fbpx
PC PS4 PS5 Reviews Xbox One Xbox Series X|S

It Takes 2 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Në It Takes Two, ju luftoni në mënyrë të zakonshme, red toolbox që mund të ndodhen në garazhin tuaj, ose garazhin e prindërve tuaj. Është një nga boss battles më të mira që mund të kem luajtur ndonjëherë.

Në nivelin që drejton kjo, protagonistët e kooperativës Cody dhe May mund të mësojnë të heqin gozhda dhe të mbajnë kokën e çekanit, përkatësisht. Cody mund të gjuajë gozhda në sipërfaqe prej druri; May mund të përdorë çekiçin për të lëkundur ato gozhda. Cody mund të gozhdojë platformat lëvizëse; May mund të hipë në ato platforma, ose të hidhet midis sipërfaqeve vertikale që Cody mund të pozicionojë përmes goditjeve strategjike të gozhdave. Përfundimisht, ai merr tre gozhda për të hedhur në vend të një, duke çuar në një platformim të mrekullueshëm.

Boss fight-i që mbyll këtë nivel i përdor ato aftësi në koncert. Cody dhe May qëndrojnë në një platformë kompensatë, përballë toolbox-it. Mund të tundet tek ata me krahët e mbyllur të kompensatës, të cilat duo duhet t’i shmanget. Për të përballuar ndonjë dëm, Cody duhet të ngulë gjymtyrën e saj të gjatë, prej druri në një mur me tre gozhdat e tij, duke lejuar që May të lëkundet dhe të godasë trupin e saj. Ndërsa lufta vazhdon, toolbox-i qëllon gozhda në ajër që hidhen poshtë në platformën e kompensatës, një platformë e cila gradualisht zvogëlohet ndërsa toolbox-i përdor një sharrë me duar për ta zbritur atë në një shtresë me shkurtime strategjike.

I gjithë ky hark është një vitrinë virtuoze e asaj që bën shumë mirë kjo lojë. Ashtu si lojërat e mëparshme të zhvilluesve si Hazelight, A Way Out, It Takes Two mund të luhet vetëm në co-op, online ose lokal, dhe suksesi kërkon punë në ekip. Ky nivel paraqet një mjet të ri për secilin karakter për t’u përdorur, i cili përcakton një larmi detyrash që ju mund t’i përmbushni me ato mjete dhe pastaj i bashkon të gjitha së bashku në një betejë të egër kreative që ju detyron të punoni së bashku për të pasur sukses. Është jashtëzakonisht e mirë dhe pjesa tjetër e lojës mban një shirit të vazhdueshëm të lartë cilësie.

It Takes Two është platforma më kreative 3D që kam luajtur në vite, me një histori që bashkon elementë të Honey, I Shrunk the Kids! dhe The Parent Trap. May dhe Cody janë një çift mes të 30-ave që thjesht nuk mund të gjejnë kohë për të kaluar me njëri-tjetrin. Kur janë bashkë, nuk mund të ndalojnë së luftuari. Ndërsa loja fillon, ata ulen afër vajzës së tyre Rose në tryezën e kuzhinës për t’i thënë asaj se po divorcohen. Rose, kuptohet, është e mërzitur. Ajo shkon në dhomën e saj, ku nxjerr një palë kukulla: njëra prej balte, e cila duket si Cody dhe një gdhendur nga druri, që i ngjan May-it. Ajo qan dhe kur lotët zbresin në kukulla, lloji i magjisë që gjallëron filma si Freaky Friday dhe 17 Again buron në veprim, duke shndërruar May dhe Cody në kukulla.

Kërkimi i tyre për t’u kthyer në trupat e tyre i çon ata në një udhëtim të rritjes personale, një histori që kryesisht ka sukses. Kjo histori bartet nga Cody dhe May, të cilët kanë një marrëdhënie të besueshme reale, pavarësisht premisë prej kartoni. Dialogu është shpesh i butë, por interpretimi i zërit nga të dy drejtuesit është jashtëzakonisht i rastësishëm. Ky është disa nga bisedat e vogla me zë të natyrshëm që kam dëgjuar ndonjëherë në një lojë.

Raporti i tyre ndihmon në shitjen e mendjemadhësisë se ky është një çift që e duan njëri-tjetrin thellësisht, por thjesht nuk kanë bërë kohë për t’i dhënë përparësi njëri-tjetrit. Këtu ka ngrohtësi, edhe kur ata grinden. Ka sigurisht një naivitet në idenë që detyrimi i një çifti të kalojnë kohë së bashku do t’i bëjë ata përsëri si njëri-tjetri, por funksionoi këtu sepse problemet dhe marrëdhëniet e Cody dhe May duket se burojnë kryesisht nga mungesa e kohës dhe vëmendjes. Unë kurrë nuk kam kuptuar se ata ishin në thelb të papajtueshëm si çift, vetëm se ata kishin harruar pse u dashuruan.

Problemi më i madh i lojës, ndërkohë, është Dr. Hakim, një libër këshillimi për marrëdhëniet antropomorfe që udhëheq çiftin drejt pajtimit. Ai tregon rreth një niveli për të lënë të kuptohet se ku duhet të shkojnë Cody dhe May. Hakimi luan shumë në trupën ” Latin Lover” në një mënyrë që është me zë të lartë, stereotip dhe pak ofendues. Ai ka një theks të trashë dhe sa herë që shfaqet, ai shoqërohet nga tingulli i një kitare të tundur dhe tingëllima. Ai është mjaft i neveritshëm.

