Gaming Lajm i Fundit Nintendo PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

NBA 2K22 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Si çdo ekip NBA, Visual Concepts duhet të përgatitet për një sezon tjetër dhe të përpiqet të përmirësojë ekipin e tij dhe ta bëjë formacionin më të fortë. Hyrja e vitit të kaluar kishte të bënte me kalimin drejt pajisjeve të gjeneratës së re dhe me të vërtetë duke përfituar nga teknologjia me grafikë mbresëlënëse dhe loading screen të shpejtë. Mund të thuash se zhvilluesi gjeti lojtarët e tij kryesorë kur bëri atë lëvizje, por si me çdo ekip, gjithmonë ka vend për t’u rritur në një pretendent për titull. Visual Concepts nuk e ka gjetur vitin e saj të kampionatit, por ka bërë disa përmirësime dhe ndryshime solide për të arritur atje përfundimisht. NBA 2K22 mund të mos ndihet shumë ndryshe nga viti i kaluar, por disa pika të ndritura vendosin një themel premtues për të ardhmen.

NBA 2K22 ka bërë disa ndryshime të rëndësishme në veprimin në fushë, të cilat e ndihmojnë atë të luhet si një lojë më realiste, veçanërisht se si e trajton humbjen e qëndrueshmërisë gjatë driblimit. Në 2K21, ishte e lehtë të vraponit te një mbrojtës në perimetër, të godisnit një slide të Curry dhe të shënonit trepikësh pa thyer djersë. Kundër CPU-së, ajo taktikë ishte pothuajse e pambrojtur, veçanërisht në MyTeam ku kartat e lojtarëve u bënë shpejt të mposhtur në mënyrë qesharake. Me 2K22, ju ende mund të përdorni taktika të tilla, por humbja e qëndrueshmërisë që vuani nga vrapimi dhe bërja e lëvizjeve të driblimit bëhet shumë më e rëndësishme për të balancuar efektivitetin e saj.

Ndërsa lojtari juaj lodhet më shumë, matësi i goditjes së tij do të tkurret, duke e bërë më të vështirë goditjen e saktë. Kjo çon në një lojë që fillimisht duket e ngadaltë në krahasim me 2K21 – por nëse luani nën më shumë kontroll dhe nuk mbani vetëm atë buton sprint, në të vërtetë do ta keni më të lehtë ta vendosni topin në kosh për shkak të matësit tuaj më të madh të goditjes . Mund të mos duket si një ndryshim i rëndësishëm në fillim, por çon në një stil loje që ndihet më afër jetës reale sesa 2K21 ndonjëherë.

Problemi është se loja nuk është më argëtuese. Basketbolli si sport është diçka që supozohet të jetë i shpejtë, i rrjedhshëm dhe i bukur. Kjo lufton kundër kësaj me mbrojtës individualë që janë të ngjashëm me perëndinë në mbrojtjen e tyre me top. Të thyesh dikë me lëvizje driblime thjesht nuk është një opsion dhe lëvizja e topit rreth perimetrit nuk e detyron mbrojtjen të reagojë. Ata janë në gjendje të qëndrojnë atje, të vendosur si kurrë më parë. T’i bësh ata të reagojnë ndaj asaj që po bëni me topin është jashtëzakonisht sfiduese.

Përmirësimi i lojës nuk do të thotë shumë nëse nuk keni vende të mira për të përfituar prej tij, por për fat të mirë, deri më tani Visual Concepts duket se ka ofruar shumë gjëra për të bërë përgjatë përzgjedhjes së mënyrave. Nëse dëshironi të ndërtoni ballerin tuaj nga e para në MyCareer, të mblidhni një ekip ëndrrash me yje të kaluar dhe të aktual të NBA-së në MyTeam, të drejtoni ekipin tuaj në MyNBA ose të dominoni lojën e femrave në The W, NBA 2K22 që ju ka mbuluar.

MyCareer na kthen në botën e madhe të qytetit. Këtu, ju do të futeni në këpucët e një superylli të ri të NBA-së dhe do ta ndihmoni ta çoni atë në Hall of Fame. Ose, mund ta harroni gjithë atë famë dhe pasuri dhe ta çoni lojën tuaj në rrugë për të luajtur kundër lojtarëve të tjerë në mënyra si Rec Room dhe Pro-Am. Sido që të jetë, do të duhet të luftosh me një rating konfuz të shokut të ekipit AI.

