Reviews

Hades Early Access Preview

Hades është një hack-and-slash me ambjente dhe dizajn isometrike e krijuar nga Developer-at jashtëzakonisht të talentuar të lojrave Supergiant. Supergiant ka një histori të gjatë suksesi me lojëra si Transistor, Bastion dhe Pyre të cilat patën reagime shumë pozitive nga publiku i gjere. U vlerësuan mbi të gjitha grafikat dhe realizimi historik i lojës. Hades do të jetë krejt ndryshe nga paraardhësit e tij për vetë faktin se ky projekt do të jetë më i pjekur nga ana teknike, audio dhe vizuale. Kjo loje nuk eshte publikuar ende e plote por Early-Acces i saj behet i mundur nga Epic Store, duke e bere Hades nje prej lojrave te para ekskluzive të tij. Eshte interesante te shohim lojera qe vijne ekskluzivisht ne epic store pasi jemi mesuar te shohim lojera nga Steam Store…por ndoshta fakti qe loja eshte zhvilluar në unreal engine është arsyeja primare pse zhvilluesit kane preferuar qe të perzgjedhin atë…mos harrojmë që Epic Games mund t’ju ofroje një marrveshje me të mirë publikimi.

Në këtë lojë ju luani si Zagreus, princ i botës nëntokësore dhe djali i zotit të vdekjes Hades. Një ditë siç shumica e adoleshenteve djallëzorë, Zagreus vendos të mos marrë më urdhëra nga i ati dhe fillon një aventurë me qëllim për të dalë në sipërfaqe dhe të vazhdoje jeten e tij ne malin e Olimpit. Gjatë episodeve të lojës ju do të ndihmoheni nga personazhe të njohur të mitologjise Greke si Athena ,Artemis, Zeusi, Ares etj. Kompania shpreson që ky projekt të jetë krejt ndryshe nga lojërat e viteve te kaluara dhe duke parë Early-access mund të themi me plot gojë se Hades do të jetë një risi në këtë zhanër lojërash.

Hades arrin të jetë emocionues dhe gjithpërfshirës. Betejat zhvillohen në stilin Wave, qe do te thote se armiqte vijne ne formacione njera pas tjetres. Një nivel i plotë ka 27 dhoma në dy zona të ndryshme të botës së nëndheshme. Me pak fjalë Hades nuk humbet kohe. Ajo te merr si lojtar dhe të fut direkt e në temë, kështu ose mëson ose dështon. Gjithashtu vdekja e personazhit tend nuk është fundi, Zagreus ringjallet perseri në shtepi per tu perballur me babain e tij. Hades na ofron nje variacion mjaf te madh armesh si shpata, harqe, shigjeta dhe fuqi magjike, per te tjerat duhet te presim deri ne publikimin zyrtar te lojes. Persa i perket manovrave luftarake krijuesit e Hades kane perdorur ”goditjen pas shpine’‘, qe do te thote se ju beni me shume deme tek armiku nese e godisni ate nga prapa. Problemet kane qene te pakta me lojen duke e bere kete nje ne Early-Access të këndshëm.

Diçka vërtetë befasuese tek Hades ishte historia e zhvilluar mjaft mirë ndryshe nga shumica e lojërave të ngjashme me të. Hades na ofron informacion me bollëk për mitologjinë greke dhe personazhet kryesore të saj duke thyer kështu monotoninë e lojërave aksion-RPG. Gorgon së bashku me qenin tend Cerberus-in janë personazhe aleatë te cilet do te bashkohen me ty dhe do te ndihmojne ne aventuren qe keni ndermarre. Referencat me personazhet historike jane te shumta dhe ju mund te zgjidhni ti perdorni fuqite e tyre te mbinatyrshme në interesin tuaj. Dialoget ne Hades duhet te ndiqen me vemendje maksimale ne menyre qe historia e lojes te kuptohet sa me mire.

Nga ana grafike Supergiant na mbush plot ngjyra dhe gjalleri, struktura e animacioneve është brilante dhe levizja e kamerës na e lehteson gameplay-n kështu mund te themi me plotë gojën se është kënaqesi ta luash. Vlen te permendet fakti se Hades ka huazuar cilesitë më të mira të paraardhesve të tij Pyre dhe Bastion, ky lajm u prit pozitivisht nga fansat besnik te kompanise Supergiant. Ne mendojmë se një Early-Access i tillë me kaq pak të meta nuk është parë prej kohesh në treg.

Konkluzion

Konkluzioni jonë eshte qe Hades meriton te jete pjese e koleksionit tone per dy arsye kryesore. Së pari loja do te permiresohet dukshem deri ne publikimin e saj dhe së dyti do ta gjeni me nje cmim shumë më të lirë se sa diten e publikimt.