Gaming Lajm i Fundit Reviews

Goat Simulator 3 Review

Mbështesni GameON Albania duke përdorur kodin support-a-creator: GAMEONALBANIA
Po kerkoni për diamante në Free Fire Falas?! Klikoni këtu për të marrë pjesë në Giveaway për Free Fire Diamonds

Nuk e di nëse kam luajtur ndonjëherë diçka kaq të çuditshme si Goat Simulator 3.

Qëndrimi i ashpër i Zhvilluesit Coffee Stain North është i dukshëm në çdo gjë, nga “histori” jokoherente deri te loja aq e lartë sa gjysma e kohës është e dukshme vështirë të thuash se çfarë po ndodh – edhe titulli refuzon të luajë sipas rregullave, duke anashkaluar Goat Simulator 2 dhe duke shkuar direkt në tre pa ndonjë arsye të veçantë. Luani një co-op me katër lojtarë që e shumëfishon çmendurinë në ekstreme edhe më të mëdha ndërsa kaloni i shfrenuar nëpër një hartë të madhe të botës së hapur të mbushur me gjëra për të ngrënë, goditur kokën dhe hedhur në erë, dhe ju keni një lojë kaq absurde sa është vështirë të imagjinohet të jesh i mërzitur qoftë edhe për një sekondë. Ky vazhdim i çmendur është më i madh, i mbushur me shaka pa kuptim dhe referenca të pop-culture, dhe një nga gjërat më troll që kam parë ndonjëherë.

Po kështu, Goat Simulator 3 është një lojë me mjeshtëri të çuditshme rreth të qenit një dhi e vogël e çmendur dhe vrapimi përreth duke shkaktuar kaos. Cajapi juaj është një djalë i tmerrshëm i vogël i çuditshëm, i cili kryesisht ndërvepron me mjedisin përmes goditjeve me kokë dhe lëpirjes. Ata herë pas here do të katapultohen në qiell nga një makinë policie spazmatike, ose do t’u zmadhohet koka në mënyrë të pakthyeshme nga një makinë, ose do të fryhen aq fort në një kërcell sa që zhduket në ajër, por edhe në momentet më kaotike gjërat ndihen plotësisht nën kontroll.

Nuk ka asnjë centimetër të hartës që të mos përdoret në një farë mënyre. Goat Simulator 3 është aq i mbushur me gjëra interesante, saqë është e mundur të kalosh të gjithë ishullin vetëm duke bërë troll nga pritja e dasmës te konkurrenca gjigante e perimeve, deri te shfaqjet e modës në çati. Kjo i jep lojës një ritëm të furishëm, sikur truri juaj në panik të jetë bllokuar në një gjendje shpërqendrimi të vazhdueshëm. Sa herë që një shpërthim gazi lëshon karrocën tuaj të dhisë duke lëvizur mbi një bllok zyre, ju keni një shans të mirë për të zbritur diku edhe më interesant se nga ku sapo keni ardhur.

Ndërsa këmbësorët në lojën e mëparshme do të vërshonin pa mend, ata tani janë në gjendje të ndiejnë frikë, zemërim dhe kënaqësi nga pamja e papritur e një dhie. Të huajt do të ndalojnë për të bërë një selfie, ose do të përpiqen t’ju përkëdhelin, ose do t’ju shkelmojnë. Oficerët e policisë tani mund t’i dallojnë krimet tuaja të dhisë dhe t’ju çojnë në burg, megjithëse truri i tyre i thjeshtë i AI shpesh përpiqet t’ju futë në pjesën e pasme të një makine policie pa u penguar më parë mbi diçka ose pa arrestuar aksidentalisht njëri-tjetrin.

Sado troll që duket dhe ndjehet përvoja e sandbox-it, popullata shëtitëse e trurit ndërveprues të këmbësorëve është e mirë-projektuar dhe mjaft e fortë për të çuar në shumë rezultate koherente argëtuese, në vend të konfuzionit dhe absurditetit të plotë. Kjo mbështetet nga një sasi e madhe dialogu rastësor midis NPC-ve, i cili sfidon të gjitha pritshmëritë duke qenë në të vërtetë mjaft qesharak dhe me natyrë të mirë.

Goat Simulator 3 ndihet po aq aktiv dhe dinamik sa pjesa më e madhe e lojërave të botës së hapur të Rockstar. Është një parodi kllouni e idesë së “lojë emergjente”. Në qendër të vazhdimit është modaliteti i tij i ri multiplayer, i cili lejon deri në katër dhi të lëvizin njëkohësisht në të njëjtën botë duke shkaktuar probleme, qoftë ne një pc duke përdorur split screen ose online.

Ka një lojë futbolli të stilit të Rocket League dhe një sfidë ngjitjeje me ritëm të shpejtë në të cilën dyshemeja po ngrihet si llavë, por aftësia për të pajisur çfarëdo pajisje që ju pëlqen për t’i dhënë dhisë tuaj një avantazh do të thotë se ky aspekt i Goat Simulator 3 është po aq troll dhe joserioze si pjesa tjetër e lojës. Goat Simulator 3 nuk do të shqetësojë së shpejti një arenë esports, por është argëtuese të lundrosh me një mik për pak kohë dhe të ndash kënaqësinë e thjeshtë të goditjes me kokë në një kosh me rrota.

Online ose offline, trolli i dhive vishet shumë shpejt, por ajo që është befasuese për Goat Simulator 3 është se sa shumë gjëra ka kaluar atë pikë. Sapo të kaloni disa orë, nuk do të keni ndalur së vënë re se si dhia ndonjëherë lëviz në tokë në prapanicë në vend të animacionit të zakonshëm të vrapimit, por do të jeni akoma duke shijuar takimet e çuditshme që bota ju prezanton vazhdimisht.

Një zonjë e moshuar në një karrige lëkundëse mbron pronën e saj duke gjuajtur me topa fije drejt jush nga topi i saj i montuar në shpatull. Mundeni atë dhe e gjeni veten duke luftuar zonjat e moshuara në një nivel Wolfenstein 3D. Goat Simulator 3 ka një apel të kufizuar, por është e padrejtë ta hedhësh poshtë lojën si një marrëzi virale që të ngjall YouTube. Goat Simulator 3 është evolucioni në idiotësi që do të kisha shpresuar nga kjo seri ikonike e çuditshme. Pothuajse me siguri nuk do t’ju mahnitë me nivelin e saj të ilustrimit ose me një rrëfim të thellë e kuptimplotë, por ndonjëherë është një ide e mirë të fikni trurin tuaj dhe t’i ktheni thundrat tuaja në fytyrën e një zonje të moshuar, ndërkohë që ajo ju gjuan një raketë. Me një hartë më të madhe, referenca më qesharake dhe troll pafund, dhe lojëra co-op që rrit vetëm kohët e bukura qesharake, mund ta rekomandoj lehtësisht këtë për këdo që ka një shije për sensin e tij të humorit për troll dhe disa orë për të kaluar.