Gaming Lajm i Fundit Reviews

NBA 2K23 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

NBA 2K23 është një rikthim në formë për seritë e jashtëzakonshme, duke përmirësuar lojën duke ngjallur një dashuri të sinqertë për historinë e basketbollit në modalitete të reja .

Kur mendoni se sa kohë dhe para shpenzohen për çdo projekt tjetër me buxhet të madh, t’i kërkoni një studioje që të krijojë vazhdimisht një lojë që është funksionale dhe konsistente, por edhe e freskët dhe emocionuese çdo vit, duket e padrejtë. NBA 2K23 është tepër mbresëlënës pavarësisht, por edhe më shumë në dritën e këtij cikli të ngushtë të zhvillimit. Me një grup të thellë modalitetesh lojërash argëtuese, lojë të përmirësuar në fushë dhe një përvojë më të thellë sociale, duket sikur ekipi në Visual Concepts arriti të ngrijë kohën dhe të shpenzojë më shumë se cikli tipik në këtë seri të jashtëzakonshme NBA.

Është e vështirë të dish se ku të fillosh me NBA 2K23 sepse, në mënyra të mëdha dhe të vogla, ka shumë gjëra të reja për të parë. Për mua, megjithatë, ajo fillon me The Jordan Challenge. Për herë të parë që nga NBA 2K11, ju mund të rijetoni momentet kryesore nga karriera e lojtarit më të madh në historinë e NBA. Më shumë se thjesht një ripërsëritje e një modaliteti që mungon për më shumë se një dekadë, kjo sfidë e rinovuar e Jordan është si një ribërje moderne e këtij koncepti origjinal.

Duke filluar në karrierën e tij të kolegjit në North Carolina, ju do të luani 15 nga lojërat më të mëdha të Jordan dhe do të punoni për të rikrijuar standarde dhe rezultate të tjera si një udhëtar në kohë që kërkon të mos prishë afatin e duhur kohor. Aty ku Jordan shënoi 63 në Celtics dhe vendosi një rekord të shënuar në playoff, tani mundeni edhe ju. Aty ku ai fitoi titullin e tij të gjashtë dhe të fundit në NBA, edhe ju mund të bëni kërcimin e tij të fundit. Këto dhe momente të tjera të basketbollit të përsëritur përgjithmonë janë tuajat për t’i rijetuar.

Si koncept, kjo është si loja e parafundit, megjithëse tani me pesë lojëra më shumë se përsëritja origjinale, por detajet më të imta janë aty ku The Jordan Challenge shkëlqen me të vërtetë në 2K23. Filtrat e përshtatshëm për epokën, grafika retro në ekran, madje edhe arenat e humbura prej kohësh dhe spektatorët e veshur siç duhet punojnë së bashku për të transportuar lojtarët në kohën dhe vendin e çdo loje që përfshin vitet ’80 dhe ’90. Para çdo loje, ekipi Visual Concepts përfshin segmente të reja intervistash me lojtarë, komentues, trajnerë dhe të tjerë që dëshmuan madhështinë e Michael Jordan.

Kjo ju lejon të poziciononi ekipin tuaj për të hartuar ose shkëmbyer për yjet bashkëkohorë ose të ardhshëm të çdo epoke dhe të rikrijoni historinë e basketbollit nga ajo pikënisje, si krijimi i realiteteve alternative ku Larry Bird luajti për Philly ose Jordan nuk u tërhoq kurrë për dy vjet. Liga do të ndryshojë gjithashtu ndërsa vazhdoni, me rregulloret që përditësohen, stilet dominuese të lojës që ndryshojnë me kalimin e viteve dhe skuadrat do të zhvendosen – ose jo, nëse vendosni që universi juaj alt NBA t’i mbajë Sonics aty ku i përkasin, për shembull.

Si The Jordan Challenge ashtu edhe kjo veçori e re e MyNBA, e quajtur Eras, përfaqësojnë mënyrat se si loja e këtij viti ndihet sikur shkon përtej dhe përtej. SIM-et e tjera sportive thjesht nuk po ofrojnë këtë lloj përmbajtjeje për lojtarët e tyre. Është një gjë e jashtëzakonshme dhe ndihet e trajtuar me kujdes dhe vëmendje nga një studio që duhet të jetë plot me fanatikë të vërtetë basketbolli. Dashuria e lojës po mbushet nga këto dy modalitete dhe thjesht do ta kualifikonte NBA 2K23 si një lojë që duhet luajtur për tifozët e basketbollit.

Animacionet jashtëzakonisht të gjalla të lojtarëve, komentet më të mira në klasë dhe prezantimi i pakrahasueshëm në stilin e transmetimit, të gjitha kthehen me detaje të shtuara mbresëlënëse, si ekipe të ndryshme komentimi në varësi të modalitetit që po luani. NBA 2K ka vendosur prej kohësh disa seri të tjera sportive – të cilat nuk do t’i emërtoj, por me siguri mund ta merrni me mend – për t’u turpëruar me një vëmendje kaq të madhe ndaj detajeve, dhe këto gjëra të vogla kanë një efekt të jashtëzakonshëm në fund, duke e bërë këtë serial më së shumti një lojë të këndshme sportive çdo vit.