Ky vlerësim ju ndihmon të diktoni se sa monedhë virtuale (VC) fitoni në fund të çdo loje, duke e bërë atë shumë të rëndësishme nëse nuk jeni duke kërkuar të shpenzoni para të botës reale për të përmirësuar lojtarin tuaj. Fatkeqësisht, AI shumë shpesh vendos që diçka që nuk është faji juaj është diçka për të cilën duhet t’ju penalizojë. Është një përvojë zhgënjyese me të cilën ndoshta jeni njohur nëse keni luajtur ndonjë lojë NBA 2K vitet e fundit.

Nëse i përmbaheni karrierës suaj në NBA, ndoshta nuk do t’i vini re problemet e fitimit të parave me të cilat The City është plot. Është pothuajse e pamundur të futesh pa shpenzuar para ose duke kaluar nëpër një grind masiv për të rritur nivelin e përgjithshëm të lojtarit tuaj. Do të viheni përballë me njerëz të tjerë, vlerësimi i përgjithshëm i lojtarëve të të cilëve ishte afër ’90, dhe sulmuesi juaj 65 OVR thjesht nuk mund të qëndrojë. Mund të mos jetë “pay-to-win” sipas përkufizimit më të rreptë, sepse mund ta bësh grind atë, por është shumë afër atij termi.

Ndërkohë, Visual Concepts ka vënë një fokus të madh në aktivitetet jashtë gjykatës në MyCareer. Që në fillim të lojës t, merrni kafe për shokun tuaj, The Game, për të ndihmuar në fillimin e “my rap career”. Më vonë, lidheni me Jake nga State Farm për një promovim të markës. Qyteti është plot me vendosje produktesh, deri në atë pikë sa duket qesharake. Megjithatë, thelbi i krijimit të markës suaj personale është një devijim i përshtatshëm kur dëshironi të shkëputeni nga fillimi i një sezoni NBA.

NBA 2K22 ka shtuar gjithashtu disa veçori të reja si Shoe Builder dhe një sistem të klasifikimit të kartave. Sidoqoftë, këto ndihen kryesisht të trajtuara dhe nuk i shtojnë shumë lojës. Problemi i vërtetë për MyTeam janë opsionet e tij të pakta për multiplayer.

Game mode-t e pakufizuara dhe të kufizuara janë rikthyer pa ndryshime në thelb. Kjo do të thotë që shumica e njerëzve ndoshta nuk do të nuhasin kurrë nivelet e larta të shpërblimeve të pafund dhe Limited vazhdon të jetë një lojë fati për sa i përket shpërblimeve. Visual Concepts ka ndryshuar gjithashtu Triple Threat Online në diçka që quhet “The 100”. Ideja është që ju të filloni një raund me 100 pikë, dhe pas çdo loje rezultati i kundërshtarit tuaj do të zbritet nga ai total ndërsa ngjiteni në tabelën e çmimeve derisa të arrini zero pikë.

Draft mode i ri është padyshim ylli i shfaqjes multiplayer. Të paktën, duhet të kishte qenë, nëse paratë e botës reale nuk do të ishin bërë pjesë e ekuacionit. Visual Concepts vendosi të na kërkojë të paguajmë për të hyrë pasi të keni përdorur biletat e kufizuara që mund të fitoni. Shtimi i asaj kostoje për hyrjen me të vërtetë e pengon atë që mund të jetë një mënyrë argëtuese dhe e rastësishme. Do të ishte më mirë t’i shihje ata të kalojnë në monedhën brenda lojës për hyrje, edhe nëse kjo do të thotë një kosto kohe pak më e madhe.

Më në fund, MyNBA e ka kaluar off season duke bërë përmirësime në mënyrën se si ndërtoni stafin tuaj stërvitor dhe trajnimin e lojtarëve. Edhe “The W” ndihet si një mendim i mëvonshëm i MyCareer. Sigurisht, nuk është e nevojshme të kaloni nëpër një grind qesharak për të ndërtuar lojtarin tuaj, por Visual Concepts në thelb mori të gjitha idetë e tij nga MyCareer dhe i ktheu ato në menutë bazë. Sigurisht që nuk është trajtimi që do të donin fansat e WNBA.

NBA 2K22 bën disa ndryshime të mirëpritura në veprimin në fushë. Sistemi i ri i qëndrueshmërisë është një ndryshim i lojës, duke çuar në rrjedhën më të mirë sulmuese të serisë në vite. Në mbrojtje, bllokimet dhe garat e gjuajtjeve e bëjnë zonën e brendshme një vend të rrezikshëm. Sidoqoftë, çështjet teknike, zgjedhjet e diskutueshme dhe përdorimi i tepërt i mikrotransaksioneve në disa nga modet e bëjnë atë të mos jetë një konkurrent i vërtetë. “Këtu ka një simulim të basketbollit me cilësi të lartë, por bën më shumë gabime sesa do të prisnit për një seri që po përsëritet për kaq gjatë.”