Lajm i Fundit PS4 PS5 Reviews

Horizon Forbidden West Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Me Horizon Zero Dawn, Guerrilla Games vendosi një objektiv shumë të lart për veten. Përpjekja e tyre e parë për një open world action RPG pati me të vërtetë nje interesim nga fansat e PlayStation, falë luftimeve intensive, një misteri narrativ bindës dhe një personazhi të shkëlqyer kryesor. Ka plot gjëra për të folur, por pasi kemi kaluar dhjetëra orë duke luajtur Horizon Forbidden West, ne mendojmë se është një vazhdim i mirë siç mund të shpresonin fansat.

Gjashtë muaj pas përfundimit të lojës së parë, Aloy po udhëton një rrugë të gjerë e të largët për të parandaluar që bota të kalojë në një zhdukje tjetër masive. Stuhitë e mëdha shpërthejnë në qiell dhe një bimë e kuqe e pazakontë po përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin, duke vrarë të gjithë florën dhe faunën pas saj. Kërkimi i saj për përgjigje e çon atë në Forbidden West, një rajon i rrezikshëm që është shtëpia e fisit vdekjeprurës Tenakth. Natyrisht, të gjitha llojet e pengesave paraqiten, jo më pak e rëndësishme është Regalla, një rebele Tenakth që bën luftë civile me ndjekësit e saj dhe një ushtri makinerish në komandën e saj.

Sigurisht që nuk do të bëjmë spoilers këtu, por jini të sigurt se ka shumë kthesa në këtë histori komplekse, duke u ndërtuar mbi konfliktet e sotme fisnore, si dhe ngjarjet dhe pasojat e së kaluarës. Me Zero Dawn duke zbuluar një histori kaq magjepsëse dhe duke ju paraqitur vazhdimisht zbulime të jashtëzakonshme, vazhdimi gjithmonë do të mundohej për të bërë më mirë. Narrativa e Forbidden West mund të mos ketë të njëjtin ndikim si origjinali, por gjithsesi ka pjesën e saj të momenteve epike, dhe mënyra se si paraqitet historia është sigurisht një përmirësim. Audio Logs janë ende këtu, por pjesa më e madhe e komplotit është përcjellë në një mënyrë më organike.

Kjo është një pjesë shumë e rëndësishme jo e vogël, falë shkrimit të përmirësuar dhe një kasti shumë, shumë më të mirë të personazheve mbështetës. Disa miq të njohur, si Varl dhe Erend, i bashkohen Aloy në kërkimin e saj që janë edhe më të pëlqyeshëm, ndërsa fytyrat e reja si Zo dhe Kotallo janë fantastike. Të gjithë ndihen më real dhe njerëzorë, dhe do t’ju pëlqejë më shumë pasi ata luajnë një rol më të madh në narrativën e përgjithshme.

Siç pritej nga Guerrilla Games, pamjet vizuale janë të shkëlqyera. Ambienti, i cili përfshin shkretëtirën e thatë, malet me dëborë, xhunglën e harlisur dhe brigjet e freskëta janë të mrekullueshme, me disa pamje të pabesueshme të shpërndara nëpër hartë. Dizajni artistik është tepër i fortë; makinat janë jashtëzakonisht të detajuara dhe të animuara mrekullisht, ndërsa personazhet njerëzore janë ndër më të mirët që shihen në lojërat open world.

Secili fis ka një identitet të dallueshëm me veshjet e tyre të mrekullueshme dhe bojërat e trupit. Ka disa pop-in të rrallë, por është një lojë shumë e bukur – veçanërisht në modalitetin e rezolucionit 4K. Performance Mode ende duket i shkëlqyeshëm dhe është mënyra jonë e preferuar për të luajtur dhe për ta bërë lojën të funksionojë me 60 FPS.

Ka shumë për të eksploruar jashtë shtegut kryesor, megjithëse disa mund të zhgënjehen kur mësojnë se ngjitja është relativisht e kufizuar, klikimi i R3 do të bëjë ping tek Aloy’s Focus, i cili zbulon artikujt për të marrë dhe mbajtëset që ajo mund të përshkojë. Nuk është ndjerë kurrë si një problem i madh që nuk mund të ngjitesh kudo, pasi kalërimi në makineri ose përdorimi i glider-it të ri dhe grepave mund t’ju çojë në shumicën e vendeve. Ne e pamë që ngjitja ishte pak e vështirë ndonjëherë, me Aloy që refuzonte të kapte disa dalje, por funksionon në mënyrë të përsosur në pjesën më të madhe.

Edhe pse ka disa probleme të vogla, ne nuk duam t’i lëmë gjërat në një vlerësim të thartë. Horizon Forbidden West ofron shumë aty ku ka më shumë rëndësi, duke përmirësuar mangësitë e lojës së parë dhe duke u mbështetur në njohuritë e vendosura në mënyra kuptimplota. Ne e kemi shijuar plotësisht kthimin në botën e Aloy-it, një botë që është e mbushur me çudira fantastiko-shkencore, por magjepsëse, dhe një pjesë të vogël të personazheve për të cilët, në fund, na interesuan vërtet.

Konkluzioni

Në përgjithësi, Horizon Forbidden West është një përmirësim i madh në krahasim me paraardhësin e vetë. Harta është e larmishme dhe plot me pamje mahnitëse, personazhet dhe bisedat janë shumë më të mira, dhe loja tashmë e shkëlqyer është përmirësuar me armë të reja, më shumë opsione dhe përleshje më interesante. Historia nuk ka të njëjtin element surprize si loja e parë, por gjithsesi bazohet në gjëra me disa kthesa të guximshme të veta. Çdo pakënaqësi e vogël që kemi zhduket kur loja fillon e të mahnit në të gjitha mënyrat. Është një action RPG e mrekullueshme, jashtëzakonisht argëtuese dhe nuk ka asgjë tjetër si ajo.