca lëvizëse dhe tërheqja e kënaqshme e New Pokemon Snap. Edhe pas kaq shumë viteve, bërja e fotografive të Pokemon në natyrë mbetet po aq argëtuese dhe ngazëllyese si gjithmonë, dhe megjithëse ka kaluar shumë kohë, New Pokemon Snap ia vlen të pritet.