Udhëtimi i Cody dhe May i çon ata nëpër një larmi nivelesh që kalojnë nëpër shtëpinë e tyre dhe oborrin jashtë. Ka një nivel kopshti, një botë me dëborë, një udhëtim nëpër një fshat me kukulla prej druri dhe shumë më tepër. Në fillim, këto nivele duken si argëtime gjysmë-reale të zonave të banuara në fjalë. Por kur e shihni veten duke marrë një udhëtim gëzimi mbi një peshk koi përmes trungut të zbrazët të një peme ku një ushtri ketrash po lufton me një turmë bletësh, bëhet e qartë se It Takes Two po përdor mjedisin periferik si një trampolinë, jo një frymëzim një për një. Dhe është më mirë për të. Ashtu si titulli i saj thellësisht i mërzitshëm, vendosja e It Takes Two duket e zakonshme në pamje të parë. Por tema e saj e përditshme fsheh një pasuri të kreativitetit.

Ja një shembull nga niveli i kopshtit. Cody dhe May mund të hyjnë në një zonë dhe të gjejnë një grup të madh urithësh që flenë. Një dëmtues i zakonshëm shtëpiak, por në gjendjen e tyre të tkurrur, çifti qetësohen nga krijesat. Ndërsa iu afroheni urithëve të qetë, një metër shfaqet në anën e ekranit që tregon se sa zhurmë po bëni të dy. Ju përkuleni për të zvogëluar zhurmën e hapave tuaja, por për të kaluar krijesat, ju duhet ende të hidheni midis gurëve, mbi një material të kuq të zhurmshëm në mes dhe të menaxhoni se sa i lartë është ulja juaj. Mjaft e lehtë.

Ne e bëmë atë përmes këtij seksioni në provën e parë dhe kur vura re se njehsori i zhurmës ishte zhdukur. Por më pas u zhvendosëm në një zonë të dytë me hije, kjo e populluar nga disa duzina më shumë dhjetë urithësh dhe dukshëm më pak shkëmbinj për të ndihmuar në kapërcimin e materialeve. Në këtë pjesë të kopshtit, Cody-it i është dhënë përkohësisht aftësia për t’u kthyer në një bimë në momente të caktuara kyçe dhe kjo aftësi hyn në lojë këtu. Unë u shndërrova në myshk, duke lëvizur në kohë me lëvizjet e May, duke siguruar një qilim të gjelbër që mbështetej duke shkelur hapat e saj ndërsa kalonim urithët. Përfundimisht, ne arritëm në anën tjetër dhe pamja dukej e qartë. Por më pas dëgjuam zhurmën e një urithi në distancë dhe perspektiva e splitscreen u bashkua në një ekran të përbashkët me kamerën para nesh duke inkuadruar një skenë gjahu në stilin e Crash Bandicoot. Ndërsa skena shtrihej, kamera zhvendosi perspektivat shumë herë, duke prezantuar sfida të reja çdo herë. Ne shpëtuam nga një gropë dhe gjetëm një urith tjetër i cili, i habitur nga pamja jonë, ra me shpinë, duke na bllokuar rrugën poshtë. Kështu që, ne goditëm me forcë barkun e krijesës derisa ajo ra nga fundi. Në fund, gjetëm një palë bretkosa, të ngarkuara dhe të hipur në sfidën e radhës.

Ky është cikli mbresëlënës i It Takes Two. Ju jeni vazhdimisht duke bërë diçka të re dhe roman. Çdo kapitull ka momente si ai momenti i myshkut, ku loja prezanton një aftësi të re, përsëritet shkurtimisht mbi të dhe pastaj kalon shpejt te diçka krejt tjetër. Çuditërisht, çdo aftësi e re ndihet mirë. Loja është ndërtuar rreth një framework të stilit Ratchet dhe Clank, duke bashkuar vrapimin dhe kërcimin me left trigger, right trigger shooting. Por gjithçka që Hazelight ka ndërtuar mbi atë strukturë mund të ndryshojë për një monedhë. Ju mund të mbani right trigger për të pilotuar një fidget spinner fluturues, ose mund të përdorni të njëjtin buton për të shkaktuar rritjen e një bime, duke krijuar një urë për partnerin tuaj të bashkëpunimit.

Hazelight është ekskluzivisht e interesuar për të bërë përvoja bashkëpunimi. Drejtori Kreativ Josef Fares më parë hulumtoi marrëdhëniet familjare në Brothers: A Tale of Two Sons, i cili i dha një solo player kontroll të dy personazheve, dhe çiftime çiftesh të çuditshme në lojën e mëparshme të bashkëpunimit, A Way Out. It Takes Two, në mënyrë të ngjashme, i jep secilit lojtar gjysmën e një grupi të plotë mjetesh dhe i detyron ata të komunikojnë dhe të punojnë së bashku për të zgjidhur problemet. Një pjesë e arsyes që It Takes Two bëhet e kënaqshme për të luajtur është se ju vazhdimisht ndiheni të dobishëm, duke ndërtuar strukturën për goditjen e aftësive të partnerit tuaj dhe anasjelltas. Shpesh ju kujtohet se jeni të varur nga partneri juaj i bashkëpunimit, duke siguruar një harmoni të këndshme me historinë e lojës për të rizbuluar atë që bëri që një marrëdhënie e dështuar të funksiononte.