Këto detaje e ndajnë këtë seri nga të tjerat edhe kur vetë NBA 2K ndonjëherë mungonte në lojën aktuale të basketbollit, por shqetësimet në lidhje me mbitheksimin e vitit të kaluar në gjuajtje janë adresuar. Megjithëse vetë NBA në përgjithësi favorizon trepikëshin në jetën reale, kjo nuk është rasti për të gjithë lojtarët, natyrisht. Por loja e vitit të kaluar bëri që këdo që kishte një pamje të hapur. Ishte jorealiste dhe ndryshoi atë që është padyshim aspekti më i rëndësishëm: lojërat e marra online me miqtë dhe rivalët. 2K23 fokusohet kryesisht në kthimin e fuqisë te fituesit dhe slashers të fortë të ligës, duke parandaluar vitet e njëpasnjëshme ku të gjithë duken si Steph Curry.

nba

E modeluar sipas lojës së sulmuesit të Bucks, Giannis Antetokounmpo, loja e këtij viti ndihet më e ekuilibruar menjëherë për stile të ndryshme loje. Ata që nuk janë gjuajtës të natyrshëm janë mbrojtës në diçka më realiste, ndërsa ata që mbështeten në agresivitet dhe ngacmojnë mbrojtësit tani ndihen po aq dominues sa një gjuajtës nga pas harkut. Nga ana tjetër, kjo i ka bërë lojërat PvP në internet më të këndshme, pasi ato nuk ndihen më si gara me tre pikë.

Duke e ditur këtë, skuadra e ka projektuar lojën e këtij viti për t’ju dhënë arsye narrative për të vrapuar rreth The City duke përfunduar quests për dhjetëra NPC si të jetë një RPG. Ju do të fitoni mbi rrethet e tifozëve si një luftë në terren në San Andreas, por këtu armët tuaja do të jenë punë bamirësie, marrëveshje miratimi dhe tweets të herëpashershme virale.

2k23

Pas vitesh të The City, modaliteti ende ndihet si një arritje. Ashtu si The Jordan Challenge dhe MyNBA Eras, kjo qendër sociale është diçka që po bën vetëm NBA 2K dhe ndihmon në ndarjen e saj nga pjesa tjetër e serive, duke e bërë të lehtë për adhuruesit e lojërave të shumta sportive të dinë se ku ta investojnë kohën e tyre me shumë mënyra dhe atraksione, disa prej tyre rrotullohen çdo ditë. Shtesa e re e madhe është Teatri, i cili është vendi ku duhet të drejtoheni për mënyrat me kohë të kufizuar me ndryshime të çuditshme në shënimet ose rregullat e rregullave. Megjithatë, qyteti kthen disa çështje bezdisëse.

Nëse nuk jeni i ri në seri, me siguri tashmë e dini se sa të tmerrshme janë mikrotransaksionet (MTX). Edhe në lartësitë e tij të kaluara, modeli i pagesës ka qenë gjëja që e ka ulur këtë seri një ose dy, dhe është ende një problem këtu. Problemi është i dyfishtë. Nga njëra anë, modaliteti MyTeam i lojës është po aq i keq sa çdo modalitet i krahasueshëm siç është Ultimate Team në lojërat EA Sports. Është një pay to win, pa dyshim, duke pasur parasysh se si çdo lojtar thjesht mund të blejë paketa të pakufizuara letrash derisa të ketë një ekip dominues. Por MTX e lojës vazhdon të zbehë the city, gjithashtu, pasi e njëjta monedhë virtuale që mund të përmirësojë skuadrën tuaj në MyTeam mund të përmirësojë gjithashtu në mënyrë dramatike edhe protagonistin tuaj të MyPlayer.

nba

My City është gjithashtu i mbytur nga vendosja e produktit në një mënyrë që është aq e tepërt sa do të ishte qesharake nëse nuk do të më jepte një pamje kaq të errët të të ashtuquajturit metaverse. Pothuajse gjithçka është një reklamë, nga Gatorade dhe Nike te Mobil dhe Nokia. Më duket sikur nuk mund të bëj as një shok skuadre pa u sjellë tek unë nga Mountain Dew.

Këto çështje, veçanërisht për shkak të këmbënguljes së tyre vit pas viti, e pengojnë NBA 2K23 të jetë historikisht i mrekullueshëm, por për lojtarët vjetorë që janë mësuar me këto probleme, ata ka të ngjarë të godasin më pak. Ajo që mbetet pasi t’i falni (ose thjesht përpiqeni t’i harroni) këto çështje është padyshim një lojë e jashtëzakonshme basketbolli e bërë me një vëmendje intensive ndaj detajeve dhe një dashuri për lojën. Në fushë, NBA 2K23 duket dhe ndihet i gjallë dhe emocionues në çdo mekanikë, dhe modalitetet e reja dhe të rinovuara e trajtojnë NBA-në si një monument historik të nderuar. Në këto mënyra të rëndësishme, ai bën çmos për të pasqyruar madhështinë e Jordan dhe u tregon të gjithëve në NBA se si është të luash si Majk.